Mely vállalkozások aggódhatnak most a legjobban?

A Via Credit által vizsgált mikrovállalkozások negyedének, közel 40 ezernek kevesebb, mint egy millió forint van a számláján. A 458 ezres létszám közel 35 százaléknak, azaz 156 ezer alkalmazottnak van veszélyben a munkahelye a cégé alacsony tartalékjai miatt.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Koronavírusról a Piac & Profiton
Tovább olvasna a koronavírusról? Témában írt cikkeinket itt találhatja meg. >>>
A Via Credit korábban már megvizsgált a 30 ezer, 10 főnél többet foglalkoztató kis-, közép- és nagyvállalkozást.  „Arra az eredményre jutottunk, hogy a kisvállalkozások aggódhatnak a legjobban, és onnan is kb. 3-5 ezer darab közé tehető a problémákkal küszködők száma. Iparági szegmentáció nélkül is feltételezhető, hogy százezres nagyságrendű a veszélyben lévő munkahelyek száma” – emlékeztet Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója.

A mostani elemzés tárgya a mikróvállalkozások, amelyek a KSH szerint több, mint 450 ezren vannak, de közülük érdemi gazdasági hatással csak 165 ezer rendelkezik – a Via Credit friss elemzése ez utóbbiakat vizsgálta. A teljes 165 ezres mintán azt látszik, hogy a vizsgált vállalatok átlagosan 2,7 főt alkalmaznak, így összesen 458 ezer embernek adnak munkát. Havonta 231 ezer forintot költenek egy főre (bér és járulék). Ez az összeg lényegesen alacsonyabb a nemzetgazdasági átlagnál, a minimálbérnél csupán picit magasabb összeg.

Megnevezés 0 fős 0 fős alsó 25%-a 1-4 fős 1-4 fős alsó 25%-uk 5-9 fős 5-9 fős alsó 25%-a
Árbevétel 8 m Ft 2 m Ft 33 m Ft 16 m Ft 121 m Ft 77 m Ft
Hitelek 3 m Ft 2 m Ft 3 m Ft 2 m Ft 7 m Ft 7 m Ft
Tárgyi eszközök 9 m Ft 4 m Ft 10 m Ft 7 m Ft 28 m Ft 20 m Ft
Pénz a számlán 4 m Ft 25 e Ft 7,5 m Ft 270 e Ft 17 m Ft 800 e Ft
A mikrókat három kategóriába csoportosította Via Credit:
  • 0 fős cégek, ők olyan tevékenységet végeznek, amihez nincs szükség főállású munkavállalóra;
  • 1-4 fős cégek, őket szoktuk családi holdingoknak hívni, általában 2 fővel működnek;
  • 5-9 fős cégek, a vizsgált állomány 10%-a tartozik közéjük, a céges működés itt figyelhető meg.
Ezen kívül tovább osztottuk őket az alsó 25%, illetve az átlag arányában. Az alsó 25%-ba értjük azokat, akik gyengébb mutatókkal rendelkeznek, azaz kevés pénz van a számlájukon, ők a kevésbé válságállók. Az átlag alatt az átlagolt értéket vesszük. A nulla fős cégeket referenciaként tettük be a számításba, mert úgy gondoljuk, hogy ezek főleg projektcégek, második / harmadik / sokadik cége egy nagyobb vállalatnak, cégcsoportnak vagy főállás mellett kiszervezett tevékenységek.

Az 1-4 fős cégek átlagban 33 millió Ft éves bevételt érnek el, 2-en dolgoznak benne, 3 millió forint hitelük van, és 7,5 millió forint pénztartalékjuk. „Ha úgy vesszük, ezek a vállalkozások nem állnak rosszul. De, a negyedének, azaz 40 ezer vállalkozás átlagosan alig 270 ezer forint számlapénzzel rendelkezik, ami nem sok mindenre elég. Nekik biztos nem segít a jelenlegi helyzet.” – emelte ki a Via Credit ügyvezetője.

Az 5-9 fős cégek – összesen 20 ezren vannak - átlagosan már 7 főt foglalkoztatnak, ők felelős munkáltatóknak tekinthetők, a családi cég jelző annyiban igaz rájuk, hogy bizonyára családtagok is vannak a dolgozók között. 40 százalékuk azonban nem rendelkezik 3 havi tartalékkal, így előfordulhat, hogy a tulajdonosnak saját megtakarításából kell tőkésíteni a céget.

Az 5-9 fős kategóriába eső vállalatoknál a bevételhez képeset kevésbé jelentős a bérköltség. Az alsó kvartilist nézve a havi bevétel nagyságrendileg 25%-a bérköltség. Ennek oka elsősorban az eltérő költségszerkezet lehet, de a Via Credit szerint ez így is nagyobb mozgásteret ad részükre, kevésbé van veszélyben a munkavállalók megélhetése.

Az 1-4 fős vállalatok alsó kvartilisében a havi árbevétel kb. 1,3 millió Ft. A havi bérköltség átlagosan kb. 4-500 ezer Ft körül alakul. Ebből az következik, hogy egy 1-3 hónapig tartó, 50-70%-os bevételvisszaesés esetén tartalékok bevonása híján nem lenne fedezet a bér, a fix és a változó költségek kifizetésére.

Létszám Cégek száma (db) Átlagos létszám Teljes létszám Havi bruttó bér és járulék (ezer Ft / fő) Medián

(átlagban ennyi hónapra van tartaléka a cégeknek

1. kvartilis

(a legkisebb pénz-állománnyal rendelkező cégeknek átlagosan ennyi hónapra van tartaléka)

Max. 3 hónap tartalék (db) Max. 3 hónap tartalék (%)
1-4 között 145 720 2,2 318 615 212 8,0 2,3 42 985 29%
5-9 között 19 490 7,2 139 607 216 4,8 1,5 7 556 39%
Végösszeg 165 210 2,8 458 222 213 7,5 2,1 50 541 31%
Minél kevesebb alkalmazott, annál több tartalék 

Ha a mikrovállalatokat tovább csoportosítjuk méret szerint, azt látjuk, hogy minél kevesebb alkalmazottja van egy vállalatnak, annál nagyobb tartalékkal rendelkezik a bérköltséghez viszonyítva. Ezt vélhetően az magyarázza, hogy 1-2-3 alkalmazottal rendelkező vállalatban valójában csak a tulajdonos és családja van bejelentve. A vállalat pénzeszközei pedig gyakorlatilag a család vagyonaként van kezelve, csak adózási okokból nem került kifizetésre osztalékként.

A nagyobb létszámúak esetében viszont aggasztó, hogy a pénztartalék aránya folyamatosan csökken a létszám emelkedésével. Ezek a kisvállalatok lehetnek azok, amelyeket legrosszabbul fog érinteni a válság. Már a gazdaság 1-2 hónapos leállása a vállalat csődjét és az alkalmazottak elküldését jelentheti sokuk esetében.

„A teljes minta alapján az összesen 156 ezer alkalmazottnak, a teljes 458 ezer 34 százalékának lehet veszélyben a munkahelye az alacsony tartalékok miatt.” – mondta Papadimitropulosz Alex.

Rosszul jár a vendéglátás

A Via Credit iparági bontása alapján a legrosszabb helyzetben a vendéglátás és szálláshely szolgáltatásban működő vállalatok vannak, ráadásul a COVID-19 okozta válság is őket érinti legérzékenyebben. Ez önmagában közel 30 ezer veszélyeztetett munkahelyet jelent a vizsgált mintában. A kiskereskedelemben működő cégek és a gépjármű szervízek, használtautó kereskedők is alacsony tartalékokkal rendelkeznek. Előbbinél csak az élelmiszer és ital kereskedők esetében nem kell jelentős visszaesésre számítani. Viszonylag alacsonyabb tartalékokkal rendelkeznek még a teljes alkalmazotti létszámban jelentős veszélyeztett iparágak, mint a szállítás és az építőipar. Ahogy a fogyasztók visszatartják a költekezésüket (aggódnak, tartalékolnak), úgy az eladók (mikrók) egyre nehezebb helyzetbe kerülnek.

 

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo