Élénk érdeklődés övezi a 2015. július 1-jén hatályba lépett lakásépítéshez, vagy vásárláshoz igényelhető, vissza nem térítendő állami támogatást – közölte a Nemzeti Adó és Vámhivatal.
A július elsejétől igényelhető CSOK valójában egy támogatási forma, amelyben 500.000 Ft-tól 3.250.000 Ft-ig kaphatnak hozzájárulást az első otthont vásárlók vagy azok, akik meglévő otthonukat szeretnék nagyobbra cserélni. Ahogyan az a szocpolnál már megszokott volt a támogatás összegét befolyásolja a megvásárolni kívánt ingatlan alapterülete, a gyermekek száma és az ingatlan energetikai besorolása. Általános tapasztalat, hogy a szabályokkal kapcsolatban sok a félreértés, bizonytalanság és bár a kereskedelmi bankok feladata a jogosultság megállapítása és folyamat lebonyolítása, a banki ügyintézők nagy hányadának kevés tapasztalata van a CSOK-kal kapcsolatos teendőkkel. Mivel sokszor milliók múlhatnak egy értelmezésen, érdemes tapasztalt szakember segítségét kérni a témában.
A kormányrendelet alapján a családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) egyik feltétele, hogy az igénylő 15 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a NAV-nál nincs nyilvántartott köztartozása, vagy a kérelem benyújtásának időpontjában szerepeljen a köztartozásmentes adózói adatbázisban.
Az együttes nemleges adóigazolást a NAV állítja ki kérelemre, melynek illetéke háromezer forint. Az elektronikus ügyintézésre kötelezett magánszemélyek adóhatósági igazolás kiadással kapcsolatos kérelmeiket csak elektronikusan – az ügyfélkapun – vagy telefonon a NAV Ügyféltájékoztató és Ügyintéző Rendszerén nyújthatják be. Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezettek személyesen a NAV ügyfélszolgálatain és postán is benyújthatják kérelmüket.
Aki szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, annak a későbbiekben sem kell külön kérnie a tartozásmentességről szóló igazolást. Az adatbázisba kerülés feltétele a KOMA elnevezésű nyomtatvány ügyfélkapun történő benyújtása a NAV-hoz. A nyilvános köztartozásmentes adózói adatbázisban szereplő adatok havonta egyszer, minden hónap 10-én frissülnek, az adatbázisban kizárólag az az adózó szerepelhet, aki a kérelmét legkésőbb a tárgyhónap utolsó napján benyújtotta. A nyilvános adatbázisban szereplés további előnye, hogy a kérelem benyújtása illetékmentes.