Kiberjárvány: olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani!

2018-ban az Amerikai Egyesült Államokban az összes IT-biztonsági esemény 41 százalékát tették ki az egészségügyi szervezeteket ért támadások. 2019-ben az ágazat szereplői már körülbelül négymilliárd dollárt költöttek az adatlopások és zsarolóvírusok miatt.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXC

A cikk a Piac & Profit magazin február-márciusi számában jelent meg. 

A magazin az Inmedio és Relay újságárusoknál kapható, de digitális formában is hozzájuthat. Előfizethet egy évre, de akár egy számot is megvehet. Megrendelését itt adhatja le>>>

Mivel az egészségügyi adatok rendkívül értékesek a feketepiacon, az orvosi rendszerek pedig létfontosságúak, félő, hogy a támadások száma egyre csak emelkedni fog a jövőben. A kibertámadást pedig – akárcsak a betegséget – olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani.

– De nem csak a külső veszélyekre kell felkészülni – hívja fel a figyelmet Fejes Márton, a Bethesda Gyermekkórház informatikáért felelős osztályvezetője. – Ha nem megfelelő az IT-biztonság, még nagyobb a kockázat, hogy a munkatársak véletlen tévedése vagy akár rosszhiszeműsége miatt rossz helyre kerül egy adat. A GDPR szempontjából pedig már az is adatincidensnek számít, és komoly büntetési tételt vonz magával, ha az egészségügyi vagy személyes adatokat tartalmazó e-mailt hibás címre küldi a kórház. Ebben is megkerülhetetlen szerepe van a megfelelő IT-biztonsági rendszernek, a jelszavas védelemnek, a jól kezelt felhasználói jogosultságoknak.

A Bethesdában folyó munka során napi szinten több ezer személyes és betegadat keletkezik a 300 számítógépen. A 170 ágyas intézményben évente átlag közel 12 ezer gyermek gyógyul, míg a járóbeteg-rendeléseken akár 150 ezer kiskorú is megfordul. A gyógyítás és az intézmény működtetése is egyre erősebben támaszkodik az informatikai rendszerekre, és – bár náluk soha nem történt adatvesztési vagy lopási incidens – Fejes Márton szerint a veszély mindennapos. Egy esetleges sikeres támadás pedig borzasztó következményekkel járna: a betegadatok helyreállítása heteket, hónapokat venne igénybe, és persze kérdés, hogy sikerülne-e 100 százalékban. Amint a szakember rámutat, az egyetlen biztos megoldás a véghasználói pontokat is védő, a folyamatosan megújuló vírustámadásokat időben felismerő és kezelő IT-biztonsági megoldás.

Olyan védelmi szoftvert kerestek, amely hatékony választ ad az összes kihívásra. Így esett a választás a Panda Security megoldására. Már a 30 napos ingyenes tesztidőszak során kiderült, hogy a Panda teljes körű végpontvédelmi megoldása kiválóan működik, legyen szó az eszközfelügyeletről, a szűrésről vagy a levelezőrendszerek védelméről. A naponta a kórházba érkező több millió e-mail között biztos, hogy betalál néhány spam vagy vírusos üzenet, amelyet a munkatársak akár csak véletlenül vagy kíváncsiságból megnyitnak. A Panda proaktív védelmi megoldása ezt a veszélyt is tökéletesen szűri. Fejes Márton a bevezetéssel és az üzemeltetéssel járó feladatokat – figyelembe véve a folyamatos szakemberhiányt –, valamint a magyar nyelvű terméktámogatást is fontos előnyként említi.

Az informatikai vezető szerint a legjobb biztonságtechnikai programok a felhasználók számára észrevétlenek maradnak. A Panda megoldása ilyen.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo