Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Orbán Viktor: lesz még 2-3 nehéz hetünk
Orbán Viktor az M1-nek adott interjút a járványhelyzettel kapcsolatban.

Munkáltatói ajándék húsvétra - így éri meg a legjobban
A hazai vállalkozások egyre szélesebb körében jellemző gyakorlat, hogy nem csupán év végén, hanem kiemelt évközi alkalmakkor, így például húsvétkor is megajándékozzák dolgozóikat. Az idei ajándékok körét a jelenlegi járványhelyzet és az aktuális adójogszabályok egyaránt alapvetően befolyásolják – hívja fel a figyelmet a Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég.

Április 19-ig jelentkezhetnek a gimnazisták a legújabb diákversenyre
Április 19-én délig jelentkezhetnek a gimnáziumokban tanuló diákok a II. Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre. Eddig már közel félezren regisztráltak, négy fős csapatokban a megmérettetésre, amely három fordulóból áll és nemcsak a győztesek részesülnek értékes díjakban. A verseny fővédnöke Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős államtitkára.

Lesújtóan hat a járvány a munkavállalók hangulatára
Nagyot fordult a munka világa az elmúlt egy évben: miközben sokan továbbra is az irodákban birkóznak meg a maszkviseléssel és a koronavírus tesztekkel, még többen hosszú hónapok óta dolgoznak home office-ban annak minden előnyével és hátrányával együtt. Bizonytalanság, pandémiás fáradtság, kiégés – valamelyiket szinte minden magyar saját bőrén is tapasztalhatta, ez pedig a vezetőket és a hagyományos „főnök” szerepkört is megkérdőjelezte. Ki lehet sikeres vezető a COVID-érában és milyen soft skillek elengedhetetlenek a széthulló csapatok összetartásához és a fluktuáció megállításához?

Ezek most a legkeresettebb szakmák az országban
A koronavírus-járvány kitörése óta Budapesten a legtöbben futárnak, takarítónak vagy bolti eladónak jelentkeztek, miközben hirdetői oldalról a legkeresettebb szakma továbbra is a programozás-fejlesztés maradt. Ezzel szemben vidéken a koronavírus második és harmadik hullámában betanított munkásokat és gépkezelőket kerestek leginkább, az álláskeresők körében viszont az adatrögzítői és területi képviselői pozíciók voltak a legnépszerűbbek.

Eltörölték a kereseti korlátot - így hatott a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására
Az év elején eltörölték a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülőknek a minimálbér 150 százalékát kitevő kereseti korlátját, ami máris érezteti hatását a munkaerőpiacon. A Trenkwalder munkaerőpiaci szolgáltató cég adatbázisába 2021 első negyedévében két és félszer annyi álláskereső megváltozott munkaképességű személy regisztrált, mint tavaly ilyenkor, és a sikeres elhelyezések száma is csaknem a duplájára emelkedett.

Magyar koronavírus adatok: soha nem haltak meg ennyien egy nap alatt
6700 az új fertőzöttet azonosítottak, meghalt 302 beteg.

A szabad tájékoztatás életeket menthet! Szerkesztőségek nyílt levele a miniszterelnöknek
Több mint egy éve élünk egy olyan világjárványban, amelyre száz éve nem volt példa. Mindent megteszünk, hogy olvasóinkat hitelesen tájékoztassuk a kialakult helyzetről. Ehhez azonban az is hozzátartozna, hogy a sajtó - így lapunk munkatársai is - bejuthassanak az egészségügyi intézményekbe, kórházakba, hogy első kézből, hitelesen számolhassunk be az egészségügyi intézményekben kialakult helyzetről, megszólaltathassunk orvosokat, ápolókat, mentősöket. Az alábbi felhívást azért írtuk alá két tucat másik szerkesztőséggel együtt, hogy elláthassuk feladatunkat: beszámoljunk arról, ami van.

2021 és a béren kívüli juttatások: mi várható a piacon?
Van egy örök kérdés, ami a legtöbb munkáltatót és munkavállalót foglalkoztatja: a jogszabályi és adózási környezet aktuális változásai tükrében hogyan növelhetők a nettó juttatások az azokhoz szükséges ráfordítások minimalizálása mellett? Dr. Bákonyi László adójogi szakértő elemezte a béren kívüli juttatások, azon belül is a cafeteria-piac idei évre kirajzolódó trendjeit.

