A kormány szerint mintegy 6500 új munkahely létesítéséhez, valamint további 12 ezer már meglévő álláshely megőrzéséhez járul hozzá a kis- és közepes vállalkozások számára indított munkahelyteremtő pályázati program. Ugyanakkor felmérések szerint a cégek jelentős része nem tervez bővítést, hiszen már meglévő dolgozóit is alig tudja fizetni.
Czomba Sándor szerint a Nemzeti Foglalkoztatási Alap terhére 13 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett program keretein belül 1100-1200 vállalkozás hozhat létre új munkahelyeket. A pályázati feltételek nem változtak lényegesen tavalyhoz képest, a támogatás mértéke egy-egy munkavállaló esetében minimum 1,5 millió, maximum 3 millió forint lehet – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. (A pályázat részleteiről bővebben itt olvashat!)
A programban olyan, a meglévő munkavállalói létszámukat bővíteni akaró, Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek vállalják, hogy a támogatással felvett létszámot legalább két évig megtartják, a beszerzett eszközöket és a létrehozott kapacitást pedig három évig működtetik. A vissza nem térítendő támogatás keretében új gépek, berendezések, műszaki eszközök, technológiák beszerzésének, valamint új létesítmények építésnek költségei számolhatók el.
Korábbi felmérések azonban arra utalnak, hogy a vállalkozások jelentős része nem tervez lényeges bővítést a foglalkoztatottak számában. Az adatok ugyanakkor lényegesen jobbak a korábbi években tapasztaltaknál: cégek 53 százaléka úgy véli, hogy a jövőben növekedésre lehet számítani a munkaerő piacon, míg 30 százalékuk szerint nem várható változás és csupán 5 százalékuk gondolja azt, hogy elbocsátások várhatok.
A vállalkozások a következő fél évben a munkaerő-kereslet stagnálására számítanak, tehát a következő hat hónapban nem várható munkaerő-piaci bővülés a versenyszektorban. Az ipari cégek munkaerő-kereslete enyhén növekszik, míg az építőipar és a kereskedelem terén működő vállalkozások várhatóan inkább elbocsátásokhoz folyamodnak, mint új munkaerő felvételéhez. A csak kisebb részben külföldi tulajdonban álló vállalatok körében lehet leginkább számítani a munkaerő-kereslet kismértékű növekedésére, míg a kizárólag belföldi illetőségű cégek gyenge szűkülést jeleztek előre. A legfeljebb 9 fős, illetve a 10-49 fős cégeknél lehet elbocsátásokra számítani, míg a többi kategóriában a munkaerő-kereslet minimális növekedése várható a felmérés szerint. (Sok cég még a minimálbért is nehezen fizeti ki.)