Késve, de elkészült a 2012-es költségvetési tervezet, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter „országvédelmi költségvetésnek" nevezett. A bevételi oldalon komoly, mindenkit érintő változások vannak, míg a kiadási oldal kevés reformot tartogat.
Jövőre 27 százalékra nő a jelenleg 25 százalékos áfakulcs, amellyel Magyarország Európa élére áll ebben a tekintetben. A munkavállalói járulék 1 százalékponttal emelkedik és a főállású és társas vállalkozások által fizetendő egészségbiztosítási járulékot a minimálbér helyett a minimálbér másfélszeres után kell majd fizetni. A kormány ettől várja, hogy az Egészségbiztosítási Alap "önálló lábra álljon".
40 százalékkal emelkedik a cégautóadó. Erről Matolcs György azt mondta, hogy differenciáltan, a környezetkárosítás mértékét figyelembe véve vezetik be az új terhet. Az új baleseti adót - német mintára - annak a gépjárművezetőnek kell majd fizetnie, aki sok balesetet okoz a biztosítási díjába beépítve. A 2012-es költségvetés bevételi oldalán már az on-line szerencsejátékra kivetett adó is szerepel. (Az eddigi minimum 45 helyett legalább 30 napnak kellene eltelnie a fizetési kötelezettséget megállapító törvények kihirdetése és hatálybalépése között Matolcsy egy korábbi javaslata szerint.)
A tervezettnél korábban, már jövőre megszűnik a félszuperbruttó, vagyis csökken a személyi jövedelemadó alapja. Ezzel 380 milliárd forinttól esik el a költségvetés. Ezt kompenzálja az adójóváírás megszüntetése, amely 370 milliárdot hoz a központi kasszának.
A kormányszóvivői tájékoztatón a nemzetgazdasági miniszter kérdésre válaszolva elmondta: „mindannyian tudjuk, hogy az adóemelések az eltitkolt jövedelmekre vonatkoznak, tehát ez nem megszorítás". Matocsy beszélt arról is, hogy számoltnak a magasabb áfa-kulcs miatti fogyasztáskieséssel és az adóelkerüléssel, ezért zárják be az „adózási kiskapukat". Kérdésre reagálva a miniszter kifejtette, hogy az előzetesen várt 3,4 százaléknál magasabb, 4,2 százalékra becsült infláció miatt nem számítanak alapkamat emelésre. (A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökhelyettese szerint adóhátralékok behajtásával és az ellenőrzések szigorításával teremtenék elő a kormány által kért plusz áfabevételt.)