Az előző, április 21-iki kamatdöntő ülésen is 15 bázispontos alapcsökkentésről döntött a testület. Az akkori döntés után a testület jelezte: az óvatos kamatcsökkentés mindaddig folytatódhat, amíg az a középtávú inflációs cél elérését támogatja. A jegybank márciusi előrejelzése szerint 2017 elején teljesülhet a 3%-os inflációs cél. Véleményünk szerint a júniusi felülvizsgálatkor az MNB számára az a – jelenleg alternatív – forgatókönyv válhat az előrejelzés alapjává, amely szerint az eurózónában elhúzódik a defláció sújtotta időszak, illetve Magyarországon jelentkeznek az alacsony üzemanyagárak másodkörös hatásai. Ezekre a kockázati pályákra a Monetáris Tanács válaszul nem áll meg a 1,5%-nál a Tanács, hanem folytathatja a kamatcsökkentési ciklust júliusban is – kisebb lépésközzel.
„A legfrissebb inflációs adat ugyan magasabb lett a vártnál, kicsit meghaladva a jegybank márciusi inflációs jelentésében szereplő alappálya értékét, azonban a hosszabb távú kilátások nem változtak, az infláció csak lassan tér majd vissza a jegybanki célértékhez. A második negyedéves növekedési adat a várakozásokhoz képest gyengébb lett, és megerősíti azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint a tavalyi erős növekedést követően a gazdaság lassulásnak indult, ami szintén érv lehetett a monetáris enyhítés mellett. A kamatcsökkentés biztonságosságát növeli, hogy a múlt héten pozitívra változtatták az ország adósság hitelminősítési kilátásait, így egyre valószínűbb, hogy Magyarország befektetésre ajánlott kategóriába kerül vissza, talán már az év vége előtt” – vélekedett Bebessy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere.
„A nemzetközi környezetben inkább kedvezőtlen változásokat láthattunk az elmúlt hetekben. A fejlett piaci állampapír hozamok május elején tovább emelkedtek, és ez érthető módon a feltörekvő piaci kötvényeket is negatívan érintette. A hazai piacon a szereplők még egy kamatvágásra számítanak, azonban a hozamgörbe jelentősen meredekebbé vált, a hosszabb lejáratú magyar állampapírok iránt ilyen alacsony kamatok mellett visszaesett a kereslet, a külföldi befektetők kezében lévő állomány folyamatosan csökken.” – figyelmeztetett az elemző.