Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Nem a hardcore gamerek tartják el a videojátékgyártókat
Folyamatosak a viták arról, sportnak tekinthető-e a versenyszerű videojáték használat. Közben pedig az iparág egyre erősödik: már 24 milliárdos éves forgalmat tudhat magáénak. A játékok közül repülőstartot vett idehaza is a PuBG és a Fortnite, játékplatformot tekintve pedig erősödik a konzolok részesedése, de nem ez az egyetlen átrendeződés tavalyhoz képest. Merre tovább, eSport?

Automatizált köszönőüzenet az ajánlóknak
Miután nemrégiben átalakult az ajánló-rendszer a Facebookon, egy hasznos kis újítást is bevezetett a cég, ami nemcsak egyszerűbbé teszi a céges kommunikációt, de egyben még egy szép gesztust is gyakorol a felhasználók felé – írta Lévai Richárd közösségi marketing szakértő.

Tényleg csak pénz kell a magyarnak, hogy vállalkozzon?
Bár a mondás úgy tartja, hogy az első lépés a legnehezebb, úgy tűnik, hogy a vállalkozások esetében ez mégsem teljesen igaz. Azonban érdemes lehet minél jobban kidolgozni az üzleti elképzelést, mivel annál könnyebben és gördülékenyebben sikerülhet nemcsak beindítani, de működtetni is a vállalkozást – nem is beszélve a menet közbeni változtatások adminisztrációs és anyagi terheiről.

Egyszerűsített foglalkoztatás: jobb mint a KATA?
Az egyszerűsített foglalkoztatás már csaknem egy évtizede a vállalkozások rendelkezésére áll. Fontos tudni, hogy ez egyike azon kevés foglalkoztatási formának, amelynek a közterhei a bevezetés óta egyáltalán nem növekedtek. Az Írisz Office cikkének segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nem csak a hackerek fenyegetik az adatainkat
Napjainkban az adatközpontok számos veszélynek vannak kitéve, amelyek közül általában csak a kibertámadásokról, tehát a hálózatot érintő behatolásokról értesül a nyilvánosság, miközben a fizikai infrastruktúrát érintő leállások ugyanolyan vagy akár súlyosabb károkat okozhatnak - hívták fel a figyelmet a Schneider Electric szakértői.

Nyolc napig vacakol egy táskán az átlag magyar vásárló
Vajon mennyi idő alatt hozzuk meg az online vásárlási döntést? Meglepő eredmények születtek egy európai kutatáson. Bár mi magyarok viszonylag gyorsan vásárolunk, vannak dolgok, mint például a ruházati táskák, amelyekkel napokig vacakolunk.

Magyar találmány forradalmasíthatja az elektromos autózást
Egészen új értelmet ad az „elektromos mobilitás” kifejezésnek egy hazai startup. Ha bejön, amit kitaláltak, tulajdonképpen minden elektromos eszköz egy csapásra mobil eszközzé válhat, legalább annyira mobillá, mint a lakáson belül a porszívó. Az akkumulátoros közlekedési eszközök (villanyautók, e-bringák, e-rollerek) pedig még mobilabbak lesznek.

Volt már nagyobb is a lelkesedés
Csökkent a közép-európai régióban a pénzügyi igazgatók optimizmusa egy év alatt, de összességében még mindig bizakodóan tekintenek a jövőbe. A Deloitte friss felmérése szerint a magyar pénzügyi vezetők közül a legtöbben 2,6 és 3,5 százalék közötti GDP-növekedéssel számolnak és kevésbé tartanak a gazdasági bizonytalanságoktól, mint régiós társaik.

Akkor is kell adót bevallani, ha törölték a cégemet?
Milyen bevallási kötelezettségeket kell teljesíteni kényszertörlés esetén? Erre a kérdésre adnak gyors választ az Írisz Office adótervezői a reggeli egyperces sorozatunk most következő részében.

Mit tehetünk, ha a szomszéd építkezése miatt csökken ingatlanunk értéke?
Időről időre előfordul, hogy egy újonnan felépített épület a lakókörnyezetben lakóknak valamilyen módon zavaró tényezőt, kellemetlenséget okoz. Ennek leggyakoribb példája, ha az újonnan felépült épület elfogja a kilátást a szomszéd épület elől. Ilyen esetben az építkezők az építkezés szabályos voltára szoktak hivatkozni, azonban ez nem mentesítheti őket minden felelősség alól. Jogi szakértőnk segítségével megnéztük, mi a teendő ebben a helyzetben.
Még egy családi ebéd is lehet kartellgyanús
Rendkívül aktívak voltak az elmúlt hónapokban az európai uniós és hazai versenyhatóságok, amit jól mutatnak a rekordbírságok, valamint Magyarországon a családi vállalkozások összehangolt piaci fellépése kapcsán hozott GVH-döntés is. A közelmúlt eseményei azt is jelezték, hogy a versenyjogi eljárásban érintett cégeknek megéri együttműködniük a hatóságokkal.
Lufi, nem lufi? Mi történik a lakásárakkal?
Idén még nehezebb lehet vonzó áron ingatlanhoz jutni, ami felértékeli az ingatlanszakértők szerepét az igazán jó ajánlatok megtalálásában. Ugyanakkor sok területen várhatóan az idén már tetőznek a lakásárak.
Újra várja a gyerekeket az ÖKO-Sziget a Víz Világnapján
Idén, immáron ötödik alkalommal várja az iskolásokat az ÖKO-Sziget, amelyet ismét a Víz Világnapjához kapcsolódva március 21–22-én szervez meg Szigetmonostor Önkormányzata, az Ökológiai Művelődés Alapítvány, valamint az Outdoor Mission Kft.
A gyógyszeripar adja a magyar K+F költések ötödét
A gyógyszeripari K+F komoly részesedést képvisel Magyarország innovációs költségvetésében: négyszer annyit költ kutatásfejlesztésre ez az ágazat, mint az IT szektor, és háromszor annyit, mint a vezető exportágazat, az autóipar.
Tévhitek és félreértések miatt tartanak évekig a hagyatéki eljárások
Az emberek alig negyede tudja, hogy a hagyatéki eljárás során a vagyonelemek és az örököstársak felkutatása nem a hatóságok, hanem az örökösök feladata – derült ki Magyar Országos Közjegyzői Kamara online felméréséből. A kutatás szerint sok a tévhit és a félreértés a hagyatéki eljárás körül, holott tudatosabb hozzáállással az ügyek jelentős része lerövidíthető, sok hagyatéki per pedig elkerülhető lenne.
A magyar gazdaságban is eljött a fordulópont éve
A világgazdasági növekedés tekintetében a 2018-as 3,1 százalékos növekedést követően egyértelműen fordulópont következik. A lassulás mértékét nagyban befolyásolják azok a kockázatok, amelyek már 2018-ban is érzékeltették hatásukat: az amerikai–kínai kereskedelmi háború, Amerika és egyes európai országok fiskális politikájának következményei, a hitellufi esetleges kipukkadása, illetve a politikai kockázatok felerősödése.
Bővült az automatikus címkézés a hirdetéskezelőben
A Facebook adta, a Facebook elvette - sokszor előfordult már, többek között a dinamikus url paraméterekkel. De úgy tűnik, most visszakapjuk ezt a rendkívül hasznos funkciót – hívta fel a figyelmet Lévai Richárd közösségi marketing szakértő.
Több a házikedvenc, mint az ember: jó biznisz a háziorvos
Úgy tűnik, hogy az állatorvosi szolgáltatásokra növekvő igény több más szektortól eltérően egyre több céget bír eltartani, legalábbis ez derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból. 2015-ben 866 darab vállalkozás jelölte meg fő tevékenységeként az állat-egészségügyi ellátást, számuk mára elérte a 881 darabot. A növekedés nem véletlen: ma már több házikedvenc van Magyarországon, mint magyar.
Ebből már nem lesz soft Brexit: azonnal lépnie kell a cégeknek
Azok a brit vállalkozások, amelyek Magyarországon csupán adószámmal rendelkeznek, azaz nincs Magyarországon bejelentett székhelyük, telephelyük, de itt terméket, vagy szolgáltatást értékesítenek, 2019. március 29. után csak pénzügyi képviselet útján folytathatják gazdasági tevékenységüket belföldön, no-deal Brexit esetén!
Újabb csavar a munka törvénykönyvében: tilos lesz a munkahelyi Facebookozás
A GDPR, az uniós adatvédelmi rend miatt változik a munkahelyi számítógépek használatának szabályozása is. Egy friss törvényjavaslat alapján a munka törvénykönyve módosul majd, és tilos lesz a munkáltatótól a munkavégzésre adott számítógép magáncélú használata.
Mi az az egy dolog, ami közös a sikeres emberekben?
Az életünk minősége nagyban függ az emberi kapcsolataink minőségétől. A sikeres cégvezetők szinte egyetlen közös jellemzője, hogy magas szinten képesek kezelni emberi kapcsolataikat – véli Nemes-Nagy Szilvia vezetési és toborzási specialista.
Nem sikerült kinyírnia a kormánynak a cafeteriát
A juttatásokat terhelő közterhek növekedése, valamint a rugalmas juttatások szinte valamennyi elemének kivezetése ellenére a cafeteria rendszere él és virul hazánkban. Ez derül ki a Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja kutatóinak a Cafeteria TREND Magazin, az Országos Humánmenedzsment Egyesület, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége és a BKIK támogatásával elkészített felméréséből.
Elrontottam a számlát, hogyan javíthatom ki?
Milyen módon javítható a kézzel kiállított számlán a dátum/összeg? Erre a kérdésre is gyors választ tudtak adni az Írisz Office adótervezői.
Ne gondold azt, hogy a termékedre mindenkinek szüksége van
Egy százalék az ötlet és 99 százalék a megvalósítás – állítja a sikerről Scott Belsky, a startup ökoszisztéma elismert tagja. Vajon milyen problémákkal szembesülnek az indulásnál, és milyen kihívások érik a startuppereket a vállalkozásuk növekedése során? Ezzel kapcsolatban kérdeztük Dr. Pintér Attila tőkebefektetési szakértőnket.
Jobban védené a családi vagyont a kormány
Február 12-én nyújtották be az Országgyűlés elé a vagyonkezelői alapítványról, mint új jogintézményről szóló törvényjavaslat. Ugyan a jogszabálytervezetben szabályozott koncepció várható első felhasználásának célja a felsőoktatás reformjához kapcsolódóan közhasznú jellegű, a jogszabály szövege és indokolása egyértelmű állásfoglalást fejez ki a családi magánvagyonok védelmét célzó törekvés mellett.
Több százezres terheket ró a családra a kötelező nyelvvizsga
A szülők 81 százaléka akár lemondásokat is vállal a gyerek továbbtanulásáért. Sok családnak azonban még a felvételi előtt akár több százezer forintos kiadással kell számolnia: a felvételi eljárásról szóló kormányrendelet szerint ugyanis 2020-tól a nyelvvizsga elengedhetetlen feltétele lesz a felsőoktatási jelentkezésnek.
Ami elromolhat, az el is romlik: de miért ugyanaz minden telefonnál?
A wifi, a kamera, a mikrofon és a hangszóró egyaránt a mobilkészülékek gyenge pontjai közé tartoznak – derült ki egy nemzetközi elemzésből. A meghibásodási toplistán szereplő gyártók jelentős része kínai.
Az építkezéssel úgy vagyunk, mint a zsiráffal: szép, de nekünk nem kéne
A fiatalok otthonhoz jutását segítő kormányzati erőfeszítések a 25-45 éves magyarok véleménye szerint egyértelműen növelik az építkezési kedvet, ám furcsa módon az érintetteknek ettől sem jön meg a kedve a munkához – derül ki a Berger Házak megbízásából készített kutatásból. A megkérdezettek 15 százaléka tervezi, hogy a következő öt évben házat épít.
Már nem csak a kockák játéka a kriptovaluta
Míg korábban a kriptovaluta kapcsán leginkább csak a “kockák”, vagy a gyors pénzkereseti lehetőség jutott eszünkbe, mára népszerű fizetési eszközzé vált. A Kaspersky Lab legfrissebb kutatása szerint minden tizedik ember (13%) használt már kriptovalutát vásárlásra. Erre a trendre azonban a kiberbűnözők is reagálnak.
Lehet, hogy a periódusos rendszer sem igaz?
Az egykor szigorúan titkos dubnai atomkutató intézetben már öt új elemet fedeztek fel – és továbbiak után kutatnak, ami megkérdőjelezheti a Mengyelejev-rendszert.
Protein vagy szénhidrát? Melyiktől élhetünk száz évig?
A japán Okinawa-szigeteken kiugróan magas a 100 évesek aránya és a legtöbb lakos igen öreg korban is egészséges, gondoskodni tud magáról. A gének mellett a sok szénhidrátból és kevés proteinből álló táplálkozásuk állhat a jelenség mögött.
Tényleg szeretnek a magyar emberek saját ingatlanban lakni?
Február 12-én az ATV Egyenes beszéd műsorában Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormányzat nem gondolkozik szociális bérlakásépítési programban, mivel a magyar emberek saját tulajdonú lakásban szeretnek lakni. Ezt a megállapítást árnyalja most a Habitat for Humanity Magyarország, lakhatási jelentésének főbb megállapításaira alapozva. Véleménycikküket változtatás nélkül közöljük, a kiemelések tőlünk származnak.
Személyre szabható protézis készülhet az új 3D eljárással
A betegre szabott mesterséges izületeket, különleges repülőgép-alkatrészeket tudnak előállítani az új fajta 3D nyomtatási eljárással a Kaliforniai Egyetem kutatói.
Memóriazavar ellen is jó a hintaágy
A ringatástól nem csak jobban alszunk, hanem jobban működik az emlékezetünk is – mutatták ki svájci tudósok. A mozgásnak ez a fajtája ugyanis összehangolja az agyidegek tevékenységét.
Telepakolják az Audi győri gyárának tetejét napelemekkel
Az Audi Hungaria két logisztikai központjának tetején, mintegy 160 000 négyzetméteren épít az E.ON egy 12 megawatt beépített csúcsteljesítményű naperőműparkot. A projekt megvalósításával az Audi Hungaria gyárterületén fog működni Európa legnagyobb épületen kialakított fotovoltaikus rendszere. Az építési munkálatok idén augusztusban kezdődnek, a tervek szerint 2020 januárjától indulhat a zöldenergia termelése.
Hová szülessenek a gyerekek?
A miniszterelnök által bejelentett családvédelmi intézkedések érdemben hozzájárulhatnak a családok lakáskörülményeinek javításához. Azonban az még az egyelőre nem ismert részletszabályokon is múlik, a megszületendő új nemzedéknek legyen hová megszületnie.
A bűnözők is lecsaptak a Valentin-napra
A Kaspersky Lab szakértői jelentős növekedést észleltek a Valentin nap alkalmából különböző romantikus termékeket kínáló bűnözők adathalász tevékenységében. Február első felében a romantikus témájú átverős honlapok látogatására irányuló felismert és blokkolt kísérletek száma több mint duplájára nőtt 2018 hasonló időszakához képest. Ez komoly figyelmeztető jel, a csalók minden lehetőséget kihasználnak a felhasználók adatainak és pénzének ellopására.
Behajtási költségátalány: 1 napos késés is 40 euró?
A vállalkozások közötti kapcsolatok egyik problémás területe a fizetési fegyelem. Bizony sokan a két kezüket is összeteszik, ha olyan ügyfelekkel, partnerekkel dolgozhatnak együtt, akik nemcsak hogy kifizetik a számlákat, de mindezt még időben is teszik. A probléma nemcsak hazánkban, de az Európai Unióban is létezik. Ezért született meg az az uniós irányelv, ami a behajtási költségátalánnyal igyekezett orvosolni a helyzetet.
A sport megtöri a fajgyűlöletet
Szomorú, hogy ma is sokan vannak, akik nem tanultak a múlt század bűneiből és hibáiból. Kopátsy Sándor, a Piac & Profit egyik alapítója szerint azonban öröm látni, hogy legalább a sportban már nem a származás számít, hanem a teljesítmény. Még ha ez nincs is mindenhol így.
Az öt legfontosabb 2019-es zöld építészeti trend
A klímaváltozás az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb környezeti-társadalmi kérdésévé vált, így 2019-ben is létfontosságú kihívások állnak az emberiség előtt. Az építőiparnak kiemelt felelőssége van a kérdésben, hiszen a természetet jelentősen terheli az épített környezet, ráadásul a világ széndioxid-kibocsátásának 23 százaléka ebből az iparágból származik. A Paulinyi-Reith & Partners szakemberei összegyűjtötték az idei év legfontosabb környezettudatos építészeti trendjeit, melyek az építőipar oldaláról támogathatják a klímaváltozás elleni küzdelmet.
Egy év alatt ötmillióval lettek drágábbak a pesti lakások
Erős kereslettel indult 2019 ingatlanpiaca. A felfutó érdeklődés jellemző az év eleji piacra, az idei évben lakást vásárolni szándékozók elkezdik keresni leendő otthonaikat, és egyre aktívabban figyelik a kínálat és az árak alakulását.
Történelmi rekordot ért el az építőipar
A múlt évet 22 százalékos növekedéssel zárta az építőipar, ez a 2017-es jó teljesítmény miatt is kiugró eredményt jelent. Az ágazat termelési értéke pedig történelmi csúcsot döntött, miután 3 ezer milliárd forint fölé került.
Mi számít személygépkocsinak cégautóadó szempontjából?
A cégautókra vonatkozó adó egyre nagyobb hangsúlyt kap a vállalatok működésében, ahogy szaporodnak a céges kocsik. Az Írisz Office adótervezőinek segítségével megnéztük, mi tartozik a személygépkocsik közé.
A közös ló, avagy több haszonélvező egy ingatlanban
Ahogy egy ingatlannak több tulajdonosa lehet, ugyanúgy előfordulhat az is, hogy az ingatlanon több személyt illet meg haszonélvezeti jog. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy miként tudja több haszonélvező a jogait gyakorolni? Hogyan alakul a haszonélvezők egymás közötti viszonya?
Nézett már ki jobban is az őszi búza
A száraz ősz miatt gyengén fejlődnek az őszi kalászosok, emiatt az idei termés várhatóan elmarad a tavalyitól. Ez emelheti az árakat, és betárolásra ösztönözheti a termelőket.
Nemcsak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor
Amikor azt fontolgatjuk, hogyan táplálkozzunk jobban, általában arra gondolunk: több zöldséget, gyümölcsöt kellene fogyasztanunk. Ez helyes, de hasonlóan sokat tehetünk egészségünkért, ha figyelünk arra, hogy mikor eszünk.
Búcsút inthetünk a görögországi nyaralásnak?
Háromnegyed magyarországnyi tengeri és szárazföldi területen adott engedélyt Görögország kormánya olaj- és gázkitermelésre. Egy nagyobb olajszivárgás katasztrofális következményekkel járhat a tengeri élővilágra, a veszélyeztetett fajokra, de még a görög szigetek turizmusára és gazdaságára nézve is. A WWF nemzetközi kampányt indított annak érdekében, hogy a fúrásra irányuló tervek helyett a terület élővilágának védelme kerüljön előtérbe.
Ingyenes lesz a tömegközlekedés Európa leggazdagabb országában
Luxemburg Nagyhercegségen két óra alatt át lehet hajtani, de sokan ugyanennyit töltenek naponta autójukban, hogy munkába menjenek és hazatérjenek. A zsúfoltság csökkentésére ingyenessé teszik a tömegközlekedést.