Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Hogyan lehet eligazodni a vállalkozói hiteldömpingben?
A koronavírus-járvány kedvezőtlen és az előrejelzések szerint a reméltnél jobban elhúzódó gazdasági hatásainak ellensúlyozására március elején 2021 végéig meghosszabbították a Széchenyi Kártya Program krízishiteleinek elérhetőségét a vállalkozások számára. Néhány nappal később pedig elstartolt a bajba jutott cégeket segítő Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön.

Eddig megúsztuk a csődöket, ám ez nem sokáig lesz már így
Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint Magyarországon tavaly a globális átlagot meghaladó mértékben, 18 százalékkal csökkent a csődök száma.

Rengeteg a visszaélés – most ők kerültek a NAV célkeresztjébe
Regisztrált dohánytermelő tagja is volt annak az illegális dohánykereskedelemmel foglalkozó bűnszövetségnek, amit a napokban számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Koronavírus az országban: ismét 300 közelében a halottak száma
Ezúttal 3597 új fertőzöttet találtak.

Itt az ideje a felülvizsgálatnak? Új mérföldkőhöz érkezett a GDPR
Már lassan 3 év telt el a GDPR Rendelet (2016/679 EU Rendelet) alkalmazási időpontja óta.

Idén végre lehet a stratégiára koncentrálni, így átalakítják a termékpalettát - OTP Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül az OTP Alapkezelő kettőt is elnyert - a cég marketing és értékesítési igazgatója adott rövid helyzetértékelést.

Megújult portál segíti a magyar vállalkozásokat
Megújult a Vállalkozói információs portál (Vali), az oldalon a hazai vállalkozások pár kattintással személyre szabottan tudják megtalálni a rendelkezésükre álló állami támogatásokat, fejlesztési lehetőségeket - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Így válik feleslegessé a munkánk - nagy változás előtt a foglalkoztatás
A 19 ország 32 500 munkavállalójának részvételével készült globális PwC-felmérés szerint ötből két munkavállaló úgy véli, hogy munkája öt éven belül feleslegessé válik. A távmunkában dolgozók közül csak minden tizedik ember szeretne teljes munkaidőben visszatérni a hagyományos munkakörnyezetébe. Világszerte a munkavállalók 44 százaléka vállalná, hogy a munkaadójuk a technológia segítségével ellenőrizze munkateljesítményüket, beleértve az érzékelőket és a testen hordható eszközöket is.

Gerendai Károly szerint ekkor nyithatnak az éttermek
Ahogy nő az oltottak száma, úgy nő az esélye annak, hogy májusban végre kinyitnak a hazai éttermek. Gerendai Károly szerint viszont a nyitás nem jelenti azt automatikusan, hogy rentábilisan is tudnak majd működni.

Tetőzik a harmadik hullám: miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján?
Így alakul majd a következő napok oltási rendje - egyebek mellett ezt is ismertették ma.
Elmaradt a rekord - mi történt a magyar cégvilágban?
Magas szinten stabilizálódik a hazai cégalapítások száma: márciusban 3044 új magyarországi társas vállalkozást jegyeztek be.
Kemény év előtt állnak a nagyvállalatok
A hazai nagyvállalatok bevétel és profit szempontjából is komoly visszaesésre számítanak idén.
Koronavírus: ma elérhetjük a 3 millió beoltottat
Ezúttal 2837 új fertőzöttet azonosítottak.
A NAV-tól kérnek segítséget a könyvelők
Szankciómentességet szeretnének elérni.
A klímaváltozás gazdasági, biztonsági és társadalmi kérdés
Ahogy nemzetközi nagytestvére, az IPCC, úgy a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület is teljesen független munkát végez majd, de hogy a magyar kormány számára összeállított jelentéseiknek milyen hatása lesz, az már nem rajtuk fog múlni, hangzott el a HuPCC Első Országos Interdiszciplináris Éghajlatváltozási Tudományos Konferenciája nyitányán.
Újranyitottak a boltok - nem akármi robbantotta fel a diákmunkát
A nagyon várt, ám váratlan hirtelenséggel érkező kormányzati enyhítés mellett a legnagyobb hazai kuponos kedvezményt nyújtó vásárlási akciósorozat robbantotta fel a diákmunka iránti keresletet.
Már látják a fényt az alagút végén a hazai cégek?
A harmadik hullám okozta kihívások ellenére tovább javultak a hazai kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásai - derült ki egy friss kutatásból. A cégek éledező optimizmusát igazolja, hogy az index az előző időszakhoz képest 9 pontról 14 pontra ugrott, mely erőteljesen közelít a járványt megelőző időszakban mért értékekhez. Ez többek között annak tudható be, hogy a kkv-k pozitívan ítélik meg a kormány gazdaságpolitikai intézkedéseit, valamint több európai uniós forrásra számítanak.
Új vakcina érkezik holnap - itt vannak a részletek az operatív törzs tájékoztatójáról!
Hivatalos közlés hiányában nem változtatnak a Sinopharm kínai vakcina oltási protokollján, a pedagógusok még egy esélyt kapnak az oltásra, és jön az egydózisú új vakcina - ezek voltak az operatív törzs mai legfontosabb bejelentései.
Új kihívás előtt a cégek - ráadásul a NAV is erre utazik
A világjárvány gazdasági hatásai új kihívásokkal szembesítették a vállalkozásokat világszerte. A transzferárazás és ennek nyilvántartása többletfeladatot ró a vállalkozásokra, az adóhatóság azonban kiemelt ellenőrzési területként kezeli, ezért érdemes körültekintően eljárni.
Közel félmillió fiatalt érint - mennyivel járhatnak jobban az SZJA-mentességgel?
A könnyítés 2022-től lép életbe, a mentességével kapcsolatban nagyságrendileg 280 ezer fiatalról lehetett olvasni. A GKI kiszámolta, mekkora összeget is jelent mindez a gyakorlatban.
Ennek örülni fognak a cégek - még többen igényelhetik a gyorskölcsönt
Az MFB a beérkezett vállalkozói visszajelzések és igények alapján több feltétel esetében is módosította a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt.
Hónapok óta nem került ennyibe a benzin és a gázolaj
A 95-ös oktánszámú üzemanyag literenkénti bruttó átlagára pénteken még 3 forinttal feljebb ment, szerdától viszont 4 forinttal már csökkenni fog.
Koronavírus az országban: ismét rengetegen haltak meg
Ezúttal egy nap alatt 5077 új fertőzöttet azonosítottak.
Használt-e a járvány az egészségügynek?
Az egészségügy igen széles ágazat, amelynek számos alágazata közül az elmúlt 12 hónapban a gyógyszeripar volt a legellenállóbb. A Covid-19 vakcina szélsebes kifejlesztésében részt vevő vállalatok, a Pfizer, a Johnson & Johnson és az AstraZeneca számára 2020 mérföldkőnek számított. A Fidelity úgy látja, a járványra adott válaszuk hatására javult a megítélésük és hosszú évekre stabil keresletet támasztottak a vakcinák iránt.
Mélyrepülésben a használtautó-import - melyek maradtak a kedvenc márkák?
18 százalékkal esett vissza a használtautó-import az első negyedévben.
Sajátos fogyasztótípust hozott létre az online kereskedelem robbanásszerű növekedése
Az új technológiák iránti nyitottságának köszönhetően Közép- és Kelet-Európa e-kereskedelme a globális átlag feletti ütemben bővült az elmúlt évben, így a régió akár az európai piac mozgatórugójává is válhat. Az online értékesítési felület létrehozása azonban még nem garantálja a kis- és középvállalkozások sikerét a digitális világban.
Lakásfelújítási támogatás: kapósabbak lettek a korszerűsítendő ingatlanok
A lakásfelújítási programnak máris érződik a hatása a használt lakások piacán. Főként a Budapesten és Pest megyén kívüli lakáspiacon lettek népszerűbbek a korszerűsítendő lakások.
Járvány Magyarországon: megjelentek a vasárnapi adatok
Ezúttal 6296 új fertőzöttet azonosítottak.
Hogyan védjük meg a családi vagyont a szétforgácsolódástól?
Minden vállalkozás számára aktuális kihívás a generációváltás. Ha a vagyont feldarabolják, az a családi vállalkozások dinamikus működésének leállásához vezet.
Egyre vonzóbb a befektetők számára a fenntartható működés
Világszerte vonzóvá váltak a fenntartható fejlődést elősegítő befektetések – mutat rá az EY 127 magántőke-társaság és 72 intézményi-befektető bevonásával készült globális kutatása. A megkérdezettek közel fele (49 százalék) már a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokat is figyelembe veszi pénzügyi beruházásainál, ami rákényszeríti a cégeket arra, hogy részletesen beszámoljanak ilyen irányú kezdeményezéseikről.
Egy szakma, ahol a dolgozók harmada készül felmondani
Aggodalomra okot adó előzetes eredményeket hozott egy most készülő, könyvelők körében végzett országos felmérés. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete és az Egzatik Szakkiadó Kft. kutatásában résztvevő könyvelők közel egyharmada tervezi, hogy már rövid távon felhagy tevékenységével. A válaszadók negyede életkorát jelölte meg a döntés okaként, ami a szakma elöregedését mutatja.
Mi várható a belvárosi albérletpiacon?
Az elmúlt évek alaposan átalakítottak Budapest Belvárosának lakáskiadási szokásait, hiszen egy teljesen új szektor erősödött fokozatosan, elárasztották a belső kerületeket az Airbnb lakások.
Koronavírus: megjelentek a szombati magyar adatok
Ezúttal egy nap alatt 8053 új fertőzöttet azonosítottak.
Újabb félelem ütötte fel a fejét a cégek körében
Egyre többen tartanak fizetésképtelenségi hullámtól a világjárvány gazdasági hatásai miatt az európai országokban. Az OECD kimutatása szerint a leginkább érintett szektorokban ez akár 30 százalékos is lehet. Ezért most kiemelkedő szerepe van a kockázatminimalizálásnak, amelyben a partner cégek rendszeres monitoringja, és a körülményekhez igazodó szerződés kialakítása egyaránt fontos.
Kiemelkedő évet zárt a Pallas Athéné Alapítvány
Rendkívül kiemelkedő eredménnyel zárta az idei első negyedévet a Pallas Athéné Alapítvány - közölte a szervezet péntek délután.
Jön egy újabb vakcina - erről volt szó a mai operatív törzsön
A középiskolák csak május 10-én nyitnak, és csak írásbeli érettségi lesz - hangzott el többek között a mai tájékoztatón.
Hasznos tanácsok az szja-bevallási tervezethez
Az szja-bevallási tervezet már csaknem egy hónapja elérhető a weben keresztül. A tervezetet mindenképpen érdemes átnézni, szükség esetén módosítani és beküldeni. A jóvá nem hagyott tervezet – az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezettek tervezetének kivételével – május 20-ai hatállyal automatikusan bevallássá válik.
Magyarország korábban elérheti a 2030-ra célként kitűzött naperőművi kapacitást
Magyarország célkitűzése a Nemzeti Energiastratégia, illetve a Nemzeti Energia- és Klímaterv szerint, hogy naperőművi kapacitása 2030-ra közel 6500, 2040-ig pedig csaknem 12000 MW-ra bővüljön. A fejlesztések jól ütemezett megvalósításával a 2030-as cél hamarabb elérhető, és a tíz évvel későbbi is tarthatóvá válik – mondta Dr. Tóth Tamás, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökhelyettese csütörtökön a Trend FM, A nap vendége című műsorában.
Csalódást keltő adat jött a hazai boltokból
Az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal, tavaly februárhoz mérten 5,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelem forgalma.
Megugrott az infláció - mi drágult a legjobban?
A februári 3,1 százalék után márciusban 3,7 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest.
Koronavírus: ismét közel 300 beteg halt meg egy nap alatt
7325 az új fertőzöttek száma.
A legrizikósabb cégek és a fizetésképtelenség - meddig húzhatják?
Bár azzal meglepetést okoztak az eurózóna vállalatai, hogy a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásai miatt a fizetésképtelenség terén nem romlott a helyzet 2020-ban, de a következő időszakban változhat a helyzet. A Coface szerint a magyar gazdaságban az építőipar mellett a szolgáltatási és a ruhaipari szektor is a rizikós ágazatok közé tartozik.
Félezer cégvezetőt kérdeztek meg, mit gondolnak a könyvvizsgálatról
A pénzügyi területen kívüli vállalati jelentések esetében bővíteni kell a könyvvizsgálók által nyújtott szolgáltatások körét a szakma megújítása keretében – derül ki a Mazars megbízásából készült globális tanulmányból. A több elterjedt tévhitet is eloszlató reprezentatív felmérés beszámol arról is, hogy egyre népszerűbb a közös könyvvizsgálat, és hogy az emberi hozzáadott értéket a cégvezetők a jövőben sem tartják mellőzhetőnek az auditálás során. A szakértők egyetértenek a vállalatvezetők kétharmadával, hogy nem a könyvvizsgálat feladata a csalások leleplezése.
Öregednek a gazdák: hogy teljesített az elmúlt 10 évben a magyar mezőgazdaság?
Mintegy 234 ezer gazdaság működik hazánkban, kétharmaduk elsősorban növénytermesztéssel foglalkozik. Az általuk művelt több mint 4,8 millió hektár mezőgazdasági földterület nyolctizede szántó. A gazdaságok irányítóinak többsége 40–64 éves, 2010 óta nőtt a gazdák átlagéletkora. Az elmúlt tíz évben jelentősen emelkedett a legalább középfokú mezőgazdasági végzettségű gazdaságirányítók aránya – jelenti a Központi Statisztikai Hivatal a 2020-as agrárcenzus előzetes eredményeit összefoglaló kiadványában.
Megszűnik az áfamentesség – mire figyeljünk, ha külföldről rendelünk?
2021. július 1-jén az Európai Unióban megszűnik az unión kívülről érkező 22 euró alatti áruk áfamentessége, 150 eurós értékig azonban a termékek behozatala továbbra is vámmentes marad. A Magyar Posta automatikus vámeljárással készül a jogszabályi változásra.
Koronavírus Magyarországon: 200-nál is többen haltak meg egy nap alatt
4 814 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 698 490 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma.
Munkahelyi konfliktusok: egyre türelmetlenebbek vagyunk egymással - mi lehet a megoldás?
A koronavírus-járvány okozta, régóta tartó bizonytalan helyzet soha nem látott mértékű fásultságban jelentkezik a munkavállalóknál. A home office miatt elveszítjük a lendületünket, nem találjuk a motivációnkat, a türelmetlenség pedig a munkatársakkal való kommunikációban is megjelenik.
Felmérték, mennyire értenek egyet a magyarok a vakcina-kiváltságosokkal
Az emberek inkább elutasítóak a „vakcina-kiváltságosokkal” kapcsolatban, de ez a hozzáállás az oltottság emelkedésével változhat.