Emberi jogok cikkek
Mit tehetünk meg és mit nem, ha letartóztatnak?
A lakosság háromnegyede nincs tisztában azzal, hogy milyen jogai vannak, ha esetleg letartóztatnánk, házkutatást tartanának nála vagy beidéznék gyanúsítottként.
Készülhetnek a vállalatok: két területen is szigorúbb szabályok jönnek
Megjelent a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló európai uniós irányelv.
Alekszej Navalnij feltétezett gyilkosait szankcionálja az EU
Az EU szankciókkal sújtott többeket, akik kapcsolatba hozhatók Alekszej Navalnij halálával.
Újabb lakat az ellenzék szájára putyini módra
Vagyonelkobzással járhat a hadsereg "rágalmazása" Oroszországban.
Putyin is megtalálta a hibást, nála nem Brüsszel jött ki
Ukrajnai háború - Vlagyimir Putyin: elfogultak a nemzetközi emberi jogi intézmények.
Átvertek minket, nincs engedélyük a Magyarországon használt elektrosokkolóknak
Átverték a világot az elektrosokk-gépek biztonságosságáról.
Ismét a szőnyeg szélére került a magyar jogalkotás az emberi jogok miatt
Az EP öt frakciója levélben fordult az Európai Bizottsághoz a magyar panasztörvény miatt.
Évente másfél millió pici gyereket elektrosokkolnak
Négyre csökkent azoknak az USA államoknak a száma, ahol még mindig hajtanak végre elektrosokkot 0–5 éves korú gyermekeken, derült ki egy nemzetközi emberjogi szervezet, a CCHR International által végzett adatgyűjtésből. A szervezet szerint bár a négy is sok, ez jó irány afelé, hogy ezt a káros és idejétmúlt gyakorlatot végre teljesen beszüntessék.
Ember vagy, hetven éve vannak jogaid
Napra pontosan hetven évvel ezelőtt fogadták el az Egyesült Nemzetek tagországai a világ egyik legfontosabb dokumentumának tartott Emberi Jogok Nyilatkozatát – hívta fel a figyelmet szakértőnk.
Kína meghódítja Afrikát is
Az afrikaiak kétharmada pozitívnak tekinti, hogy Kína egyre nagyobb szerepet vállal a kontinensen, sok megfigyelő viszont kizsákmányolásról, függőségről, új gyarmatosításról beszél.
Nőhet a rabszolgaság a világmárkáknál az automatizáció miatt
Első olvasásra ellentmondásnak tűnik. Az automatizációtól pont azért félnek az emberek, mert elveszi a munkájukat. Hogy lehet akkor a kényszermunka okozója? Úgy, hogy a sok munkanélkülit pokoli körülmények között is lehet alkalmazni. Mert elvállalják a munkát.
Az Ön termékébe mennyi emberi szenvedést építettek bele?
„A vonalkódok mögött" címet viseli az Oxfam új kampánya, mellyel a szupermarketekre igyekszik nyomást gyakorolni, hogy vonják ki polcaikról azokat a termékeket, melyeket a munkások és mezőgazdák kizsákmányolásával állítottak elő.
Ezért vonulnak ki az etikus befektetők a visszás cégekből
A világ legnagyobb szuverén nemzeti vagyonalapja a világ összes részvényének 1,4 százalékát birtokolja, s 2016 óta egyre inkább a divesztíciós mozgalom zászlóvivőjeként tűnik fel. A környezetpusztítást esztelenül végző, emberi jogokat megsértő cégekben eladja részvényeit.
Bűnös praktikák a halrudacskák mögött
A globális halászati és tengeri élelmiszergyártó szektor bűzlik az emberi jogok sorozatos megsértésétől. Gyilkosságok, rabszolgamunka, erőszakos fogvatartás, embercsempészés, testi sértés - se vége, se hossza a jogsértő incidenseknek. A neves áruházláncok még mindig nem tisztították meg az ilyen praktikákkal élő ázsiai beszállítóktól az ellátási láncukat.
Rengetegen szenvednek a nekünk szánt finomságokért
Az élelmiszeripari világmárkák igyekeznek profitálni a tengeri ételek iránti keresletből. De nehéz olyan beszállítókat találniuk a harmadik világban, melyek megfelelnek a multik etikai normáinak. A Nestlé lép először?
Halászrabszolgaság: lefejezik, aki szökni próbál
Félelmetes választ adnak a világ egyes részein bizonyos cégek a drasztikus munkaerőhiányra. Délkelet-Ázsiában halászatra is alkalmaznak embereket erőszakkal.
Emberi jogokat is sérthet a Földtörvény
Megsértheti az Emberi Jogok Európai Egyezményét a tavaly hatályba lépett új Földtörvény a földhasználati és haszonélvezeti jogok törlése következtében, a Piac&Profitnak elküldött jogi vélemény szerint.
Hetente két embert ölnek meg ökovitákban!
Nemcsak zöldek vagyunk, hanem kékek-zöldek a méregtől és az ütésektől: a Global Witness emberi jogi szervezet jelentése szerint heti gyakorisággal fajulnak halálossá a természeti erőforrásokat övező erőszakos viták. 2011-ben 106 embert öltek meg ilyen összetűzésekben.
”Népirtó mobiltelefon”: háborús ásványok
Az amerikai pénzügyi szektort átalakító reformba iktatták az emberi jogokat sorozatosan megsértő országok ásványi kincseinek embargóját. A közvélemény és aktivisták nyomására tiltják ki az amerikai termékekből azokat az ásványokat, melyeket a lakosságot terrorizáló felkelők és magánmilíciák háborúk finanszírozására használnak Afrikában. Az amerikai gyáriparosok most azért lobbiznak, hogy lazítsák a tilalmat. Az Apple és a Microsoft ketyeréit "népirtó telefonokként" csúfolták és ítélték el emberi jogi szervezetek.
Helyek, ahol lehallgatnak, blokkolnak és semmibe vesznek
Számos ország kormánya, például Szaúd-Arábia, Irán és Vietnám még ma is korlátozza polgárai számára az internetes tartalmakhoz való szabad hozzáférést; Észak-Koreában és Burmában a lakosság egyáltalán nem szörfölhet a világhálón. Az internetes cenzúra és az emberi jogok összefüggéséről a képviselők az emberi jogi albizottság 2010. június 2-i ülésén, az információs ágazat szakértőivel vitáztak.