A megugrott váltságdíjak ellenére az idei felmérés a zsarolóvírus támadások arányának enyhe csökkenését jelzi: a szervezetek 59 százalékát érte támadás, szemben a 2023-as 66 százalékkal. Habár a szervezetek bevételeinek növekedésével annak az esélye is nő, hogy zsarolóvírus támadás éri őket, még a legkisebbeket is (a kevesebb, mint 10 millió dolláros bevétellel bírókat) rendszeresen célba veszik: az elmúlt évben 47 százalékukat sújtotta zsarolóvírus-támadás.
A 2024-es jelentés azt is megállapította, hogy a váltságdíj követelések 63 százaléka 1 millió dollár vagy annál nagyobb összeg volt. A követelések 30 százaléka 5 millió dollár felett volt, ami azt sugallja, hogy a zsarolóvírusokat üzemeltetők hatalmas kifizetésekre törekszenek. Sajnos ezek a megnövekedett váltságdíjak nem csak a megkérdezett legmagasabb bevételű szervezeteket érintik. Az 50 millió dollárnál kisebb bevétellel rendelkező szervezetek közel fele (46 százalék) szembesült 7 számjegyű váltságdíj-követeléssel az elmúlt évben.
“Nem hagyhatjuk, hogy a támadási arány enyhe csökkenése az önelégültség érzését keltse bennünk. A zsarolóvírus-támadások ma is a legdominánsabb fenyegetést jelentik, és táplálják a kiberbűnözés gazdaságát. A zsarolóprogramok nélkül nem látnánk ugyanazt a sokféle és nagy mennyiségű megelőző fenyegetést és szolgáltatást, amelyek ezeket a támadásokat támogatják. A zsarolóvírus támadások egekbe szökő költségei szembemennek azzal a ténnyel, hogy ez a fajta bűncselekmény esélyegyenlőségre alapul. A zsarolóvírus-ek színtere minden kiberbűnöző számára kínál valamit, a képességeiktől és tudásuktól függetlenül. Míg egyes csoportok több millió dolláros váltságdíjakra összpontosítanak, vannak olyanok, amelyek megelégszenek kisebb összegekkel és a mennyiségekkel kompenzálják azokat.” mondta John Shier, a Sophos field CTO-ja.