Nem védekeznek a gazdák

Az enyhe tél ugyanolyan komoly gond, mint a késő tavaszi fagyok, vagy a nyári szárazságok, monszunszerű esőzések. A gazdálkodóknak ennél komolyabb szélsőségekre is fel kell készülniük, biztosítást mégis kevesen kötnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre gyakoribbak a káresetek - Kép: SXC

Az utóbbi évek tapasztalatai szerint hozzá kell szoknunk az egyre gyakoribb természeti katasztrófákhoz és a szélsőséges időjárási körülmények miatti klímaváltozáshoz. A következményekről leginkább a híradásokból értesültünk a hurrikánok, áradások, vulkánkitörések, hőhullámok kapcsán. Legutóbb például az Észak-Amerikában decemberben végigsöpört, rendkívüli hideggel társuló viharrendszerről hallhattunk, mely 100 millió dollárt meghaladó gazdasági kárt okozott.

A váratlan időjárás okozta károk rendkívül sok területet érintenek, 2013-ban például a természeti katasztrófák által okozott kár a nemzetközi kutatóintézetek szerint 125 milliárd dollár körül volt a teljes világgazdaságban, ami megközelítőleg Magyarország teljes éves GDP-jének felel meg.  Néhány éve már Magyarországon is első kézből tapasztalhatjuk az erőteljes időjárás-változásokat, hiszen hazánk eddig mérsékeltnek hitt időjárását is egyre inkább jellemzik a szélsőségek.

A 2013 első felében bekövetkező szélsőséges időjárás, a fagy, a havazás, a jégverés következményeként felmerülő mezőgazdasági kár másfélszer akkora volt, mint az azt megelőző években, a károk összege megközelítette az 1,3 milliárd forintot. A márciusi hófúvások okozta lakossági vagyonkárok mértéke csak az első tavaszi hosszú hétvégén (március 15.) több mint 1 milliárd forint volt, a vagyonkár-bejelentések száma pedig meghaladta a 6000-et. (Az árvízkárok csak a mezőgazdaságban meghaladták a kétmilliárd forintot tavaly.) A kártípusoknál leggyakrabban tetősérülések, beázásokból adódó és az áramszünetek miatt kiolvadt élelmiszerek megromlásából származó károk jelentek meg. Jelentős volt a közlekedési balesetek nyomán regisztrált káresetek száma is, nagyrészt gépjárműkár formájában.

Jelenleg azonban a legnagyobb problémát az elmúlt időszakban tapasztalható szokatlanul meleg időjárás okozhatja, mely főként a mezőgazdaságban idézhet elő nagymértékű károkat, amennyiben a meleg hatására növekedésnek indult rügyeket, kerti növényeket megfelelő hótakaró híján semmi sem védi majd meg a hirtelen bekövetkező fagyoktól.  Az enyhe idő nem csupán a rügyezés megindulása szempontjából veszélyes, hanem azért is, mert nem pusztulnak el a kártevők, melyek irtása jelentős plusz költség lehet a gazdák számára. A melegebb időjárást okozó óriásciklon ugyanakkor már feloszlott, hidegebb légtömegek érték el Magyarországot, így már fagyokkal is számolni kellett az elmúlt napokban.

(A mezőgazdasági biztosítási konstrukciókról itt olvashat részletesen!)

„A szélsőséges időjárás, a nem várt természeti körülmények okozta kárbejelentések száma egyre nő. Minden évszakban problémát okoz, hogy még fokozott elővigyázatosság mellett sem tudjuk megóvni értékeinket a váratlan katasztrófáktól. Rendkívül nehéz megfelelő módon felkészülni a nyári viharok, vagy épp a hófúvások pusztítására, és a gyorsan változó hőmérséklet-ingadozás is nem várt kellemetlenségeket okozhat. Az enyhe tél miatt például várhatóan 2014-ben egyes mezőgazdasági termelőknek – leginkább a gyümölcstermesztőknek és a gabonatermelőknek – lehetnek komolyabb problémái. Az időjárás által okozott károk gyakran elkerülhetetlenek, ám mezőgazdasági biztosításokkal megtéríthetők. Széles körben, különböző élethelyzetekre szabottan állnak rendelkezésre olyan szolgáltatások, amelyekkel védettséget biztosíthatunk értékeinknek, vagyontárgyainknak” – mondta el Szikszai József, a Generali Biztosító vagyon-kárrendezési igazgatója.

Százmilliókat hagynak a kasszában a gazdák
A korábbi tapasztalatok szerint a magyar gazdálkodók jelentős része nem él a díjtámogatott biztosítás lehetőségével, pedig az időjárás évente százmilliárdos nagyságrendű bevételkiesést okoz az ágazatnak. A magyar termőterületeknek mégis csak alig felére kötnek biztosítást.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo