Globálisan 7 880 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre tavaly, ami hét százalékkal kevesebb a 2014-es értéknél. A tranzakciók összértéke 683 milliárd dollár volt, hat százalékkal kevesebb, mint 2014-ben.
Régiók szerint vizsgálva tavaly a legnagyobb növekedést Kína és India érte el, mindkét piacon 30 százalékkal nőtt a felvásárlások száma. Ugyanakkor Észak-Amerikában ugyanebben az időszakban 2 048 tranzakciót regisztráltak, ami 22 százalékos csökkenést jelent. A többi régió e két szélsőérték között teljesített, többnyire mérsékelt csökkenéssel zárva a tavalyi évet.
Az energia, a média, na meg a kicsik
„A hazai piacon 2016-ben a pénzügyi és az energetikai szektorban várunk jelentős aktivitás bővülést az elmúlt időszakhoz képest, ami mellett várakozásunk szerint az IT szektor iránti érdeklődés is szinten marad majd. Érdekes lesz megfigyelni, hogy az elkövetkező néhány évben a médiapiacon megfigyelhető tranzakciók száma és értéke emelkedésnek indul-e a tavalyi év után. Az idei évben lejár a JEREMIE-alapok forráskihelyezésre kiírt határideje, így a kisebb méretű kockázati tőkebefektetések területén is növekvő tranzakciószám és volumen várható a következő időszakban” – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.
A BDO International szerint a várható tranzakciók felét három régióban: Észak-Amerikában, Kínában, illetve a FÁK országait is magában foglaló kelet-közép-európai régióban fogják lebonyolítani. Szektorok szerint az Ipar, Vegyipar szektorban zajlik majd le a tranzakciók mintegy negyede (24%), a második legaktívabb szektor a Technológia és Média szektor lesz. Az idei évben várhatóan ismét magára talál majd az Energia, Bányászat és Közmű szektor, ugyanakkor a legnagyobb visszaesés tavalyhoz képest az Üzleti Szolgáltatások, illetve a Gyógyszeripar, Gyógyászat és Biotechnológia szektorokban várható.