A siker titkát kutató cégek számára könyvek és tanácsadók miriádjai állnak rendelkezésre, hogy kisebb-nagyobb összegért átadják a sikerhez vezető út pontos térképét. Ez általában a következő lépésekből szokott állni.
1) Keressünk példát olyan szervezetekre, amelyeknek a miénkhez hasonló nehézségekkel kellett szembenéznie.
2) Fejtsük vissza sikereiket, amíg eljutunk a kezdeti lépéseikhez. Hasonlítsuk össze őket a mi helyzetünkkel, lehetőségeinkkel.
3) Azonosítsuk a "sikerhez szükséges tényezőket" és szabályként, elvként építsük be őket a cégkultúrába, hogy magunk is ugyanolyan sikeresek lehessünk.
A recept pofonegyszerűnek tűnik, egyetlen apró szépséghibája az, hogy nem működik. A siker titkait fel lehet térképezni, de nem lehet őket lemásolni. A legtöbb esetben kiderül, hogy a bemutatott múltbéli sikersztorik a mai helyzetben már nem állnák meg a helyüket és nem is lemásolhatóak, az elvont elvek pedig - bármennyire is vitathatatlan az igazuk - nem implementálhatóak. A legjobb esetben is a sikercégek néhány használható funkcióját lehetne átvenni vagy jól hangzó mondataikat mantrázni a siker reményében. Csakhogy a nagyok utánzása a legkevésbé sem vezet kötelező jelleggel a naggyá váláshoz.
A sikert egyszerűen nem lehet leírni egyfajta egyenlettel, sőt nem is szerencsés megpróbálni. Egy jó példa erre a baseball. Ebben a játékban az elkapók a legtöbb elütött labdát sikeresen gyűjtik be. Egy fizikus szemszögéből a dolog úgy nézne ki: ki kell számolni az elütött labda sebességét, szögét, a légellenállást és a szelet és máris ki tudjuk számolni, hova esik a labda. Tudjuk azonban, hogy a játékosok nem számolgatnak semmit; ehelyett folyamatosan szemmel tartják a labdát és a mozgását. Ha a labda alacsonyan száll, előrefelé szaladnak, ha magasan érkezik, hátra. A folyamatos kiigazításoknak köszönhető, hogy a végén pontosan a jó időben vannak a jó helyen. Gyakorlás és a tapasztalat, vegyítve a természetes tehetséggel és a magasfokú motivációval - ez kell ahhoz, hogy valakiből igazán sikeres játékos legyen. No és persze egy jó edző sosem árt. Ezek a játékosok azonban sosem tanulnak fizikát, vagy hogy hogyan kéne repülő tárgyak röppályáját kiszámítani. Nem is tenne jót nekik, hiszen csak elvonná a figyelmüket a valódi célról, vagyis hogy minél több labdát kapjanak el.
1) Tanulmányozzuk a sikeres vállalatokat, hogy megértsük a teljes képet és az érintett folyamatokat, de ne próbáljunk semmiféle általános receptet felállítani.
2) Koncentráljuk az általunk irányított vállalkozásra, vegyük észre a lehetőségeinket és a kihívásokat az éppen aktuális helyzetben.
3) Tartsuk kézben, ami kontrollálható, essünk neki a legkevésbé kívánt feladatoknak és használjuk ki előnyünkre az elkerülhetetlent, hogy végül sikerre vigyük a cégünket.
A kiválósághoz nem vezet kivilágított út - ha így lenne, minden cég arra tartana. Bár lehet tanulni más cégek sikeréből, annak megszerzése nem olyan egyszerű, mint kölcsönvenni a kocsikulcsot. A cégen belüli innovációt kell figyelemmel kísérni és minél magasabb szintre fejleszteni, ahelyett, hogy a kívülről próbálnánk meg ráhúzni a szervezetre.
A cikk az alábbi blogbejegyzés alapján készült.