A szakértő emlékeztetett: a Microsoft már két hónapja - amikor kiderült, hogy a kiberfegyvert ellopták az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) - elkészített egy frissítőcsomagot a Windows operációs rendszerhez, de ezt láthatóan sokan nem töltötték le - írja az MTI.
Hubert Csaba szerint az ilyen esetekben a megelőzésre fordított idő és erőforrás sokszorosan megtérül, ezért nagyon fontos, hogy az operációs rendszerek megfelelően frissítve legyenek, lehetőleg automatikusan települjenek. Ugyanilyen fontos, hogy valamilyen védelmi szoftverrel rendelkezzenek a felhasználók, és rendszeresen készítsenek biztonsági mentést egy olyan eszközre, amely nem csatlakozik arra a hálózatra, amelyre a számítógép - tette hozzá.
Ismerős programsorok
Míg itthon csak pár száz, világszerte sok tízezer fertőzött eszközről tudnak. A Kaspersky Lab védelmi rendszerei legalább 45.000 fertőzést észleltek összesen 74 országban, többségüket Oroszországban.
"A kórházak elleni internetes támadás hírei rávilágítanak arra, hogy a kibertámadók egyre kreatívabbá és professzionálisabbá válnak, és felhívja a figyelmet arra az általunk már jelzett problémára, miszerint a számítógépes bűnözők a magánfelhasználók elleni támadásokat felhasználják a vállalkozások ellen irányuló támadásokra.” – nyilatkozta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.
Május 15-én a Kaspersky Lab még további 500 új támadás-kísérletet észlelt ügyfelei körében. A hétfői nap folyamán Neel Mehta, a Google egyik kutatója hasonlóságot vélt felfedezni a WannaCry programsorában a 2015-ben a Lazarus csoport által használt kódjával. A Lazarus csoportot teszik felelőssé többek között a Sony elleni támadásért, valamint a bangladesi központi bank elleni 23 milliárd forint (81 millió dollár) összértékű rablásért.