óraátállítás cikkek
Jön az óraátállítás, de miért tartunk tőle?
Ha közeleg az idő, évről évre fellángolnak a viták, jönnek az érvek és az ellenérvek, hogy meddig még, miért kell ezt, valóban ártalmas-e az egészségünknek?
Éjszaka kapunk egy órát
Vasárnap kezdődik a téli időszámítás.
Energiaválság árnyékában közeleg a Föld órája
A hazai kistelepülések jelentős részén még mindig rengetegen küzdenek az energiaszegénységgel.
Éjjel ellopnak egy órát
Kezdődik a nyári időszámítás, ennek megfelelően az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják. Mit jelent ez a közösségi közlekedőkre nézve?
Jön az óraátállítás: összeszedtük, hogy idén mire kell figyelni
Kezdődik a téli időszámítás, holnaptól minden egy kicsit más lesz, ez pedig egyebek mellett a vonatközlekedést és a logisztikát is érinti.
Óraátállítás: ha Gulyás Gergelyen múlna, már nem sokáig pörgetnénk az órákat
Nagyjából két hónap múlva ismételten esedékes az óraátállítás kérdése.
Hiába ellenzik milliók, közeleg az óraállítás
Március 31-re virradóan ismét beköszönt a nyári időszámítás az EU országaiban – de nem utoljára, amint azt az Európai Bizottság szerette volna. Így legkorábban 2021-től szűnhet meg a téli-nyári óraigazítás – ha egyáltalán.
Informatikai problémákat okozhat az óraátállítás eltörlése
Egy uniós javaslat eltörölné a téli óraátállítást, azonban elképzelhető, hogy az egységes fennakadásokat okozhat egyes informatikai rendszerekben – írja a NETLOCK elektronikus aláírás- és időbélyeg-szolgáltató.
Óraátállítás: hát nem ez lesz az utolsó?
Most vasárnap még egyszer mindenképpen vissza kell állítani az órákat, és jövő tavasszal sem ússzuk meg, hogy egy órával kevesebbet alhassunk. Összeszedtük a válaszokat az óraátállítással kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdésekre.
A hétvégén még mindenképpen óraátállítás
Október utolsó hétvégéje az óraátállítás ideje. Október 28-án, vasárnap hajnalban állítjuk vissza óráinkat 3-ról 2-re, véget ér tehát a nyári és megkezdődik a téli időszámítás. A tervek szerint 2021-ben szűnhet meg az óraátállítás az EU-ban.
Óraátállítás: érvek és ellenérvek
Jó eséllyel az idén elbúcsúzhatunk az óraátállítástól, legalábbis az Európai Bizottság elnöke szerint ideje felülvizsgálni a kérdést. Összegyűjtöttük az érveket és ellenérveket az óraátállítás mellett és ellene.
Óraátállítás: most megmondhatja a magáét
Az Európai Unió online konzultációt indított a nyári-téli időszámítás óraátállítással járó rendszerének eltörléséről. Az elmúlt években ugyanis rendre előkerült az intézkedés megszűntetése.
Hétvégétől nyári időszámítás
Minden év március utolsó vasárnapján – idén március 25-én – kezdődik a nyári időszámítás, amely október utolsó vasárnapjáig tart. Ezen a hétvégén, vasárnap hajnali 2 órakor kell 3 órára átállítanunk az óráinkat. Az óraátállítással villamos energiát spórolunk, egyúttal pedig évi 4-5 milliárd forintot takarítunk meg.
Óraátállítás: nem hatékony és még utáljuk is
Október 29-én kezdődik a téli időszámítás, az órákat vasárnap hajnalban kell 3 óráról 2 órára visszaállítani. Az ország egy kisváros teljes fogyasztását spórolja meg az átállítással, de a felmérések szerint a magyarok többségének nem tetszik a téli időszámítás és nem is túl hatékony a módszer.
Óraátállítással jön a téli menetrend
A hét végén jön az óraátállítás, ezzel pedig kezdetét veszi a légiközlekedésben is a téli szezon. A rendkívüli nyári forgalom után kilenc új járat és sok más fejlesztés gondoskodik arról, hogy a novembertől március végéig tartó időszakban se csökkenjen az utazók száma – olvasható az airportal.hu oldalán.
Vasárnap indul a megtakarítási időszak
Minden év március utolsó vasárnapján – idén március 26-án – kezdődik a nyári időszámítás, amely október utolsó vasárnapjáig tart. Ezen a hétvégén, vasárnap hajnali 2 órakor kell 3 órára átállítanunk időmérő eszközeinket. Az óraátállítással 1980 óta Magyarország is villamos energiát spórol.
Túlhaladta az idő az óraátállítást?
Vasárnap hajnalban egy órával hátrébb kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt.
Egy órával hamarabb jön a reggel
A hétvégén térünk át a nyári időszámításra, vasárnap hajnal 2 órakor 3 órára kell előreállítani az órákat, emiatt a közösségi közlekedés menetrendje is változik. A magyarok jellemzően nem lelkesednek, amiért egy órával korábban kell felkelniük, pedig sokat takarít meg ezzel az ország.
Nem szeretjük, pedig sokat spórolunk az óraátállítással
Október 25-én kezdődik a téli időszámítás, az órákat vasárnap hajnalban kell 3 óráról 2 órára visszaállítani. Az ország egy kisváros teljes fogyasztását spórolja meg az átállítással, de a felmérések szerint a magyarok többségének nem tetszik a téli időszámítás.
Nem szeretjük az óraátállítást
A magyarok 85 százaléka eltörölné az óraátállítást egy friss online kutatás szerint, amelyben a megkérdezettek fele úgy nyilatkozott, hogy volt már konkrét problémája a félévente esedékes váltásból. A többség a nyári időszámítást preferálja.
Óraátállítás: olcsóbb lesz az ország villanyszámlája
Vasárnapra virradó éjjel 2-kor lép életbe a nyári időszámítás, ekkor kell az órákat egy órával előre, 3 órára állítani. A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. adatai szerint ezzel 1-4 százalékot csökken az áramfogyasztás.
Óraátállítás – Tényleg spórolunk vele
Városnyi energiát takarítunk meg az órák átállításával, csaknem hatmilliárd forinttal csökken így az ország villanyszámlája és jelentősen kisebb a környezeti terhelés is. Az EU-ban mindenhol egyszerre állítják át az órákat, Magyarországon ehhez kormányrendelet kellett.
Nagyobb dugók és több baleset várható
Az óraátállítás minden évben megviseli az emberek szervezetét, különösen igaz ez ősszel. Ilyenkor sokan napokig ingerültebbek, zaklatottabbak, és a hirtelen beköszöntő sötét délutánok csak tovább rontják a helyzetet. A forgalmi adatok elemzésével foglalkozó Best Way Traffic Kft. megfigyelései szerint mindez hatással van a közlekedésre is: átmenetileg 2%-kal nőhet a közúti balesetek száma és nagyobb forgalmi dugókra is számítani kell. Éppen ezért érdemes fokozott figyelemmel közlekedni az október 28-i óraátállítást követő napokban.