Májusban 1,8 százalékos drágulást mért a KSH, amely 0,1 százalékpontos gyorsulást jelent a közel negyven éve nem tapasztalt módon alacsony, 1,7 százalékos áprilisi adathoz képest, elmarad azonban az elemzők által előzetesen becsült 1,9-2,1 százalékos értéktől. (A piaci szereplők elsősorban azért számítottak gyorsulásra, mert az egy évvel korábbi 5,3 százalékos ütem a 2012-es esztendő egyik legalacsonyabb értéke volt, ezt követően, csak novemberben szelídült ennél erőteljesebben az infláció.)
A szezonálisan kiigazított maginfláció az áprilisival megegyező 0,2 százalékos volt az előző hónaphoz és 3,2 százalékos volt az egy évvel korábbihoz képest. A nyugdíjas fogyasztói árindex a teljes kosárra vetített éves áremelkedésnél alacsonyabb, 1,7 százalékos drágulást jelzett májusban.
Egy hónap alatt fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek. Az élelmiszereknél 0,6 százalékos átlagos drágult mértek. Ez utóbbi döntően az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - 7,2 százalékos áremelkedésének volt a következménye. E csoport árváltozása nélkül az élelmiszerek ára áprilishoz képest 0,4 százalékkal esett. Csökkent az ára a tojásnak (4,1 százalék), a baromfihúsnak (2 százalék), a sertéshúsnak (1,3 százalék), a péksüteményeknek és a cukornak (1,1-1,1 százalék).
A szolgáltatásokért és a ruházkodási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett többet fizetni az előző hónaphoz képest. Az egyéb cikkeknél 1,6 százalékos árcsökkenés volt. Ezen belül a járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Kisebb mértékben esett a szeszes italok, dohányáruk (0,3 százalék), a tartós fogyasztási cikkek (0,2 százalék) és a háztartási energia (0,1 százalék) ára.
Az áralakulást érdemben befolyásolta, hogy rezsicsökkentés eredményeként a háztartási energia 8,5 százalékkal, ezen belül a gáz és a villany 10 százalékkal kevesebbe került, mint tavaly májusban, de 5,1 százalékkal olcsóbb volt az üzemanyag is. A tartós fogyasztási cikkek ára 1,8 százalékkal esett.
Jóval átlag felett (3,7 százalékkal) emelkedett viszont az élelmiszerek ára, főként az idényáras élelmiszerek 17,1 százalékos drágulása miatt. A liszt 11,3, a sertéshús 5,4, az étolaj 5,3 százalékkal, a felvágott 7,0 százalékkal drágult. A dohányáruk ára 15,4, a bor 10,5 százalékkal ugrott egy év alatt.
Drágultak a szolgáltatások
Számottevően (4,1 százalékkal) emelkedett a szolgáltatások ára, alapvetően a szemétszállítás díjának 7,7 százalékos és a helyi tömegközlekedés tarifáinak 5,3 százalékos növekedése miatt, de 5,6 százalékkal többe került a postai szolgáltatás is, a statisztikai bontásban fel nem sorolt egyéb szolgáltatások ára pedig 12 százalékkal nőtt.
Folytatódhat a kamatcsökkentés
A májusi inflációs adatok "egybevágnak" az elmúlt hónapok értékeivel - emelte ki Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője az adat közlését követően. Éves bázison a háztartási szolgáltatások árai és az üzemanyagárak csökkentek, azaz érezhető mind a rezsicsökkentés, mind az olaj nemzetközi árának csökkenése. A szakértő szerint az igazi kérdés az, hogy 2014 február-márciusban, amikor a rezsicsökkentés hatása kikerül az adatokból, akkor milyen infláció lesz.
"Úgy látom, hogy egyelőre nem ezzel foglalkoznak a befektetők", és a forint sem annyira gyenge, továbbá a világon sincs akkora probléma, így a Magyar Nemzeti Bank folytathatja kamatcsökkentési ciklusát. Az Equilor arra számít, hogy a ciklus 4 százalékos kamatszintig folytatódik. (A jegybanki alapkamat jelenleg 4,50 százalék, miután a monetáris tanács egymást követő 10 alkalommal is 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre.)
Szeptemberre 1,5 százalékig csökkenhet az infláció
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az infláció szeptemberig akár 1,5%-ig mérséklődhet, nagyrészt az üzemanyagárak tavaly őszi meredek emelkedése, illetve annak bázishatása miatt. Az élelmiszerárakra nézve enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak mérséklődése, valamint a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása is, ami később akár lefelé mutató meglepetést is okozhat, amit a tavalyinál jóval kedvezőbb terméseredmények is támogathatnak.
Az elemző szerint az idén 2, jövőre 2,9 százalékos lehet az átlagos infláció. Így - mivel az infláció várhatóan az egész év során bőven a 3 százalékos inflációs cél alatt maradhat - a kamatcsökkentési ciklus folytatódhat. Suppan Gergely álláspontja szerin ugyanakkor csupán egy további 25 bázispontos kamatvágás van beárazva, ezért arra számít, hogy a következő két hónapban 4 százalékra csökkenhet az alapkamat. A további lazításhoz az ország kockázati megítélésének, illetve a nemzetközi hozamkörnyezet jelentős javulására van szükség.