Ki miatt lesz a következő válság?

Manapság számtalan egyensúlytalansággal találkozhatunk, amelyekből nehéz megjósolni, hogy melyik válthatja ki a következő gazdasági válságot. Kérdéses, hogy a gazdaságok fenntartják-e a jelenlegi jó teljesítményüket és a potenciális kockázatok idővel eltűnnek-e. Kellemetlen, hogy a globális gazdaság nagymértékben összefonódik és az egyes kockázati tényezők realizálódása könnyen más problémákat eredményezhet - olvasható az Akcenta közleményében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem egy közgazdász figyelmeztet napjainkban a következő gazdasági válságot is kiváltható tényezőkre. Ilyenek például a központi bankok lépései, amelyek gyakran nem hagyományos intézkedéseikkel enyhítenek a monetáris politikán olyan szinten, amelyre még nem volt példa a történelemben. Ezek a lépések a kötvényhozamok visszaeséséhez vezettek, amelyekből a legnagyobb biztonságot adókkal kereskedtek, sőt, még jelenleg is negatív hozamokkal üzletelnek. Az alacsony kamatlábaknak köszönhetően a vállalkozások eladósodtak és az államadósság is jelentősen megnőtt.

Szilícium-völgy (Kép: Akcenta CZ)

Azoknak az országoknak, amelyek már a válság előtt eladósodtak, sokszor még nagyobbra nőtt az adósságuk. A monetáris politika esetleges szigorítása (kamatlábemelés) problémákat okozhat ezekben az államokban, ugyanakkor az egyes országok adósságának növekedése azt a kockázatot rejti, hogy ha gazdasági problémák merülnek fel, már nem lesznek képesek segíteni a gazdaságon a fiskális politikával úgy, mint korábban. Az is vitatható, hogy a központi bankok milyen mértékben tudták tovább lazítani a monetáris politikájukat abból a célból, hogy segítsék a gazdaságot a pénzügyi stabilitás aláásása nélkül.

„Nem szabad azonban elfelejtenünk a többi kockázatot sem. Hosszútávon például Kína lassuló gazdaságáról beszélhetünk, amely esetében az is kérdéses, hogy meddig fog tartani a jelenlegi növekedés és milyen mértékben tartható fenn az állami támogatásra épülő gazdálkodás. Érdemes még megemlíteni a diákhitelekkel kapcsolatos kockázatokat is az Egyesült Államokban. Az euróövezetben továbbra is problémát jelentene az eladósodott országok egy része, de a leginkább rizikós állam valószínűleg Olaszország, amelynek problémái hatással lehetnek az egész Európai Unió gazdaságára.“ – mondta František Kovacs, az AKCENTA CZ szakértője.

Így alakul jövőre a gazdaság
A fejlett országok gazdasági teljesítménye továbbjavul, az infláció viszont továbbra sem fog látványosan emelkedni jövőre a CIB Bank elemzői szerint. A kamatok változására legfeljebb csak az Egyesült Államokban van esély, Európában és Magyarországon is 2018 végéig maradhat a jelenlegi szint.
A különböző egyensúlytalanságból tehát jelenleg sok van és nehéz megjósolni, hogy ezek közül melyik okozhatna válságot, ha a gazdaság továbbra is fenntartja a jelenlegi jó teljesítményét és a lehetséges kockázatok eltűnnek. Kellemetlen az a tény, hogy a globális gazdaság rendkívül összetett és némely kockázati tényező megvalósulása másutt könnyen problémákat okozhat.

Ha  a piacokon működő vállalatok sikeresen kezelik a válságot, akkor magas hozzáadott értékű és magas árrésű cégekké válhatnak. Ez pedig lehetővé teszi számukra, hogy tartalékot képezzenek a növekedés időszakában, amelynek segítségével befolyásolhatják az árakat és versenyelőnyt biztosíthatnak maguknak. Ennek fényében a kockázatokat máshol kell keresni, nem pedig például az egyes értekezésekben felmerült  Szilícium-völgyben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo