Ezek az események határozták meg idén a kibervilágot

2017 második negyedévét a kifinomult kiberfenyegetések és az egyre gyakrabban megjelenő továbbfejlesztett zsarolóvírusok jellemezték, köztük volt 3 nulladik napi sebezhetőséget kihasználó rosszindulatú program és 2 világméretű támadás: a WannaCry és az ExPetr. Az utolsó két szakértői elemzés arra enged következtetni, hogy a rosszindulatú kód hamarabb szabadult el, mintsem kész lett volna, és ilyen módon szokatlan helyzetet teremtett a támadóknak. Ezeket a trendeket a Kaspersky Lab legutóbbi negyedéves fenyegetettségi indexének összefoglalójában állapították meg.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Április és június között jelentős fejlődést tapasztalhattunk többek között az orosz, az angol, a koreai és a kínai nyelvű kiberbűnözők által végzett célzott támadásokban. Ezek a fejlemények messzemenő hatással vannak az üzleti informatikai biztonságra. A kifinomult rosszindulatú programok használata folyamatos szinte mindenütt a világon, és ezzel nő annak kockázata, hogy a vállalatok és a különböző szervezetek további kárt okoznak az informatikai hadviselésben tudatos szándék nélkül. A vélhetően egy nemzetállam által támogatott WannaCry és ExPetr pusztító járványok – amelyek áldozatai között számos céget és szervezetet találunk szerte a világon – az első, de valószínűleg nem az utolsó példák az új, globálisan veszélyes trendre.

Kép: Kaspersky Lab

A második negyedévben az alábbi események határozták meg a számítógépes világot:

  • Megjelent 3db Windows nulladik napi sebezhetőségét kihasználó orosz nyelvű támadás, köztük a Sofacy és a Turla nevű kibercsapdák. A Sofacy, vagy más néven APT28 vagy FancyBear, egy exploitot indított el számos európai célállomás ellen, például kormányzati és politikai szervezetek estek áldozatul a támadásnak. Ugyanakkor az is megfigyelhető volt, hogy kipróbáltak néhány kísérleti eszközt, leginkább egy francia politikai párttag ellen a francia nemzeti választások folyamán.
  • Gray Lambert – A Kasperksy Lab szakemberei elemezték az egyik legfejlettebb „támadó eszköztárat”, amely a Lamberts csoporthoz tartozik, ami egy nagyon bonyolult és kifinomult angol nyelvű kiberkémkedő család. Két új, a Lambert csoporthoz kapcsolódó kártékony családot azonosított a kibertanácsadó cég.
  • A WannaCry támadás május 12-én, és az ExPetr támadás június 27-én. Habár nagyon különbözőek mind a célpontokat, mind a támadás jellegét illetően, mindkettőről elmondható, hogy „zsarolóprogramként” hatástalanok voltak. Például a WannaCry esete: a gyors világméretű terjedése miatt azonnal az érdeklődés középpontjába került, és emiatt a váltságdíj számára létrehozott Bitcoin számla szinte elérhetetlenné vált a támadók számára. Ez arra utal, hogy a valódi célja a WannaCry támadásnak is az adatmegsemmisítés volt. A Kaspersky Lab szakemberei fedezték fel a további kapcsolatot a Lazarus-csoport és WannaCry között is. A rosszindulatú program mintája álcázott zsarolóprogramként jelent meg az ExPetr támadás során is
  • Az ExPetrcélzott támadásai szervezetek ellen Ukrajnában, Oroszországban és Európa más országaiban szintén zsarolóvírus támadásnak tűnt, azonban hamar kiderült, hogy célja egyszerű pusztítás. Az ExPetr támadás valódi oka továbbra is ismeretlen. A Kaspersky Lab szakértői szerint elképzelhető, hogy az ExPetr valamilyen módon kapcsolódik a Black Energy néven ismert kibercsapdához.
"Régóta elemezzük az igazán fontos globális kiberfenyegetéseket azért, hogy segíteni tudjuk a szenzitív- és kritikus hálózatok védelmezőit. Minden nap tanúi lehetünk a támadások fejlődésének, amiknek a fejlesztőit nem érdeklik a létfontosságú intézmények és vállalkozások, akik nap, mint nap a számítógépeikre valamint az Internet adta előnyökre támaszkodnak. Ahogy terjed a kiberkémkedés, a szabotázs, és a kiberbűnözés, úgy nő az igény arra, hogy a velük szemben álló felek – szoftvergyártók, bűnügyi szervek valamint a felhasználók – megosszák tudásukat és együttműködjenek, hogy hatékonyabban tudjunk fellépni valamennyi veszéllyel szemben.” – magyarázta Juan Andres Guerrero-Saade, a Kaspersky Lab GReAT részlegének senior biztonsági kutatója.

A jelentés összefoglalja a Kaspersky Lab előfizetői fenyegetettségi-index jelentéseinek eredményeit. Az idei év második negyedévében a Kaspersky Lab GReAT részlege 23 privát jelentést készített előfizetői számára, az indikátorok adataival (IOC) és a YARA szabályokkal, amelyek segítenek a bűnüldözés és a rosszindulatú programok észlelésében.

3,2 másodpercenként születik egy új kártevő
2017 első felében átlagosan majdnem ötven alkalommal ért vírustámadás minden egyes számítógépet. A kártevők 99 százaléka még mindig Windowsra készül, és minden 3,2 másodpercben születik egy új példány.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo