A jóga és meditáció gyakorlásától a konditermi edzéseken át a különböző csapatsportokig világszerte más és más megoldásokat találhatunk az alkalmazottak fitten tartására. A svéd Kalmar Vatten 8 évvel ezelőtt a munkahelyi sérülések megelőzése és egészségük megtartása céljából kötelező testedzést írt elő a dolgozóinak. A heti egy óra munkaidőben végzett edzés betartását a helyi konditermek segítségével ellenőrzik - írja a ShopALike.hu közleménye.
Linn Sjörgen, a cég HR részlegének vezetője szerint az alkalmazottak a munkájuk részeként tekintenek az edzésre, ami érthető is, hiszen egy esetleges mulasztás fizetéslevonást vonhat maga után. Bár a cégnél a betegszabadságok száma mérhetően csökkent, a kötelezően előírt edzésekről komoly társadalmi vita folyik Svédországban. (Magyarországon sem ártana mozgásra kötelezni a dolgozókat.)
A stressz ellen is kell tenni
A jó erőnlét és kondíció mellett a szellemi fittség is ugyanolyan fontos. Az Európai Uniós statisztikák szerint a munkahelyi hiányzások több mint felének okozója a munkahelyi stressz, ami csak Magyarországon évi 440 milliárd forintos kiesést jelent a munkáltatók számára, így ezen a területen is van a cégeknek tennivalója.
A világ első számú keresőjét működtető amerikai cégóriás, a Google frappáns módon „Search Inside Yourself” (Keress magadban!) néven szervez meditációs kurzusokat dolgozóinak. A program 2007-es indulása óta több ezren vettek részt a tréningeken, aminek népszerűségét a rendszerint fél éves várólista is mutatja.
Persze nem csak a meditációs kurzus az egyetlen módja a munkahelyi stressz kezelésének; a legtöbb esetben már a legfőbb stresszforrások – mint például az aránytalan terhelés - megszüntetése is hatalmas előrelépést jelenthet. Nyugodtabb a munkahelyi közeg, ha tisztázottak az elvárások, megbíznak a dolgozóban és a sikerek után nem marad el az elismerés.
A meditációs tréningek és erősítő edzések mellett létezik egy mozgásforma, ami a fizikai és mentális egészséget egyszerre képes karban tartani: a jóga. A jóga a testi és lelki harmónia megőrzésének egyik kiváló eszköze, így méltán vált napjaink egészségtrendjének egyik fontos szereplőjévé.
Ismerve a jótékony hatásait, nem meglepő, hogy egyre több vállalat szervez jógaórákat dolgozóinak. Jóri Anita három éve dolgozik jógaoktatóként Berlinben, ahol többek között a ShopAlike irodájában is segít levezetni a munkaidő alatt felgyülemlett feszültséget.
Anita szerint a munkahelyi jóga népszerűségének számos oka van. A jógát gyakorlók jobban kezelik a stresszes helyzeteket, sőt, ritkábban lesznek betegek, mivel a rendszeres gyakorlás jó hatással van az immunrendszerre is. Az egészségesebb alkalmazott jobb kedvvel dolgozik és motiváltabb, ez talán a legfontosabb a cégek szempontjából. Emellett a jógaórák szervezése is viszonylag egyszerű, hiszen néhány jógamatracon és egy tágasabb tárgyalón kívül másra nincs is szükség.
Mindenki nyer
A mozgás mellett az egészséges étrend is fontos, szerencsére a müzlik, gyümölcsök és gyümölcslevek ma már egyre több cég konyhájának alapfelszerelései. Az egészségmegőrző módszerek és kezdeményezések sora persze végtelen. Az állítható magasságú asztaloktól kezdve a már irodai alapfelszereltségnek számító fitball-on át rengeteg módja van annak, hogy a munkáltató egészségtudatos munkakörülményeket teremtsen dolgozóinak.
Az egészséggel kapcsolatos befektetések megtérülésére nincs képlet, de tengerentúli kutatások szerint minden hasonló célra befektetett dollár átlagosan minimum két-háromszorosan térül meg, sőt, egy amerikai nagyvállalat, az Intel esetében a megtérülés ötszörös volt. Az ehhez hasonló programoknak köszönhetően nem csak a betegség miatti hiányzás csökken, de az alkalmazottak kevésbé stresszesek, viszont kreatívabbak lesznek, a munkatársi kapcsolatok pedig javulhatnak, így ebből a befektetési formából összességében mindenki csak profitálhat.