Hat dolog, amivel kinyírhatjuk magunkat az állásinterjún

Vannak olyan álláskeresők, akik ugyan jól teljesítenek az állásinterjún, de valamilyen aprósággal elvágják magukat, túl udvariasak, vagy nyomulósak, és így épp az ellenkezőjét érik el, mint amit szerettek volna. Tippek, hogyan ne paprikázzuk fel a HR-est.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freestockphoto

1. Ha nincs a pályázatban a pozíció neve

Ennek ellenére sokan rendszeresen kifelejtik az e-mailből a pályázás közbeni kapkodásban. De ne feledjük, a HR-es vagy a felkeresett cég gyakran épp több munkakörre is keresi a legmegfelelőbb jelölteket. Így aligha fognak találgatásokba bocsátkozni, hogy a pályázó a betölteni kívánt pl. 5-6 pozíció közül végül is melyikre szeretne jelentkezni. Többszörös túljelentkezést generáló álláshirdetéseknél ez fokozottan igaz – írta együttműködő partnerünk, a Monster.hu.

2. Aki tudatlanságot feltételez a másik oldalon

Az álláskeresők az összeszedettnek, kulturáltnak vélt pályázás jegyében például gyakran írják az elküldött e-mail végére zárszóként: „Kérem, kezelje pályázatomat/adataimat bizalmasan!”. Ám a megfontoltnak gondolt mondat gyakran inkább öngól, mintsem az asszertív kommunikáció jele. Egy profi HR-es számára a 2011. évi CXII. törvény alapján (személyiségi jogokra és személyi adatokra vonatkozó önrendelkezési és információszabadságról szóló tv.) is teljesen egyértelmű, hogy bizalmasan kell kezelnie a rábízott pályázói adatokat. Ez a kérés tehát valójában inkább úgy hangzik, mintha a pályázó az anyagaival foglalkozó szakember felkészültségét és korrektségét kérdőjelezné meg – amellett, hogy nem bízik meg benne.

3. Ha interjú után mailben, telefonon zaklatjuk a kiválasztási szakértőt

Emellett szintén sűrűn előforduló álláskeresői hiba a pályázás vagy az interjú után túl hamar és túl gyakran érdeklődni e-mailben/telefonon az eredményről. Az álláskeresők ilyenkor általában motiváltnak, élelmesnek és rátermettnek szeretnének tűnni – ám a HR-es ezt gyakran nyomasztó sürgetésként éli meg. Tipp: CV- küldés után a leghamarabb általában 1-1,5 hét, míg a személyes interjúkat követően is a legkorábban 3-4 nap elteltével tudnak érdemi információkat adni számunkra. Így nem nagyon van értelme előbb érdeklődni.

Egy jó mondat tuti siker lehet az állásinterjún
Egy-egy jó időben elhelyezett megjegyzés az állásinterjún máris az esélyesebb jelöltek közé sorolhatja be a pályázót. Melyek azok a fogások, mondatok, amelyek a személyzeti szakembereket elvarázsolják?
4. Ha túlzottan udvarias a pályázó

Időnként arra is van példa, hogy az álláskeresők kicsit modoros stílusban szeretnék kikövezni maguknak a kiszemelt pozícióhoz vezető utat. Jellemző fordulat ilyenkor az állásinterjúztatást egyébként kulturált stílusban megköszönő e-mailek túldimenzionálása. Az udvarias visszacsatolásnak általában semmi akadálya, és nem is veszik épp rossz néven a cégek. Ám az „Úgy örülök annak, hogy éppen Önnél voltam!” / „Nagyon jól éreztem ám magam az interjún!”, stb. túlzásoknak már semmi értelme. Sokkal inkább keltenek visszatetszést, mint váltanak ki szimpátiát a pályázó iránt.

5. Ha teljesen demotivált a jelölt a telefonos megkeresés során

A másik véglet már a totális pályázói érdektelenség és közömbösség állapota. Ilyenkor a jelölt egész egyszerűen nem tud mit kezdeni azzal, ha a személyzeti tanácsadó vagy épp egy céges HR-es keresi fel egy egyébként általa korábban már megpályázott lehetőség miatt telefonon. Nem vet túl jó fényt vet a jelöltre, ha egy interjúra hívás végül kérdőjelekkel zsúfolt értetlenkedésbe torkollik. A legjobb, amit a pályázó a kínos helyzet kivédésére tehet, ha az álláskeresés időszakában álláskeresési naplóban vezeti, hogy mikor, hová és milyen pozícióra jelentkezett. Ezzel végeredményben sok kínos telefonbeszélgetésnek lehet elejét venni

6. A saját szerencsétlenséget a nyakába zúdítani

Kontraproduktív a HR-es nyakába zúdítani egy végeláthatatlan panaszáradatot több balul sikerült interjút követően ennek „tanulságairól”. Amellett, hogy nem visz előre a folyamatban, a legtöbb cég – még ha hivatalos nyilvántartást erről nem is vezet – azért pontosan észben tartja a megkérdőjelezhetően viselkedő, összeférhetetlennek tűnő pályázókat. Akik így nem meglepő módon fel is kerülnek a fejvadászok képzeletbeli feketelistáira.

Rossz szájízzel távozunk az állásinterjúkról
A legutóbbi pályázatuk során a munkavállalók kevesebb, mint fele volt elégedett a bánásmóddal, amiben részesült. A pályázók nehezményezik a pályázatok és interjúk eredményével kapcsolatos tájékoztatás hiányát, valamint a hirdetésben szereplő homályos munkaköri leírást is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo