A főnök megint pizsamában van?!

Kényelmesen intézni otthonról a családi vállalkozás ügyeit, miközben a cég irodájaként egy jó nevű budapesti üzletközpont címe szerepel - sokan választják ezt a megoldást, bár legalitása bizonyos esetekben kétséges. A Regus adatai szerint csak az utóbbi három hónapban majdnem duplájára nőtt a virtuális irodák száma a fővárosban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Fotó: Piac&Profit/Fényes Gábor

80 százalékkal nőtt a virtuális irodák iránti igény az utóbbi három hónapban, 2011 júniusa és augusztusa között. A Regus elemzése szerint a virtuális irodák iránti érdeklődés növekedése a kisvállalkozásoknak és az otthoni irodáknak tudható be, hiszen az ő részükről mutatkozik igény a költségtakarékos, alacsony kockázattal járó, ugyanakkor a produktivitást jelentősen növelő megoldásokra.

A szolgáltatók többféle virtuális iroda megoldást is kínálnak, beleértve a vállalat levélpapírján használható postacímet, külön telefonszámot és a hívásokat fogadó recepcióst, a posta átvételét és kezelését, valamint az elkülönített irodához vagy tárgyalóhoz való hozzáférést. Mindezek segítségével a cégek meggyőző képet közvetíthetnek magukról az ügyfelek felé, ugyanakkor nem kell irodabérlésre és adminisztratív személyzetre költeniük. Van, aki tartós megoldásként használja a virtuális irodát, mások átmeneti megoldásként, mielőtt felállítanák saját irodájukat.

A virtuális iroda segítségével kisebb cégek úgy kelthetnek exkluzívabb benyomást, hogy névejegykártyájukon egy A kategóriás épület címe szerepel, miközben annak díjának csak töredékét fizeti, hiszen ennyit is használ. A posta kezelése mellett egy "közös" titkárnő fogadja a beérkező hívásokat, amit például megadott mobilszámra irányít át. Szükség esetén tárgyaló áll rendelkezésre, így a vendégek előtt fenntartható a látszat.

Instant iroda
A szolgáltatott irodák és úgynevezett "coworking" terek estében annyiban más a helyzet, hogy itt valóban bérbe veszi a felhasználó az irodát, de lehetőség van arra, hogy akár csak egyetlen szobát használjon, és tetszőlegesen rövid időre, akár hetekre, vagy pár hónapre szerződjön. Az infrastruktúra itt is adott, a telefon, fax, tárgyaló mind megkönnyíti azon kisvállalkozások életét, akiknek nem érné meg folyamatosan irodát fenntartani. Az úgynevezett "digitális beduinok", a modern technológia által lehetővé tett módon életmód szerűen helytől függetlenül, "szabadon" végzik munkájukat.

Ugyanakkor a székhelyszolgáltatás veszélyeket is rejt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) állásfoglalása szerint a nem ügyvéd által nyújtott szolgáltatás illegális, ráadásul a szolgáltatók közreműködésüket elsődlegesen az adókötelezettségek alól való kibújás eszközeként kínálják. A NAV állásfoglalása szerint székhelyszolgáltatást kizárólag ügyvéd vagy ügyvédi iroda végezhet a 2006. évi V. törvény 7/A. paragrafusa értelmében. Szigorú ellenőrzésre számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek székhelyüket az ország más területéről Budapestre, illetve Pest megyébe helyezik át, különösen, ha „kétes adózói múlttal" rendelkeznek. Számukra külön monitoring rendszert alakított ki az adóhatóság, így ezek a társaságok minden esetben számíthatnak ellenőrzésre.

A NAV tapasztalatai rosszak: nemcsak adóminimalizáló magatartás, bevallási kötelezettség elmulasztás, vagy nagy összegű adóhátralék felhalmozás róható fel ezeknek a cégeknek, hanem a kockázati tényezők együtt.
Eddig több száz ilyen vizsgálat indult, az indoklás szerint azért, mert „a gazdasági társaságok jellemzően olyan budapesti, vagy Pest megyei székhelyekre jelentkeznek át, mely címen többé nem elérhetők az adóhatóság és a hitelezőik számára, azaz az adózók a székhelyáthelyezéssel igyekeznek kibújni a várható, vagy épp realizálódó adóellenőrzés és annak jogkövetkezményei alól, illetve tartozásaikat sem fizetik meg partnereiknek."

Pizsamában dolgozni
Több mint ötezer válaszadó részvételével készített felmérést a CareerBuilder, amelynek során a távmunkát végzők hatékonyságát vizsgálta az amerikai munkavállalók körében. A felmérés szerint meglehetősen kevesen végeznek igazán hatékony munkát otthonukban. Az eredmények szerint ötből egy munkavállaló csak napi egy órát dolgozik effektíven. Negyven százalékuk napi 4-7 óra munkát végez, és csak 35 százalék dolgozik napi nyolc órát vagy annál többet.
A kutatás szerint számos tényező tudja megzavarni az otthon dolgozókat. Mintegy harmaduk háztartási munkákkal foglalja el magát, 26 százalékuk a tévére, 23 százalékuk a háziállatokra, 15 százalékuk gyerekeire hivatkozik, mint figyelem elterelő tényezőre. A vizsgálat arra is kitért, hogy a távmunka-végzők harmada egyáltalán nem öltözik fel reggelente, hanem pizsamában végzi el munkáját. A férfiak 41, a nők 22 százaléka hajlamos erre a típusú hanyagságra.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo