Dollármilliárdokat síbolnak az enyveskezű diktátorok

Hiába van egyre több demokratikus kormányzású nyitott társadalom világszerte, napjainkban is évente 20–40 milliárddal rövidítik meg az adófizetőket némely államfők, elsősorban a harmadik világban.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez az összeg a szegény országoknak juttatott nemzetközi segélyek 15 százalékát teszi ki. A kórházban agonizáló Mubaraknak és hozzátartozóinak főként katonai közbeszerzésekkel gyűjtött – elsősorban részvényekben tartott – vagyonát februárban az ABC News 700 milliárd dollárra becsülte.

A közpénzek féllegális és illegális módon kerülhetnek magánkézbe, kezdve az államfői család és cimborái érdekeltségébe tartozó vállalatoknak juttatott állami beszerzésektől a magáncélú költségek állami kasszából való kifizetésén át a segélyek lenyúlásáig és kenőpénzek elfogadásáig.

A Maldív-szigetek előző elnöke például nemcsak állami költségen kezeltette szingapúri klinikákon a családját, vetetett méregdrága karórákat nekik, hanem pelenkát is így szerzett be az unokájának. A külföldi bankszámlákon heverő pénzek felkutatására és zárolására az ENSZ és a Világbank közös programja, a Stolen Asset Recovery Initiative (StAR) ad jogalapot.

A magyar GDP tízszerese tűnik el évente
A becslések szerint az adóelkerülés uniós szintje meghaladja az évi 1000 milliárd eurót, ami nagyságrendileg tízszerese a magyar GDP-nek. A gazdasági válság miatt egyre nagyobb érdek fűződik az adóbevételek növeléséhez, így most az Unió is egy komplex javaslatcsomaggal állt elő a probléma kezelésére.
Ezt a kezdeményezést azonban Németország, India, Japán és Szaúd-Arábia nem írta alá – érdekes módon utóbbi fogadta be az Arab tavasz első elmozdított államfőjét, a tunéziai Zein al-Abidine Ben Alit –, ezekben az országokban tehát feltehetőleg még lehet parkoltatni az elsíbolt pénzeket.

21 ezer milliárd dollárt rejtegetnek külföldön a szupergazdagok

A világ pénzarisztokráciájának leggazdagabbjai legalább 21 ezer milliárd dollárnak megfelelő vagyont rejtegetnek hazájuk adóhivatalai elől külföldi adóparadicsomokban – áll az egyik vezető londoni üzleti tanácsadó cég globális felmérésében.

A becslés a McKinsey főközgazdásza, James Henry által a legnagyobb vasárnapi baloldali brit lap, a The Observer számára összeállított átfogó vizsgálati jelentésben szerepel. A jelentés hangsúlyozza, hogy a 21 ezer milliárd dollárnyira becsült offshore vagyontömeg az Egyesült Államok és Japán együtt számolt éves hazai össztermékének felel meg.

Kriston László

 

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo