Zsarolóvírus cikkek
Egyre aljasabb módszerekhez folyamodnak a kiberbűnözők
A Sophos közzétette új, dark web témájú jelentését “.
Súlyos váltságdíjakat fizetnek a magyar vállalkozások
Akad olyan cég, amely több mint 100 millió forintot adott át a kiberbűnözőknek.
A kiberbűnözők mostanában rákaptak a sportra
A népszerű sporteseményekben a kiberbűnözők is lehetőséget látnak.
Engedünk a csalóknak, megugrottak a váltságdíjak
A medián váltságdíj-kifizetés 500 százalékkal nőtt az elmúlt évben az előzőhöz képest.
Így védekezhetnek a kkv-k a zsarolóvírusokkal szemben
A vállalkozások több mint 72 százalékát érte zsarolóvírus-támadás 2023-ban, ami messze a legmagasabb szám az elmúlt 5 évben.
Családtagnak adja ki magát, bárkit átver a mesterséges intelligencia
Mire számíthatunk 2024-ben az informatikai biztonság területén? Eddy Willems, a G DATA biztonsági evangélistája hat előrejelzést mutat be.
Egyvalami javulni látszik az egészségügyben
Csökkent a zsarolóvírus támadások száma.
Soha ennyi támadás nem történt idehaza
A Sophos „State of Ransomware 2023” jelentése szerint a megkérdezett szervezetek 66 százaléka számolt be arról globálisan, hogy zsarolóvírus áldozatává vált.
Hihetetlen erős az orosz hackerhadsereg
Egymást érték az Ukrajna elleni adattörlő támadások az utóbbi egy évben.
Amerikai figyelmeztetés
Az Egyesült Államok Kiberbiztonsági és Infrastrukturális Biztonsági Ügynöksége (CISA) közzétett egy közszolgálati közleményt a #Stopransomware bannerje alatt.
Vigyázat, zsarolók támadnak Magyarországon
Magyarországon több mint 75 százalékra rúg a már megzsaroltak aránya. A Sophos, „State of Ransomware 2022” elnevezésű nemzetközi kutatása szerint a zsarolások száma egyetlen év alatt majdnem megduplázódott.
Ez a veszély fenyegeti most a kisvállalkozásokat
A Dharma már 2016 óta ismert és az egyik legjobban profitáló zsarolóvírus család a tömeges piaci terjesztésre szánt, szolgáltatásalapú kereskedelmi modelljének köszönhetően. A forráskódjának számos iterációját jelentették meg online vagy árulták, így a kódjának jelenleg sok változata létezik.
Ha Windows-t használ, ez a vírus könnyen leszedheti a pénzét
Új titkosító zsarolóvírust azonosítottak a Kaspersky szakemberei. A Sodin névre keresztelt kártevő egy közelmúltban felfedezett nulladik-napi Windows-sérülékenység kiaknázásával szerez magas szintű jogosultságot a megfertőzött rendszerben.
A megelőzés a legjobb védelem
Napjainkban a zsarolóvírusok gyakrabban fenyegetnek bennünket, mint az influenzavírus: egy friss kutatás szerint tavaly a nagyvállalatok több mint fele áldozatul esett valamilyen ransomware támadásnak.
Ezzel a zsarolóvírussal most szerencsénk volt
A Sophos szerint a MegaCortex egy viszonylag keveset észlelt zsarolóvírus volt, azonban az észlelések száma május 1-jén hirtelen megugrott. Támadások történtek az USA-ban, Kanadában, Argentínában, Olaszországban, Hollandiában, Franciaországban, Írországban, Hongkongban, Indonéziában és Ausztráliában. Úgy tűnik, hogy a zsarolóvírus eddig megkímélte a magyar vállalatokat. A vírus mögött álló támadók szofisztikált módszerekkel választják ki a célországot, és Magyarország nem szerepel ezek között.
Az internet sötét oldala: mit vehetsz meg a dark weben?
Kiberbűnözés a dark weben – Milyen szolgáltatások kaphatók az internet sötét oldalán és mennyit kell fizetni értük? Az ESET szakemberei összegyűjtötték, hogy milyen szolgáltatások érhetők el a dark weben, és ezek mekkora kiadást jelentenek a kiberbűnözők számára.
Illegális appokkal fertőznek a bűnözők
Az anyagi motiváltságú, digitális bűnözők a célzott zsarolóvírushoz fordulnak, másokat is erre ösztönözve. 2018-ban a digitális bűnözők dollármilliókat szereztek egyedi tervezésű, célzott zsarolószoftveres támadásaikkal.
A kkv-k többségénél nem megfelelő az IT-biztonság
Az EU-ban október a kiberbiztonság hónapjának lett kijelölve, javítandó a kiberbiztonsági tudatosságot. A Bitport által idézett tanulmány szerint van is min javítani.
Vállalatbiztonsági központ nyílik Budapesten
Vállalatbiztonsági kompetenciaközpontot hoz létre a Micro Focus Budapesten. A vállalatokat egyre több és szervezettebb kibertámadás éri, miközben Magyarországon IT-biztonsági szakemberekből az egyik legnagyobb a hiány.
Itt az ősz, megint jönnek a zsarolóvírusok
Bár vannak olyan kibertámadási módszerek, amelyek során az elkövetők felhasználói közreműködés nélkül, szoftversérülékenységek és konfigurációs hiányosságok kihasználásával juttatnak kártevőket (zsarolóvírusokat, trójaikat, férgeket, kémszoftvereket, stb.) egy rendszerbe, az esetek jelentős részében mégis sokkal egyszerűbb magukat a célszemélyeket rávenni a betöréshez és fertőzéshez szükséges műveletek elvégzésére - írja a Makay.net kiberbiztonsági cég.
Így is visszakaphatja ellopott adatait
Az ESET szakemberei újfajta zsarolóvírusra hívják fel a figyelmet, amely ezúttal nem pénzt, hanem egyórányi játékot kér az adatokat helyreállító kulcsért. A zsarolóvírusok közel ötéves története során ez az első eset, amikor egy toplistás játékkal kell az áldozatoknak játszaniuk adataik visszaszerzéséhez.
A vállalatok fele tejesen védtelen a kibertámadásokkal szemben
A szervezetek több, mint 50 százaléka nem rendelkezik anti-exploit technológiával, ami azt jelenti, hogy az adatlopások és a WannaCryhoz hasonló összetett támadásokkal szemben védtelenek. 2018-ban komoly fejlesztésekre lesz szükség az informatikai biztonság elleni támadások kivédése érdekében.
Ilyen lesz a holnap internete
Előrejelzéseket megfogalmazni sosem volt egyszerű, ezért mindig óvatosnak kell lennünk velük. Legalábbis azokkal, amelyek minden hibát, problémát vagy próbálkozást egy bekövetkezőben lévő digitális Pearl Harbor jeleként értelmeznek. Emiatt a Sophosnál úgy döntöttek, hogy a „holnap internete” dolgot szó szerint értelmezik, és megkérdezik több szakértőjüket, hogy mi az, amire az idejük és energiájuk egy részét a következő hat hónapban tervezik felhasználni. Íme, a „harcvonalból” származó előrejelzések.
Magyarországon támad a legtöbb vírus
A Sophos legújabb elemzése szerint nem csak a Windows, de az Android, Linux, MacOS platformok sincsenek biztonságban a számítógépes zsarolóvírusok elől. Idén világszerte összesen két zsarolóvírus – WannaCry és Cerber – volt felelős a számítógépek elleni támadások 89,5 százalékáért.
Európa felé tart a Badrabbit vírus
Újabb kibertámadás érte Ukrajnát, Oroszországot és a veszély vélhetően Európa egyéb területeire is elér – hívja fel a figyelmet a Sophos.
Androidon keresztül támad az új zsarolóvírus
Az ESET kutatói fedezték fel azt a DoubleLocker névre keresztelt, újszerű támadási megoldásokat alkalmazó androidos kártevőt, amely két különféle hatékony eszközt is bevet annak érdekében, hogy képes legyen sikeresen megfertőzni az áldozatok mobilkészülékeit, és pénzt zsaroljon ki tőlük. Képes megváltoztatni a PIN kódot és titkosítja a készüléken tárolt adatokat.
Uniós kiberbiztonsági ügynökség véd majd minket?
Javaslatot nyújtott be az internetes biztonság megerősítésére kedden az Európai Bizottság (EB), és ennek értelmében egyebek mellett felállítanának egy uniós kiberbiztonsági ügynökséget, és közös tanúsítási rendszert fogadnának el.
Zsarolás helyett rombolás
A kiberbűnözők elsődleges célja a rombolás: tönkretehetik a szervezetek biztonsági mentéseit és a támadások utáni visszaállításhoz szükséges egyéb védelmi megoldásokat. A Cisco friss kiberbiztonsági jelentése a fenyegetések gyors változására és a „destruction of service” (DeOS) támadások veszélyeire hívja fel a figyelmet.
Ezek az események határozták meg idén a kibervilágot
2017 második negyedévét a kifinomult kiberfenyegetések és az egyre gyakrabban megjelenő továbbfejlesztett zsarolóvírusok jellemezték, köztük volt 3 nulladik napi sebezhetőséget kihasználó rosszindulatú program és 2 világméretű támadás: a WannaCry és az ExPetr. Az utolsó két szakértői elemzés arra enged következtetni, hogy a rosszindulatú kód hamarabb szabadult el, mintsem kész lett volna, és ilyen módon szokatlan helyzetet teremtett a támadóknak. Ezeket a trendeket a Kaspersky Lab legutóbbi negyedéves fenyegetettségi indexének összefoglalójában állapították meg.
Mobil trójai lopja az adatainkat
A Kaspersky Lab szakértői nemrég azonosították a Svpeng mobil banki trójai új változatát, amely a keylogging funkcióval rendelkezik. Egy olyan technológiával, amely a számítógépes tevékenységet titokban figyeli és jelenti. A módosított trójai olyan már leírt szövegeket lop el, mint például a banki hitelesítő adatokat a feltört Android rendszerű készülékekről. Ez a módszer lehetővé teszi a trójai számára, hogy más jogosultságokat is biztosítson magának, valamint megakadályozza a törlésére tett kísérleteket. A kutatók figyelmeztetnek, hogy a készülék szoftvereinek frissítése sajnos nem véd ez ellen a trójai ellen.
Zsarolóvírus 400 dollárért eladó!
A Sophos elemeire bontja a veszélyes Philadelphia zsarolóvírust, hogy bemutassa, mennyire virágzóvá vált a kiberbűnözés ezen ága. Manapság bárki megveheti ezt a szolgáltatáscsomagot 400 dolláros áron. A vásárlást követően a bűnözők számítógépeken tárolt adatokhoz férnek hozzá, amelyeket kódolnak, és a feloldásért cserébe váltságdíjat követelnek.
12 tipp hogyan védekezhetünk az online világban
100%-os biztonság nincs, de kis odafigyeléssel megnehezíthetjük a hackerek dolgát: jelszógenerátor, USB-kondom, hamis válasz a biztonsági kérdésekre, rendszeres frissítés – csak néhány, a jól bevált módszerek közül.
Ingyen elérhető tankönyvből tanulhatjuk az IT-biztonságot
Az IT-biztonsági alapismereteket átfogóan ismertető könyvet elektronikus formában a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) teszi hozzáférhetővé.
Így védekezzünk a WannaCry ellen
A WannaCry globálisan terjeszkedik és elérte Magyarországot is. A zsarolóvírusos támadások kisebb-nagyobb mértékben ugyan, de hatással vannak az adott intézmények napi szintű működésére. A Kaspersky Lab az alábbi intézkedéseket javasolja védekezéshez.
Emberi hiba miatt terjedt gyorsan a WannaCry
Emberi hiba is okozhatta azt, hogy ilyen sok számítógépet tudott megfertőzni a WannaCry zsarolóvírus a világon - mondta Hubert Csaba információbiztonsági szakértő kedd este az M1 aktuális csatornán.
Pár tanács a zsarolóvírus elleni védekezéshez
Zsarolóvírusos támadás érte a napokban több angliai kórház informatikai rendszerét. A kibertámadás globális szinten terjed és Magyarországra is elérhet. Ezáltal a kórházi ellátások egy része veszélybe kerülhet, sőt le is állhat egy időre- véli a Sophos.
A zsarolóvírus az NSA által felfedezett biztonsági rést támadja, itthon is
A BBC szakértőkre hivatkozva pénteken azt írta, hogy a világ mintegy 74 országát érintő WannaCry zsarolóvírus az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) által felfedezett és kihasznált biztonsági rést támad a Windows operációs rendszerekben.
Egy nyomtató is komoly biztonsági kockázatot jelenthet
A sarokban csendesen meghúzódó irodai nyomtató nem feltétlenül tűnik a legnagyobb biztonsági kockázatnak. A tanulmányok azonban azt sugallják, hogy a nyomtató egy egész hadseregnyi rosszindulatú szoftver, zsarolóvírus és pszichológiai manipuláció számára jelenthet kiskaput. A védelem nélkül hagyott nyomtatók jelentős biztonsági kockázatot képviselhetnek egy-egy szervezet hálózatára és erőforrásaira egyaránt. Ha ez Önnek meglepetést okoz, akkor az talán azért van, mert a nyomtató a hálózatának a legutolsó olyan része, amelynek a védelmére gondolna. A legagyafúrtabb hackerek számára azonban éppen emiatt elsődleges támadási pont. Hogyan gondoskodhat tehát arról, hogy hálózata biztonságos maradjon?
A betegellátást is veszélyezteti a kiberbűnözés
Kórházak és egyéb intézmények számítógépeinek tízezreit éri zsarolóvírusos támadás napi szinten, az utóbbi időben ez lett a hackerek egyik kedvenc új pénzszerzési forrása. Az egészségügyi intézmények a zsarolóprogramok egyik kitüntetett célpontjainak számítanak. Az informatikai rendszert ért támadások következményeként a kórházi ellátások egy része veszélybe kerülhet, sőt le is állhat egy időre – véli a Sophos.
30 milliót is hozhat naponta egy zsarolóprogram
A Kaspersky Lab becslései szerint egy zsarolóprogram napi bevétele elérheti az akár 3–30 millió forintot is, amelynek hozzávetőlegesen 60 százaléka nettó profit a bűnözők zsebében.
Minden második cég áldozattá vált
A tavalyi év során kétségtelenül a zsaroló vírusok jelentették a legnagyobb veszélyt a vállalatokra nézve: a Trend Micro összesítése szerint 246 új ransomware család jelent meg 2016-ban, míg ez a szám egy évvel korábban mindössze 29 volt.
Idén nehéz lesz lépést tartani a rosszfiúkkal
Tavaly még csak az IT-biztonság és az üzemeltetés területén dolgozó szakemberek tudták pontosan, hogy mi is az a zsarolóprogram, idén azonban ezek olyan széles körű pusztítást fognak végezni, hogy még ha valaki nem is válik áldozattá, bizonyára lesz olyan ismerőse, akivel ez megtörténik majd.
A zsarolók lenyomják a trójaikat is
Egy év alatt meghatszorozódott a vállalati szektorra irányuló zsaroló támadások száma a Kaspersky Lab friss adatai szerint. Európában majd' minden harmadik cég tapasztalt ilyet. Sokan fizetnek az adataikért, így még kívánatosabb célponttá válnak. A megelőzés lehetne a megoldás.
Vállalatok támadására született az új vírus
A Kaspersky Lab szakértői az RAA zsarolóvírus új verzióját fedezték fel. Az új trójai, amelyet teljes mértékben JScript programozási nyelven írtak, egy zip archívumot küld az áldozatnak, amiben egy rosszindulatú .js file van. A frissített verzió offline is tud titkosítani anélkül, hogy kapcsolatot létesítene a vezérszerverrel. A Kaspersky Lab szakértői úgy vélik, hogy ezzel a verzióval a csalók inkább vállalatokat fognak célba venni.
Összehangoltan támadnak a zsarolóvírusok
A zsaroló vírusok veszélyeivel napjainkban már szinte minden cégvezető és informatikai szakember tisztában van. A megfelelő védekezési stratégiával kapcsolatban azonban még a legtöbb vállalatnál tanácstalanok az illetékesek. Sokan biztonsági tartalékkal készülnek és fizetnek a zsarolóknak, de a szakértők szerint ez nem jó ötlet. A Trend Micro szakértői most összegyűjtötték a leggyakoribb taktikákat és eljárásokat.
Újabb veszélyes vírus érte el Európát
A zsarolóvírusok újabb hulláma érte el Európát, de most Magyarország a közepesen fertőzött országok közé tartozik, a szomszédos országok nagyobb veszélyben vannak – hívta fel a figyelmet az ESET.
Ön fizetne váltságdíjat az adataiért?
Egyre több szó esik az úgynevezett zsarolóvírusokról, amelyek az adataink titkosításának feloldásáért cserébe követelnek pénzt. A dolog súlyos károkat is okozhat és bár van, amelyik típussal meg lehet küzdeni, alapvetően itt tényleg a megelőzés a legfontosabb.
Vírusokkal zsarolnak kórházakat
A zsarolóvírus titkosítja az adatállományokban a komputerekben és addig nem oldja fel ezt, míg a hekkerek nem kapják meg a váltságdíjat. Könnyű pénzkereset ez nekik: a kórházak ugyanis fizetnek! A gyors beavatkozást igénylő helyzetekben, életmentő műtéteknél nem lehet várni.