Fizetésképtelen cégek - mit lehet tenni, ha nem tudjuk elkerülni a bajt?
A világjárvány gazdasági hatásai miatt fizetésképtelenségi hullám söpörhet végig az európai vállalkozások között. Az OECD kimutatása szerint a leginkább érintett ágazatokban akár a cégek 30 százaléka is érintett lehet. Nem nehéz belátni, hogy a partnerei fizetésképtelenségéből eredő kockázatokat minden vállalkozásnak minimalizálnia kell.
Miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján? Részletek
Még sosem volt olyan, hogy reggel nem jöttek ki a napi fertőzöttségi és halálozási adatok, ezért még a szokásosnál is többen várták az Operatív Törzs tájékoztatóját. Indokot nem mondtak, viszont a tájékoztatóval egyidőben ki is jöttek a napi adatok.
A szigorítások sem állították meg az egyéni vállalkozók áradatát
Január elsejétől jelentősen szigorodtak a KATA adózási szabályok, de az országban működő egyéni vállalkozók száma töretlenül növekszik tovább.
Koronavírus Magyarországon: 12 ezernél több beteg kórházban, 1500-an vannak lélegeztetőgépen
Többórás csúszás után kijöttek az adatok.
Sokkoló hír: lebukott az áramkartell
A Gazdasági Versenyhivatal összesen mintegy 130 milliós bírságot szabott ki 13 vállalkozásra, amelyek elektromos hálózatok tervezéséhez, kiépítéséhez és üzemeltetéséhez kapcsolódó tendereket osztottak fel egymás között.
Hatalmas szélfarmot építene Joe Biden
Az amerikai elnök friss tervei szerint az óceán New York és New Jersey államok közötti szakaszára telepítenek majd tengeri propellereket.
Siessen, aki bértámogatást kér áprilisra!
A következő hónapra is jár az ágazati bértámogatás.
Hány ember veszítette el az állását a járvány miatt? Kijöttek a friss adatok
2021 februárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 550 ezer fő volt, ami – jórészt a koronavírus okozta járvány gazdasági következményeként – 104 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 14 ezerrel több, mint az előző hónapban - közölte a KSH.
Hogyan kérjünk fizetésemelést járvány alatt? Itt van, mire kell odafigyelni
A COVID-19 alapjaiban forgatta fel a mindennapjainkat, megváltoztatva munkahelyi szokásainkat is az eltelt több mint egy évben - de mihez kezdjenek azok, akik úgy érzik, lassan itt az ideje annak, hogy újratárgyalják bérezésüket?
Megvenné a DIGI-t a 4iG
Előzetes megállapodást kötött a 4iG Nyrt. a román RCS & RDS konzorciummal, a tulajdonában lévő DIGI Csoport magyar érdekeltségeinek megvásárlásáról. A tranzakció legkésőbb szeptember végéig zárulhat – közölte a 4iG.
Visszavetette a gyors talpraállási reményeket a harmadik hullám
Noha 2020-ban a megkérdezett cégvezetők túlnyomó többsége a távoli munkavégzés végleges elterjedését prognosztizálta, a KPMG friss kutatásában, ami már a pandémia harmadik hullámának tanulságait is magába foglalja, már sokkal óvatosabbak voltak. Csak minden hatodik cégvezető nyilatkozott úgy, hogy csökkenteni fogják az irodaterületeiket, és csak a munkatársak ötödét tervezik távoli munkavégzésben foglalkoztatni. Ugyanakkor kétharmaduk azt vallja, hogy ezeket a lépéseket csak akkor érdemes napirendre venni, ha már a kollégák legalább felét beoltották.
Döntött a kormány: áprilisban is jár a bértámogatás
A kormány döntése értelmében az áprilisi bérekre is igényelhető az ágazati bértámogatás, a munkáltatói járulékokat továbbra sem kell megfizetni az érintett dolgozók után - közölte Bodó Sándor.
Itt kiszámolhatod, mennyire éri meg az ingatlanbiztosításod!
A Magyar Nemzeti Bank honlapján kalkulátort indított a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások összehasonlítására.
Újabb csúcson a járvány - 20 ezer felett a halottak száma
7263 az új fertőzött és elhunyt 189 beteg.
A pandémia berobbantotta a magyar IT szolgáltatók piacát
Már nem a saját szaküzlet, hanem elsősorban a support és tanácsadói szolgáltatások dominálják az informatikai vállalkozások értékesítési piacát hazánkban is – derült ki a felhő alapú szolgáltatások közvetítésével foglalkozó Kvazar.cloud átfogó kutatásából. Az összesen 228 IT szakember megkérdezésével készült kutatás arra is rámutatott, hogy a pandémia alatt jelentősen megnőtt az igény a hatékonyságot, valamint a távmunkát elősegítő megoldások iránt, ugyanakkor a biztonsági eszközök esetében az ügyfélkör egyelőre inkább utólag kezeli a problémát, ezért az előttünk álló időszakban nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzés fontosságának edukációjára.
Járvány az országban: a következő hetek is nehezek lesznek
Még mindig a koronavírus-járvány harmadik hullámának felszálló ágában vagyunk, az elmúlt napon is csaknem tízezer új fertőzöttet regisztráltak - mondta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője.
Folytatódik a harc a kibertérben: ezek 2021 legfontosabb biztonsági trendjei
A globális járványhelyzet a munkánk és a magánéletünk egyre nagyobb szeletét költözteti át a digitális térbe, minden eddiginél több lehetőséget kínálva a kibervilág bűnözőinek. Becslések szerint minden 39. másodpercben találnak maguknak új célpontot a hackerek, az egyre kifinomultabb módszerekkel pedig nehéz lépést tartani . A legnagyobb veszélynek a szűkösebb forrásokkal rendelkező kis- és középvállalkozások vannak kitéve, őket gyakran a munkatársakon, az egyéni felhasználókon keresztül károsítják meg. A Generali és a Black Cell szakértői közösen összeszedték, mire kell készülni 2021-ben.
Sűrű lesz a jövő hét - mit tudunk meg a magyar gazdaságról?
Minden napra jut adatközlés az ünnep miatti rövidebb következő héten, így a februári munkaerőpiaci, foglalkoztatási adatokat, a januári kereseti statisztikát és a januári részletes külkereskedelmi forgalmat is közzéteszik.
Koronavírus Magyarországon: 20 ezerhez közelít a halottak száma
Ezúttal egy nap alatt 9082 új fertőzöttet azonosítottak és meghalt 220 beteg.
Válaszút elején az energiaipar
A tavalyi év jó eséllyel minden idők leggyászosabb éve volt az energiaipar számára. Az európai olajipari részvények abszolút értékben 30 százalékot zuhantak, az olaj iránti kereslet pedig annyira lecsökkent, hogy az árak 18 éve nem látott szintre estek. A nyereség átlagosan 75 százalékkal lett alacsonyabb. A Fidelity szerint a következő évek a megújulásról és a tiszta energiák felé fordulásról szólnak majd.
A tópart lett az új belváros a lakáspiacon
Erőteljes a kereslet a magyarországi tavak környékén elérhető lakóingatlanok iránt, idén az érdeklődés öt éve nem látott csúcsra nőtt. A Balaton-környéki megyékben 54-84 százalékkal, a Velencei-tó közelében 22 százalékkal, a Tisza-tónál pedig 96 százalékkal több volt az érdeklődők száma az ötéves átlaghoz képest.
Mennyire mernek generációváltásban gondolkodni a családi vállalkozások?
Egy friss, a hazai kkv-k körében végzett kutatásából kiderült, hogy a családi vállalkozások vezetői bíznak abban, hogy gyermekük fogja átvenni a cég irányítását, több mint 40 százalékuknál már zajlik is az utódlás folyamata. A legtöbbjüknek azonban a vállalatirányítás minden figyelmét leköti, ezért kevés ideje marad a konkrét feladatokra, pedig az idő sürget: ha nyugdíjba akarnak vonulni, nem várhatnak tovább a vezetés átadásával. Más opció pedig nincs, hiszen a vállalat értékesítésén döntő részük még csak soha el sem gondolkodott.
Lakásfelújítás: bukhatunk az állami támogatásból? Mire érdemes figyelni?
AA lakásfelújítási támogatás akár 3 millió forinttal, de legfeljebb a felújítási költségek felével segítheti otthonunk korszerűsítését, költségeinket azonban mindenképpen számlákkal kell igazolnunk. Az elszámolt számlákra vonatkozó feltétel pedig az, hogy az anyagköltségnek és a munkadíjnak fele-fele arányban kell azokon szerepelniük. A való életben persze ritkán jön ki a tűpontos felezés, de ez nem is feltétlenül baj.
Koronavírus: itt vannak a legfrissebb magyar adatok
Egészen pontosan 10 167 új fertőzöttet azonosítottak egy nap alatt.
Radikális átalakulás előtt a munka világa
A pandémia okozta változások miatt a cégvezetők többsége már úgy véli, hogy alapjaiban kell átalakítani a munkavégzést, míg korábban csak harmaduk gondolta így – derült ki a Deloitte Globális Humán Erőforrás Trendek 2021 felméréséből. A COVID-19 által teremtett helyzetben az ambiciózus hozzáállást képviselő szervezetek tudtak sikeresebbek lenni. A tanulmány bemutatja azt az 5 trendet, amelyek leginkább alakíthatják a munka világát a jövőben.
A világjárvány ellenére rengetegen fontolgatják a munkahelyváltást
A globális koronavírus-járvány következtében a munkavállalók 35 százaléka fontolgat munkahelyváltást a következő 12 hónapban, derül ki a Kaspersky jelentéséből. A karrierváltás válaszadók által említett két legfőbb mozgatórugója az adott körülmények között teljesen természetes és érthető is: az egyik a magasabb fizetésre való törekvés, a másik pedig a munka és a magánélet közötti megfelelő egyensúly kialakítása.
Már biztos: húsvétkor is zárva marad az ország
Rendkívüli bejelentést tett Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter az operatív törzs mai döntéseiről.
200 ezer fölött a fertőzöttek száma: miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján?
Több jelentős téma is szóba került a mai tájékoztatón.
Az újranyitással elkezdik szórni a pénzt a magyarok - hogyan készülhetnek fel rá a cégek?
A koronavírus-járvány harmadik hullámában a vendéglátóipar mellett a szolgáltatóipar is elesett, az embereknek így a kiránduláson kívül nem igazán maradt más lehetőségük a szabadidős tevékenységre. A magyaroknak hónapok óta nincs hol elkölteniük a pénzüket, a járvány végén mindenki egyszerre akarja majd bepótolni a kimaradt élményeket, és költekezni kezdenek majd.
Koronavírus: rekord szinten az új fertőzöttek és halottak száma
Egy nap alatt 11 265 koronavírusos beteget azonosítottak.
Boltok, kijárási tilalom - Orbán Viktor fontos javaslatokat árult el
Este 9-re tolnák ki a boltok nyitvatartását, 10-11-ig a kijárási korlátozást. Erről tárgyal ezekben a percekben az operatív törzs - közölte Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújában.
Ma még lehet jelentkezni az egészségipari támogatási programra
Pénteken még jelezhetik szándékukat a vállalkozások a 23 milliárd forint keretösszegű egészségipari támogatási program előminősítésére, annak benyújtására pedig jövő szerdáig van lehetőségük.
A magyar cégek már látják a fényt az alagút végén
A magyarországi cégvezetők kissé kedvezőbbnek ítélik meg a gazdasági helyzetet, mint a világátlag – derült ki egy most publikált felméréséből. A hazai cégek többsége új termékkel vagy szolgáltatással állt elő a válság során, ami sokszor a túlélés kulcsa volt. Ma már a többség új dolgozók felvételén gondolkozik.
Mi húzhatja ki a csávából a magyar gazdaságot? Ez az MNB véleménye
A ma publikált inflációs jelentésből kiderül, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) arra számít, ha minden jól alakul, akkor az áprilisban 4 százalék felett tetőződő pénzromlás az év további részében mérséklődni fog. A gazdasági kilábalást alapvetően a beruházások várható növekedése alapozhatja meg.
Mikor nyithatnak az iskolák? Beoltják a pedagógusokat
Zajlik a mai Kormányinfó, eddig ezek voltak a legfontosabb információk.
Előbb érkezik a családi pótlék
Húsvét előtt megkapják az előrehozott családtámogatásokat a gyermekes családok a koronavírus-járvány okozta nehézségek csökkentéséért.
Sok otthonfelújító a fűtésszámlán szeretne leginkább spórolni
A felújítók leggyakrabban otthonuk energetikai korszerűsítése, így nyílászáró cserére, szigetelésre és a fűtési rendszer felújítására költenek, de a legkedveltebb hitelcélok között van a belső burkolatok cseréje is.
Nem akar csitulni a járvány - kijöttek a magyar adatok
9637 új fertőzöttek azonosítottak egy nap alatt.
Most túlél a vendéglátó- és szállodaipar, aztán jön a krónikus munkaerő-hiány?
A vírusválság és a lezárások egyértelműen a szálloda- és vendéglátóipart sújtják leginkább. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének trendriportja szerint a vendégéjszakák száma országosan közel 40 százalékkal esett vissza 2020-ban a megelőző évhez képest, míg tavaly novemberben a visszaesés még drámaibb, közel 90 százalékos volt az egy évvel korábbi teljesítményhez viszonyítva. Rengeteg a pályaelhagyó, akik kényszerűségből más területeken keresnek boldogulást, és nagy kérdés, hogy ők később visszatérnek-e. A gondok mellet az iparág már a nyitásra és újraindulásra készül. Mindezt hogyan tervezik? Erre a kérdésre igyekezett választ találni a WHC Csoport vezető szakemberek segítségével a HR Fest konferenciasorozat márciusi eseményén.