A térségben Magyarország az első az információs társadalom projektek számában

Az Európai Unió keretében végzett felmérés szerint Kelet-Közép-Európában az elmúlt két évben Magyarországon indult el a legtöbb olyan projekt, amely elősegíti az információs társadalom kiépítését. Ezt a BME-UNESCO Információs Társadalom és Trendkutató Központ kétéves adatfelvétele alapján állapították meg. A nemzetközi adatgyűjtést, amelyben Magyarországot az ITTK képviselte, az uniós szervezet, az ESIS (European Survey of Information Society) irányította. Az ESIS-program lezárultával azonban a magyar kutatóközpont nem áll le az adatgyűjtéssel, hanem újabb három projektben folytatja az információs társadalom feltérképezését.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ESIS 1999–2000-ben a kelet-közép-európai és a mediterrán térségre is kiterjesztette a korábbi években csak az uniós országokban kiépített adatbázisát. Magyarországról a BME-UNESCO Információs Társadalom és Trendkutató Központ nyerte el két évvel ezelőtt a lehetőséget, hogy bekapcsolódjék az adatfelvételbe.

Az ESIS így kialakult nemzetközi Tudásbázisa tartalmazza a vizsgált országok információs társadalom projektektjeit, a promocionális tevékenységeket, a kulcsszereplők és szervezetek adatait, valamint a szabályozási fejleményekről készült beszámolókat. Az összehasonlítható adatokból kiderül, hogy Magyarországon immár 74 információs társadalom projekt indult be, míg Lengyelországban csak 60, Csehországban pedig mintegy 40 projektről tudtak beszámolni. A magyarországi adatfelvételből az is látszik, hogy a hazai projektek csaknem fele a közszférát érinti, miközben a gazdasági, üzleti szféra egyelőre visszafogottan képviselteti magát az információs társadalom tudatos építőmunkásainak körében.

Az ESIS Tudásbázisa olyan hatékony keresőrendszert jelent, amelynek révén a felhasználók átvizsgálhatják és felhasználhatják az információs társadalom uniós, kelet-közép-európai és a mediterrán térségre jellemző adatokat, összegzéseket és elemzéseket. Az ESIS új Tudásbázisa már működik és a következő címen érhető el: http://www.ispo.cec.be/esis. Az Információs Társadalom és Trendkutató Központ az uniós program végével ugyanakkor nem zárja le a magyarországi adatgyűjtést, hanem három területen is folytatja, illetve megkezdi:
- a magyarországi információs társadalom projektek adatbázisa a HUSIS (Hungarian Survay of Information Society) keretében
- Magyarország információs társadalom és e-gazdasági felkészültségének összehasonlító vizsgálata az e-Readyness Programban
- az internethasználat elterjedésének és társadalmi hatásainak felmérése a World Internet Projectben, amelyben Magyarországot az ITTK és a TÁRKI képviseli.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo