10-ből 9 magyar nem szereti a munkahelyét

A magyar munkavállalók csupán 8 százaléka nagyon elégedett a munkahelyével, és ezzel a sor végén kullogunk nemzetközi összehasonlításban - derül ki a Randstad nemrégiben elvégzett kutatásából. Az elégedettség több szempont függvénye, ami függ a munka jellegétől, és a munkatársak képzettségtől is. A fizetés kevésbé, a jó főnök nagyon ösztönző.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon a munkavállalók mindössze 8 százaléka elégedett a jelenlegi munkaadójával a Randstad nemzetközi állásközvetítő cég kutatása szerint. Ezzel sereghajtók vagyunk a nemzetközi listán, nálunk csak a japánok és a kínaiak elégedetlenebbek 7 illetve 6 százalékkal. A sor végén található ezek mellett Görögország és Csehország 18 illetve Szlovákia 16 százalékkal - cikkez a The Gazette.

A legelégedettebbek a dán és a norvég munkavállalók, mindkét országban a dolgozók 36 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nagyon elégedett, de szeretik munkahelyüket a kanadaiak és a mexikóiak is (35 százalék). Jól teljesített az Egyesült Államok is 31 százalékkal illetve Svédország 29 százalékkal a munkatársi elégedettséget illetően.

A felmérés elsősorban azt mutatta, hogy milyen fokú a munkavállalói bizalom illetve milyen a dolgozók várakozása a munkahelyi változások valószínűségét illetően és hogy ők maguk terveznek-e munkahelyváltást a következő fél évben.

Bár Pozvai Zsolt, a Develor Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója nem szeretett volna találgatni, mi az oka annak, hogy Magyarországon ilyen kevés dolgozó vallotta nagyon elégedettnek magát, mivel a teljes kutatást nem ismerik (sajnos mi sem kaptunk több információt arról a felmérést végző cégtől), közölte, hogy tapasztalataik szerint a magyar munkavállalóknál általában alacsony az elégedettség - különösen a válság kirobbanása óta - a munkahely biztonságával kapcsolatban, hiányolják a tervezhetőséget. Az információáramlás minősége örökös gond, és az együttműködés egyes területein is tapasztalnak hiányosságokat.

Ugyanakkor a dolgozók általában elégedettek a munkakörülményekkel, az ösztönzési rendszerek egyes elemeivel (cafeteria). Sok esetben a munkaköri feladatok minőségével, tartalmával is, tehát szeretik a munkájukat. Több esetben tapasztalták, hogy nincs gondjuk a vezetői stílussal, de ebben már nagyon szór a mezőny.

Még nagyon kevés helyen szerepelnek a vezetők "kiégettségével" kapcsolatos kérdések, de egyre több helyen szembe kell nézniük ezzel a problémával, amire megoldást kell találniuk a cégeknek. Hangsúlyozni kell, hogy az elégedettség minden esetben több szempont függvénye, ami erősen függ a munka jellegétől, és a munkatársak képzettségtől - tette hozzá a vezérigazgató. Általában elmondható, hogy a munkahely megbízhatósága, tervezhetősége a legfontosabb tényezők között van a munkavállalók elégedettségét illetően, már a felsőfokú végzettségűek esetében is. Előtérbe került a család-munkahely egyensúlya, de fontos a dolgozóknak az érdeklődési terület és a munkaköri feladatok közötti harmónia is.

Mint elmondta, csak megerősíteni tudja, hogy a pénzügyi ösztönzők hatása kevésbé jellemző. Jelentős továbbá a munkahely hangulata, az egyik legmeghatározóbbnak a közvetlen vezetővel való kapcsolatot látja Pozvai. Hozzáfűzte: nem véletlenül mondják, hogy mindenki egy céghez csatlakozik, de végül egy főnököt hagy ott.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo