Befektetési alap cikkek
Mi a jó befektetés?
Az örök dilemmára a válság sem adott választ, sőt! Az elmúlt években kiderült, hogy a piacok milyen drámai változásokra képesek egy szempillantás alatt. Ma legfeljebb jónak látszó tipp létezik, tuti hozam nem. Persze vannak biztonságosabb és kevésbé biztonságos módok, de ezek is változnak időről időre. Azért van néhány kőbe vésett - már-már közhelynek tűnő - igazság. Például, hogy minél kockázatosabb egy befektetés, annál nagyobb nyereséggel kecsegtet. Tény az is, hogy tízéves időtávban részvényen sem bukott még senki, és hogy az arany is mindig csillogni fog, bár nem a hirtelen meggazdagodás eszköze.
Fektessen a jövő márkáiba!
Nehéz megjósolni, hogy a gyorsan változó világgazdasági környezetben mely cégek lesznek nyereségesek, de 3-5 éves időtávon már jobban előre jelezhető, hogy mely ágazatokban várható a legnagyobb fejlődés. Az OTP Alapkezelő július 12-től jegyezhető új alapja olyan ismert világcégek jövőbeli teljesítményéből nyújt részesedést, amelyektől az alapkezelő középtávon jelentős teljesítményt vár. Az OTP Jövő Márkái Alappal mindenki biztosra mehet, mert a futamidő végén garantált a befektetett tőke visszafizetése és még fix hozamot is nyújt. - írja a bank ajánlójában.
Társadalmilag és ökológiailag felelős alapoké a jövő?
Látva a bankok -következményekkel nem számoló- profithajszolását és az ebből eredő esztelen túlhitelezést, szembesülve ennek fenntarthatatlanságával, megnőtt a hajlandóság a társadalmilag és ökológiailag tudatos befektetésre. Tartós trend marad-e az etikus invesztálás? Azt már látni, mi e szegmensben a három főtéma: klíma, víz és népesség-gyarapodás.
Öntik a magyarok a pénzt az alapokba
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb, negyedéves összesítése szerint a lassuló globális tőkepiaci környezet ellenére töretlen a befektetési alapok népszerűsége, és mintegy 250 milliárd forint friss tőkét vonzottak az év első három hónapjában. Ezzel az összvagyon elérte a 3 344 milliárd forintot.
Befektetési alapok: vissza 2008-ba
Míg 2008-ban a befektetési alapokban kezelt vagyon 21 százalékkal zsugorodott, addig a tavalyi évben csaknem ugyanennyivel, 19 százalékkal bővült a piac - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adataiból.
Újra bíznak a befektetők a részvényekben
Az utóbbi években folyamatosan nőtt az intézményi megtakarítások (pénztárak, unit-linked biztosítások megtakarításai) összetételében a külföldi részvények aránya, és - bár e tekintetben kisebb visszaesések voltak - a magyar papírokból is egyre több került a portfóliókba. A tendencia a tavalyi év nagy részvénypiaci visszaesései miatt megtorpant egy időre, de az idei harmadik negyedévben ismét mind a magyar, mind a külföldi részvények aránya jelentősen nőtt.
Válság előtti időkre emlékeztet az október
Októberben átrendeződés kezdődött a befektetési alapok piacán: a likviditási alapok helyett a pénzpiaci, a kötvény és az ingatlanalapokat fedezték fel újra a befektetők, akik a változékony tőkepiaci helyzet ellenére is kitartanak az alapok mellett. Az intézményi, és a lakossági befektetőktől is folyamatosan friss tőke áramlik a piacra az idei második félévben, így az elmúlt hónap is pozitív szaldóval zárult.
Mi a jó befektetés titka?
Úgy tűnik, rosszul jártak azok a befektetők, akik a válság okán pánikszerűen kimenekültek a különböző befektetési alapokból. Az elmúlt fél évben ugyanis egyes alapok jelentős hozamokat értek el, különösen azok, amelyek kifejezetten kockázatos papírokba fektettek. Az elmúlt másfél év újból bebizonyította, hogy a befektetési alapok hosszú távú megtakarítási formák.
Újra lehet nagyot keresni az alapokkal
A pozitív tőkepiaci hangulat meghozta eredményét, február óta először regisztráltak tőkebeáramlást a hazai befektetési alap piacon, és visszatértek a korábbi hónapok kiugró hozamai is. A legtöbb alapkategória esetében nőtt a vagyon, bár az ingatlanalapok és a garantált alapok esetében továbbra is tart a tőkekivonás miatti csökkenés. Leggyorsabban a zártkörű alapok, illetve a részvényalapok vagyona nőtt, de az előző hónapokhoz képest új befektetéseket láthattunk más magasabb kockázatú (származtatott, árupiaci) alapok esetében is.
Nemsokára lehet kockáztatni
A befektetési alapok, úgy tűnik, túl vannak a nehezén, bár még mindig átmeneti állapot jellemzi a piacot. De az általános pénzügyi válság ősszel még fenyegető veszélye elmúlt, sőt, a hazai befektetési alapok európai összehasonlításban jobban viselték a visszaesést, mint a magyar gazdaság egyéb területei.
Befektetési alapok: két hónap alatt 405 milliárdos tőkekivonás!
A befektetési alapokból novemberben 130 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők, míg a piaci teljesítmények 7 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát, összvagyonuk így egy hónap alatt 5,2 százalékkal zsugorodott, s november végén 2.509 milliárd forintot tett ki - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) pénteken.