Az elemzői várakozásoknak megfelelően, 1,7 százalékra lassult az éves infláció áprilisban a márciusi 2,2 százalékról. Az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). (Januárban még 3,7, februárban 2,8 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban a fogyasztói árak.)
A háztartási energiáért 8,4 százalékkal, a vezetékes gázért és az elektromos áramért 10 százalékkal, a távfűtésért 11,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy éve, 4,4 százalékkal drágult viszont a szén, 4,9 százalékkal a tűzifa és 4,7 százalékkal a palackos gáz ára. Az üzemanyag 5,3 százalékkal volt olcsóbb, mint tavaly áprilisban, amikor viszont 18,3 százalékkal drágult az előző évhez képest, azaz az idei adatban erős bázishatás is érvényesül. A tartós fogyasztási cikkek 1,9 százalékkal kevesebbe kerültek, ezen belül a használt autók ára 8,8, a számítógépek és fényképezőgépek ára 7,0 százalékkal csökkent.
Az átlagosnál lényegesen jobban, 3,4 százalékkal drágultak viszont az élelmiszerek, főképp az idényáras termékek árának 14,8 százalékos emelkedése miatt. A burgonyáért áprilisban 3,6 százalékkal kellett többet fizetni, mint márciusban és 76,4 százalékkal került többe mint egy éve. A friss zöldség 14,2, a gyümölcs 7,1 százalékkal drágult egy év alatt.
A szolgáltatások díja szintén átlagon felül, 3,6 százalékkal emelkedett egy év alatt, 8,3 százalékkal többe kerül a szemétszállítás és 5,3 százalékkal a helyi tömegközlekedés. A dohányáruk 17,0 százalékkal drágultak, a borok ára 12,6 százalékkal emelkedett a szeszes italok és dohányáruk cikkcsoport 10,8 százalékos éves áremelkedésén belül. A ruházati cikkek, a téli kiárusítások elmúltával és a tavaszi-nyári választék megjelenésével, egy hónap alatt 3,4 százalékkal drágultak áprilisban, de csak 0,4 százalékkal emelkedett az áruk egy év alatt.
Az áprilisi 1,7 százalékos éves mutató várhatóan az elemzők véleménye szerint a az esztendő legalacsonyabb értéke. Mindezzel együtt az egész évre 2-2,5 százalékos inflációs rátával számolnak a szakértők. Jövőre ennél mérsékelten magasabb, ám még mindig a 3 százalékos jegybanki célszint alatti fogyasztói áremelkedést a prognózisok alapján.
Az infláció csökkenése irányába hat a gyenge belső kereslet. Emellett a mezőgazdaságnak tavaly elég rossz éve volt, az ezzel összefüggő magas élelmiszerár bázis is mérsékli a fogyasztói árak emelkedését.