Sok minden múlik most a magyar kormányon

Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a növekedés egyetlen forrását a kivitel jelenti, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge, így a legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára. Ezen kívül a stabilitásra kell összpontosítania, amihez kellően összehangolt költségvetési kiigazításokra van szükség, hogy a gazdaság ne lassuljon tovább.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>


Irina Ivascsenko budapesti irodájában
Fotó: MTI

A magyar gazdaságpolitikának a stabilitásra és a növekedésre kell összpontosítania - mondta Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletvezetője a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) csütörtöki budapesti rendezvényén. A képviseletvezető szerint a megfelelő kiigazítás segíthet a fenntartható költségvetési politika kialakításában és a növekedés beindításában. Ivascsenko hangsúlyozta: ahhoz, hogy a kiigazítás ne fékezze túlságosan a gazdasági növekedést, a költségvetés bevételi és kiadási oldalait érintő intézkedések megfelelő összetételére van szükség. Javítani kell Magyarország befektetői megítélésén is, hangsúlyozta Irina Ivascsenko, így a különadók kivonása, a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának növelése, valamint a magánjogi szerződések szentségének biztosítása érdekében is intézkedések szükségesek. A monetáris politikát az IMF magyarországi képviselője megfelelően óvatosnak nevezte.

A költségvetést terhelik
A Malév leállására vonatkozó kérdésre válaszolva Irina Ivascsenko kijelentette: az IMF nem tesz úgy, mintha szakértő lenne a közlekedési vállalatok hatékonyságának javításában. Hozzátette ugyanakkor, hogy figyelnek az olyan társaságokra, mint amilyen a BKV, a MÁV vagy immár a Malév is, mivel ezek jelentősen megterhelik a költségvetést.

A legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára, ami mind rövid, mind közép- és hosszú távon gondot jelent. Hozzátette: Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a kivitel jelenti a növekedés egyetlen forrását, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge. Ivascsenko emlékeztetett rá: az IMF 0,3 százalékos magyar GDP-növekedésre számít az idén, de figyelmeztetett arra, hogy a szervezet ronthat ezen a prognózison, mivel az kedvező euróövezeti forgatókönyv alapján született. Kérdésre válaszolva elmondta: a növekedési kilátások változtatásán napjainkban is dolgozik a nemzetközi szervezet, így kitérő választ adott arra, hogy az IMF mennyivel csökkenthet Magyarország növekedési prognózisán.

A különadók kivonása,
a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának növelése és a magánjogi szerződések szentségének biztosítása érdekében lépéseket kell tenni.

A tőkekivonás és a hitelállomány csökkentése nincs jó hatással a rövid távú gazdasági növekedésre, mondta a szakember, a kelet-közép-európai térség pedig különösen ki van téve a bankok tőkekivonásának és az eszközleépítésnek. Az IMF képviseletvezetője szerint a határokon átívelő térségbeli bankok elsősorban a szabályozás miatt építik le eszközállományukat. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „a régió még nincs abban a szakaszban, amikor azt lehet mondani, hogy elvégeztünk minden takarítást, és készen állunk a továbblépésre".

Kifejtette: az IMF által a térségbeli államoknak nyújtott pénzügyi támogatás a szükséges átalakítások végrehajtását segíti. Emlékeztetett: Magyarország 2008-ban az európai államok közül elsőként részesült a jelenlegi válságban pénzügyi támogatásban. A közel 12 milliárd eurós készenléti megállapodásból 9 milliárd eurót hívott le Magyarország - tette hozzá. Irina Ivascsenko szerint az IMF támogatásában részesült kelet-közép-európai államok feladata nem volt könnyű, de a végrehajtott kiigazításokkal sikerült elkerülni a fizetőeszközök jelentős leértékelését, a nagy államcsődöket, a bankválságokat.

A Nemzetközi Valutaalap folyamatos párbeszédet folytat a magyar kormánnyal, mondta Irina Ivascsenko, és több javaslatát is nyilvánosságra hozta a január végi országjelentésben. A képviseletvezető egyúttal hangsúlyozta: most sok minden múlik most a magyar kormányon.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo