A bővülés elsősorban a jegybank növekedési hitelprogramján (nhp) belül megvalósuló hosszú lejáratú forinthiteleknek köszönhető. „A vállalati hitelezésben a növekedési programon kívül eső részt továbbra is a tartós állományleépülés és a szigorú hitelfeltételek jellemzik” - mondta Vonnák Balázs, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója. Az új forinthitel-szerződések közel felét az nhp keretében kötötték. A hitelprogramtól eltekintve a vállalati hitelállomány 4 százalékkal zsugorodott - derül ki az MNB elemzéséből.
A jegybaki elemzés szerint 2014 negyedik negyedévében a vállalati hitelállomány mintegy 108 milliárd forinttal emelkedett a tranzakciók hatására, összességében 2014 volt az első olyan év a válság kitörése óta, amelynek során a hitelfelvételek és törlesztések egyenlege pozitív volt. A tavalyi utolsó negyedévben 637 milliárd forint új hitelt helyeztek ki, amelynek nagyobbik részét a forinthitelek tették ki. Az új forinthitel-szerződések közel felét az nhp keretében kötötték, így a program kihasználtsága december végére megközelítette a 600 milliárd forintot. (További lendületet adhat a hitelezésnek a jegybank új, NHP+ nevezetű konstrukciója.)
A jegybank növekedési hitelprogramján kívüli kkv hitelezés a historikusan is alacsony szinten lévő hitelkamatok ellenére sem élénkült, a hitelpiac ezen részét továbbra is visszaeső állomány, míg az új folyósítások esetében szigorú hitelfeltételek, valamint rövid, többségében 2 éven belüli futamidők jellemzik. A tavalyi utolsó negyedévben a hitelezési felmérésben megkérdezett bankok csupán egyötöde enyhített a hitelfeltételeken, így a korábbi szigorításokat is figyelembe véve a feltételek szintje még túlzottan szigorúnak számít.
Vonnák Balázs elmondta: a forintosítást követően élénkülhet a bankok közötti verseny. Az elszámolást és forintosítást követően az ügyfeleknek 60 napjuk van arra, hogy felmondják a bankjukkal a hitelszerződést, a felmondást követően pedig 90 napon belül rendezni kell a tartozást. Megjegyezte: ha ez refinanszírozással valósul meg, akkor a fogyasztót nem terhelheti ezzel kapcsolatban semmilyen költség, így erőteljes verseny indulhat a jobb ügyfelekért, a hitelpiac újraelosztása kezdődhet el. Jelezte: a forintosított hitelek esetében meghatározott időközönként az ügyfél kedvezőbb konstrukcióra válthat.