A lakosság jelentős visszaváltásba kezdett...

Az év második felében gyorsan változott a hangulat a tőkepiacokon, így decemberben ismét pozitív események váltották a novemberi pesszimizmust. Ennek megfelelően az intézményi befektetők decemberben ismét aktívabbak voltak, az év közepén tapasztalt lakossági tőkebeáramlás október óta tapasztalt elmaradása után viszont a lakosság jelentős visszaváltásba kezdett - derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentéséből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„A befektetési alapok vagyonát tovább növelték a hozamok, illetve a megújuló kereslet az intézmények oldaláról, az év végére azonban a lakosság inkább visszaváltott. Ez nem meglepő, hiszen a korábbi években is tapasztalható volt, hogy év végére a lakossági befektetések elmaradnak az év közbeni szintektől, illetve a háztartások a fogyasztásukat finanszírozzák a megtakarításaikból" - magyarázza Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. „Az intézményi befektetők esetében az ismét jelentkező tőkebeáramlás mellett tapasztalható volt a nyilvános alapokból a dedikált intézményi zártkörű alapok felé való átcsoportosítás is" - tette hozzá a főtitkár.

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok vagyona a piaci teljesítmény hatására összesen 45,8 milliárd forinttal nőtt decemberben, a hónapban ugyanakkor közel 32 milliárd forintot vontak ki a befektetők az alapokból. A decemberi 0,4 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 452 hazai befektetési alapban összesen 3 763 milliárd forintot kezeltek.

A részvénypiacok decemberben ismét emelkedtek, ami a részvényalapok hozamaiban is megjelent, ám a képet torzítja egy jelentősebb intézményi átrendezés a nyilvános alapokból a zártkörű alapok felé. A nyilvános részvényalapokból  több mint 35 milliárd forintot vontak ki a befektetők, a piaci teljesítmények viszont összességében 13,6 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát, decemberben így a vagyon 5,5 százalékkal csökkent. A részvényalapok száma két új alap indulásával 71-re nőtt, az alapok vagyona a hónap végén 373 milliárd forintot tett ki.

Ismét romlott a kép a garantált alapok piacán is, miután kevesebb új alap indult decemberben, mint ahány lejárt. A vagyon a lejárt alapoknak - és elsősorban egy 15 milliárdos vagyonú lejárt alapnak - köszönhetően decemberben három százalékkal csökkent, mivel az alapokból összesen mintegy 16 milliárd forint távozott, bár a piaci teljesítmények 3 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.

Továbbra is gyarapodik az ingatlanalapok vagyona. Ezek a termékek decemberben 1,2 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 570 millió forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 0,4 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 425 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának 11,3 százaléka.

A kötvényalapok száma egy új alap indulásával 29-re nőtt, az alapok vagyona azonban 1,7 százalékkal csökkent, aminek fő oka az év elején még sikerterméknek számító rövid kötvényalapok esetében folytatódó tőkekivonás volt. A kötvényalapokból összesen 7,7 milliárd forint tőkét vontak ki, de mintegy 2,7 milliárd forint hozamot értek el.

A pénzpiaci alapok vagyona decemberben - a folytatódó nagymértékű visszaváltások következtében - egy százalékkal csökkent. Összesen 15,6 milliárd forint távozott az alapokból, bár 1,2 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1 372 milliárd forintra csökkent.

A 45 zártkörű értékpapíralap vagyona a hónapban 11,1 százalékkal nőtt. Az alapokba decemberben több mint 42 milliárd forint érkezett, elsősorban a részvényalapokba, és nem kis részben a nyilvános részvényalapoknál jelzett átstrukturálás következtében. A piaci teljesítmények, elsősorban a részvényalapoké pedig további 20,8 milliárd forinttal növelte a vagyont.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo