Az ilyen marketingnek hisznek az emberek

Milyen marketingnek hisznek az emberek? Akármilyen furcsán is hangzik: az olyannak, amelyik nem próbál eladni nekik! Cikkünkből megtudja, miért olcsóbb és eredményesebb az olyan marketing, amely nem elsősorban eladni próbál, és pontosan milyen marketing is ez.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/Iamnee

A marketinges kommunikációkat - a kommunikáció csatornája, közege szerint - feloszthatjuk offline és online területre. A marketing célú kommunikációkat azonban másféleképpen is feloszthatjuk, méghozzá úgy, hogy az érdeklődés iránya szerint teszünk különbséget. Az érdeklődés és kommunikáció iránya szerint megkülönböztethetünk kifelé és befelé tartó (angolul: outbound és inbound) marketinget. Mit takar ez a felosztás?

Tegyük fel, hogy értékesítési leadeket szeretnénk generálni! Az értékesítő optimális esetben csak akkor kapcsolódik be a teljes eladási folyamatba, amikor van már egy potenciális vevőnk. Előnyös, ha ez a vevő legalább némi érdeklődést mutatott cégünk vagy egyik konkrét termékünk/szolgáltatásunk iránt. Bár még nyitott kérdés, hogy végül kitől vásárol, ám tudjuk, hogy vásárlást tervez a közeli jövőben, továbbá kiderítettük azt is, hogy rendelkezik a vásárlásra szánt költségkerettel. Ezt nevezzük kvalifikált értékesítési leadnek.

Ilyen kvalifikált leadek generálásának két fő módja van. Az egyik a hagyományos eszköztárral történik: reklámozás, hirdetések, katalógusok küldése, kiállítások és vásárok, hideghívás (vagy "majdnem hideg" hívás) és időpont-egyeztetés. Ezeknek a hagyományos eszközöknek két fontos közös jellemzőjük van:

1) Költség szempontjából: cégünk fizet azért, hogy a potenciális ügyfél "elé" kerüljön és megszerezze a figyelmét. Ennek komoly költségei vannak.

2) Lélektani szempontból: a hagyományos marketing eszközökkel "odaerőltetjük" magunkat a potenciális ügyfél szeme elé, és félbeszakítjuk, amit éppen csinál. Emiatt sok potenciális ügyfél ezeket a kommunikációkat teljes joggal zaklatásnak veszi, és hárítja. A vonatkozó nemzetközi statisztikákat bemutattuk egy korábbi cikkben:

  • a nézők 86%-a átugorja a tévéreklámokat,
  • az olvasók 44%-a hagyja teljesen figyelmen kívül a direkt leveleket, és
  • a címzettek 91%-a iratkozik le a céges hírlevelekről.
Ezeken a területeken továbbá erősen érvényesül az úgynevezett reklám- és bannervakság is (az olvasók nem veszik észre a hirdetéseket, átsiklik rajta a szemük).
Lehetünk Teréz anya és Doktor House egy személyben?
Bár jól tudjuk, hogy a magyar vásárlóközönség árérzékeny, ha azonban emiatt azt hisszük, hogy elsősorban az áron múlik az értékesítés sikeressége, tévedünk. Ha nem “noname” áron vagy beszerzési ár alatt akarunk értékesíteni, akkor nem boldogulhatunk a piacon a bizalom és tisztelet kivívása nélkül. Szakértőnk segít, hogy hogyan lehetünk meggyőzőek!
Az előbbi eszközöket soroljuk a kifelé irányuló (outbound) marketing eszközök közé. Szükség van rájuk, de ha csak ezeket használjuk, sokkal többet költünk, és sokkal kevesebbet markolunk.

A befelé irányuló (inbound) marketing eszközök viszont alacsonyabb költségekkel és sokkal eredményesebben alkalmazhatók, mivel a két fő közös jellemzőjük épp ellentétes az outbound marketingével:

1) Költség szempontjából: a díjtalan vagy minimális díjú internetes felületeken a hagyományos reklámköltségeknél lényegesen kedvezőbb árfekvésen tudják kommunikációnkat a potenciális vevők elé juttatni.

2) Lélektani szempontból: az inbound marketing eszközök segítségével pont akkor juttatjuk a marketingkommunikációnkat a potenciális vevőik elé, amikor azok épp a témába vágóan keresnek az interneten. Tehát nem félbeszakítjuk őket, hanem épp segítjük kereső munkájukat. Harcművészeti hasonlattal nevezhetnénk ezt "aikido-marketing"-nek is, ugyanis az aikido művelője felhasználja a támadás energiáját annak elhárításához (gondoljunk csak Steven Seagal filmjeire!). Az inbound marketing pedig felhasználja a potenciális vevő keresési energiáját arra, hogy pont abban a pillanatban juttassa el hozzá üzenetünket, amikor ő arra a leginkább fogékony.

Mik tartoznak az inbound marketing, vagy más szóhasználattal tartalommarketing (a két kifejezés rokon értelműnek tekinthető) eszköztárába? A teljesség igénye nélkül:

  • Értékes információkat tartalmazó cikkek a weboldalunkon
  • Hírlevelek
  • Közösségi oldalak
  • Blogok
  • Videók
  • Kulcsszavak és keresőoptimalizálás
  • Értékes tartalmak más online médiában
  • Feliratkozási és regisztrációs lehetőségek
  • Online és offline szemináriumok
Egyértelmű nemzetközi tapasztalat, hogy sokkal jobb megtérülési (költség és eredmény aránya) mutatókra számíthatunk az inbound-marketing / tartalommarketing professzionális alkalmazásától:
  • A tartalommarketing 62%-kal kevesebbe kerül, mint a reklámozás és a hirdetés.
  • A reklámhoz és hirdetéshez képest azonban a tartalommarketing – ugyanakkora marketing-ráfordítás esetén – 3x annyi minőségi lead-et generál.
Nem feltétlenül könnyű azonban professzionálisan élni ezeknek az eszközöknek a lehetőségeivel, és ezeket a látványos és meggyőző eredményeket valóban elérni.

Ezért rendez a Piac és Profit 2014. december 16-án Tartalommarketing Konferenciát, amelyen a szakma legjobb hazai gyakorlati képviselői mutatják be ezt az új, és a hagyományos reklámozásnál sokkal eredményesebb marketingműfajt. A várható nagy érdekődés miatt érdemes időben jelentkezni ITT (https://www.piacesprofit.hu/konferenciakozpont/tartalommarketing/).

Addig is, a következő cikkünkben tovább folytatjuk a Tartalommarketing bemutatását konkrét példákon keresztül.

A szerző Oberfrank Zoltán marketing és értékesítési coach, valamint kulcsember-kiválasztási szakértő, a Mit tegyek, hogy tőlem vásároljanak? 10 év sikeres értékesítési tapasztalata Magyarországon című könyv fő szerzője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo