Óraátállítás: hát nem ez lesz az utolsó?

Most vasárnap még egyszer mindenképpen vissza kell állítani az órákat, és jövő tavasszal sem ússzuk meg, hogy egy órával kevesebbet alhassunk. Összeszedtük a válaszokat az óraátállítással kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdésekre.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mikor kell átállítani az órákat?

Október utolsó hétvégéje az óraátállítás ideje. Október 28-án, vasárnap hajnalban állítjuk vissza óráinkat 3-ról 2-re, véget ér tehát a nyári és megkezdődik a téli időszámítás.

A nyári vagy a téli időszámítás az igazi?

A nyári időszámítás Európában egységesen elfogadott rendszer, mellyel a helyi időt március végétől október végéig egy órával előre állítjuk az adott időzóna idejéhez képest. A téli időszámítás a normál, amelyhez most vasárnap térünk vissza, március utolsó vasárnapjáig. A módszer azon alapul, hogy ha a lakosság szokásos ébrenléti ideje – a reggel hét és este tíz óra közötti időszak – minél inkább egybeesik a természetes világosság idejével, annál kevésbé kell világítást használni, azaz villamos energiát lehet megtakarítani.

Kép: Pixabay

Tényleg megtakarítunk az óraátállítással?

Igen, de nem minden évben ugyanannyit. Az ország villamosenergia-megtakarítása a tavaszi óraátállításkor mutatható ki, ősszel nem, mértéke pedig a nyári időszámításra való átállást megelőző és követő napok fogyasztási görbéinek összevetése alapján becsülhető. A tavaszi óraátállításból származó megtakarítás az óraállítást követően csökkenő mértékben jelentkezik, kb. szeptember végéig. Utoljára a 2017-es évben március 26-án megtörtént óraátállítás előtti és azt követő hetek alapvetően hasonló időjárási jellemzői tették lehetővé az óraátállítás energiafelhasználásra gyakorolt hatásának elkülönítését. Ez alapján 2017-re évre számított villamosenergia-megtakarítás mértéke meghaladta a 80 GWh-t, ami a MAVIR adatai szerint egy közepes magyar város éves fogyasztásának felel meg. (Itt olvashatja az érveket az óraátállítás mellett, és ellene!)

Aki dolgozik az óraátállításnál, az most egy órát túlórázik?

Ez a probléma állandóan megkavarja a vállalatok bérszámfejtését. A legtöbben itt a Munka Törvénykönyvét veszik elő, de a kérdéssel alapvetően a nyári időszámítás bevezetéséről szóló 39/1996 Kormányrendelet foglalkozik. Eszerint, órabéres díjazás esetén amennyiben a munkavállaló az óraátállítással érintett tartamban, azaz október utolsó vasárnapján 3 órakor a munkaidő-beosztása szerint munkát végez, például beosztása szerint szombat este 22:00 órától vasárnap reggel 06:00 óráig, akkor számára 9 óra munkavégzést kell elszámolni, figyelemmel arra, hogy az órát három óráról két órára állítjuk át, ami növeli a ténylegesen teljesített munkaidőt. Ugyanakkor havibéres díjazás esetében nem befolyásolja az elszámolást az, hogy a munkavállaló az adott műszakban 8 óra helyett 9 óra munkavégzést teljesített, a ténylegesen ledolgozott többletórától függetlenül történik az elszámolás. A legtöbb helyen egyébként ezt minden további nélkül elrendezik egy másik napon adott hétórás munkanappal.

Mindenhol ugyanakkor állítják át az órákat?

Az Európai Unióban igen, de sok embert megzavar, hogy az EU-ban három időzóna van. Nagy-Britannia, Írország és Portugália a greenwichi középidőt (GMT) használja, 17 EU-tagállam, köztük hazánk, a közép-európai időt (CET), ami egy órával „késik”, míg nyolc további tagállam a kelet-európai időt (EET), ami egy további órával a mi időnk „mögött” jár.

Most akkor ez lesz az utolsó óraátállítás?

Nem, tavasszal még mindenképpen átállunk a nyári időszámításra.  Az Európai Bizottság döntése alapján, 2019. március 31-én még utoljára kötelező lesz előreállítani az órákat, hogy az EU egységesen átálljon a nyári időszámításra, de a jövő évtől a tervek szerint már a tagállamok egyenként dönthetnek arról, hogy folytatják-e az óraátállítást. Ha ez lesz a végső „menetrend”, akkor a nyári időszámítás szerint fogunk élni, bár az európai orvosok (többek között a Magyar Alvás Szövetség is) inkább a téli időszámítást szorgalmaznák. Ebben a kérdésben még nincs végső magyar döntés sem.

Hogyan készülhetünk fel az időeltolódásra?
Magyarok is egyre többen ismerik meg a kellemetlen jelenséget, amikor távolba, másik időzónába megérkezve nem tudunk aludni, vagy ébren lenni. Ilyenkor fáradtság, ingerültség jelentkezik. Mi a megoldás?
Milyen hatással lesz ránk, ha nem lesz óraátállítás?

Ezt nehéz megmondani. Ha a nyári időszámítás marad, akkor télen a legtöbben sötétben kelnek majd fel, és jó eséllyel sötétben is érnek haza a munkából. A szervezetünk „belső órája” alapvetően a napfényes órákhoz igazodik, így sokan tapasztalhatnak majd alvászavarokat, levertséget, depressziót, ha a napjuk egy jelentős részét sötétben kell végezniük. A gond ott van, hogy hasonló tünetek jelentkezhetnek időlegesen az óraátállításnál is, a megszokott alvás–ébrenlét ritmus felborulása miatt. A statisztikákban most egyértelműen látszik, hogy az óraátállítások utáni napokban megnő a balesetek száma, ami részben ezeknek az egészségügyi hatásoknak is betudható.

Milyen hatással lesz a tömegközlekedésre, ha nem lesz óraátállítás?

Ha jövőre valóban sok országban megszüntetik az óraátállítást, más országokban pedig nem, akkor ez elsősorban a légi közlekedésben okozhat gondokat, hiszen az eddigi három időzóna helyett akár tucatnyi országban lehet eltérés, ami összekuszálhatja a légitársaságok menetrendjeit. Mindazonáltal a fennakadás – ha lesz egyáltalán – csak időleges lehet. A felszíni közlekedést nem vagy csak alig befolyásolná az óraátállítás felszámolása.

Dolgozni sem tudunk kialvatlanul
Sokan dicsekszenek, milyen kevés alvással beérik. Becsapják magukat: a kialvatlan ember rosszabbul dolgozik, ráadásul rövidíti az életét, hangsúlyozzák amerikai kutatók. Szerintük a felnőtt embernek – testalkatától, egyéni igényeitől függően – napi 7–9 óra alvásra van szüksége.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo