Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Komoly meglepetés az építőiparban - miért alapítottak ennyi céget?

Komoly meglepetés az építőiparban - miért alapítottak ennyi céget? 

A kormányzati felújítási program sok új vállalkozót generált az építőiparban, rekordszámú vállalkozás indult 2021 februárjában.
Növekvő forgalom a járvány évében – mit tapasztalt a szolgáltató?

Növekvő forgalom a járvány évében – mit tapasztalt a szolgáltató? 

A mobilnet-forgalom éves szinten átlagosan mintegy 30 százalékkal nőtt a járvány évében, ami meghaladja az évről-évre megfigyelhető forgalomnövekedési trendet – derült ki egyebek mellett a Telenor Magyarország új vezérigazgatójával, Peter Gažikkal tartott háttérbeszélgetésen.
Varga Mihály bejelentett három újabb megvalósult beruházást

Varga Mihály bejelentett három újabb megvalósult beruházást 

Közösségi médiás videóban érkezett a bejelentés.
Koronavírus: kijöttek a szerdai magyar adatok

Koronavírus: kijöttek a szerdai magyar adatok 

Egy nap alatt 7587 fertőzöttet azonosítottak.
Így ne veszítse el cége fölött az irányítást

Így ne veszítse el cége fölött az irányítást 

A Cyberpunk 2077 videójáték tavaly év végi kiadása és körülötte kirobbant botrány magyar cégek sorának is intő példa lehet. A program konzolverziójának rengeteg hibája miatt a készítő, a lengyel CD Project RED részvényei néhány hét alatt hatalmasat zuhantak. Ennek kapcsán pedig olyan pletykák is szárnyra kaptak, hogy a cég immár felvásárlási célponttá vált. Az ügy fejleményei jól szemléltetik, hogy bármikor kialakulhat olyan helyzet, amikor alapvetően megváltozhatnak egy vállalat egyébként jól megszokott belső erőviszonyai. Éppen ezért a társaságok tagjainak fontos tisztában lenniük azzal, hogy milyen lehetőségeik vannak, ha meg akarják akadályozni döntéshozatali joguknak a korlátozását vagy elvesztését. A belső erőviszonyok megváltoztatásának a hazai jogi keretek között is számos módja van.
Pénzügyek a járvány idején: kiket érte a legnagyobb csapás?

Pénzügyek a járvány idején: kiket érte a legnagyobb csapás? 

A fiatalokat és a nyugdíjaskorúak pénzügyeit érintette a leginkább a koronavírus-válság az utolsó negyedévben, ugyanakkor a fiatalok közel tizede óvatosabb gazdálkodással vagy félállás vállalásával növelni tudta a megtakarításait – derült ki az Intrum és a GKI kutatásaiból.
Boltzár alatt: megugrott a webáruházak forgalma

Boltzár alatt: megugrott a webáruházak forgalma 

Miközben a március 8-i boltzár két héttel ezelőtt indult, de a kormány hosszabbításra kényszerült.
Kevés rendezvényszervező cég dobta be a törölközőt - hogyan lehet túlélni?

Kevés rendezvényszervező cég dobta be a törölközőt - hogyan lehet túlélni? 

A koronavírus-járvány tavaly márciusi megérkezése a rendezvények, konferenciák számát azonnal lenullázta. A fő tevékenységként rendezvényszervezéssel foglalkozó társas vállalkozások egyik napról a másikra árbevétel nélkül maradtak. Az elmúlt 12 hónap azt mutatja, hogy bár kevesen dobták be a törölközőt, de jelentős leépítéseket voltak kénytelenek megvalósítani.

Nincs vége a harcnak: mik 2021 legfontosabb biztonsági trendjei? 

A globális járványhelyzet a munkánk és a magánéletünk egyre nagyobb szeletét költözteti át a digitális térbe, minden eddiginél több lehetőséget kínálva a kibervilág bűnözőinek. Becslések szerint minden 39. másodpercben találnak maguknak új célpontot a hackerek, az egyre kifinomultabb módszerekkel pedig nehéz lépést tartani.

Drámai, hogy a Föld népességének mekkora részét érinti a vízhiány 

A Föld népességének egynegyede nem jut hozzá tiszta vízhez - hívta fel a figyelmet Josep Borrell az Európai Unió kül-és biztonságpolitikai főképviselője és Virginijus Sinkevicius környezetért, óceánokért és halászatért felelős uniós biztos, a víz nemzetközi világnapja alkalmából közzétett nyilatkozatában.

Engedélyeztek két újabb vakcinát - miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján? 

Az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján két új vakcina engedélyezését jelentette be Müller Cecília országos tisztifőorvos.

Átírta a fogyasztási szokásokat a járvány - mire készülhetnek a cégek? 

A koronavírus tartós hatással lesz a fogyasztói magatartásra. A járványt követően a kereslet élénkülése várhatóan erőteljes lesz, de jelentős eltérések lesznek fogyasztói csoportok és iparágak között - derült ki egy friss tanulmányból.

Járvány: rengetegen kerültek kórházba a hétvégén 

Miközben elhunyt 189 beteg, így az elhunytak száma 18 451 főre emelkedett.

Pályázatok, támogatások: összeszedtük, mire szerezthetnek most pénzt a cégek 

A koronavírus-járvány harmadik hullámának kellős közepén sincsenek egyszerű helyzetben a vállalkozások, éppen ezért megnéztük, milyen forrásokat, pályázati lehetőségeket jelentettek be számukra az elmúlt napokban, hetekben.

Hogyan tovább, katás egyéni vállalkozók? 

A 2021. január 1-jétől életbe lépett kata szigorítások kihívás elé állítják a kisadózókat és partnereiket, akik a NAV idei tervezete alapján szigorúbb ellenőrzésekre is számíthatnak. Sok vállalkozó számára ugyanakkor még kérdéses lehet, hogy milyen lehetőségei vannak, ha a szabályozási változások miatt másik adónemet kell választania.

Nemcsak a Balatonon lehet nyaralni – hol vásárolnak ingatlanokat a magyarok? 

Országszerte növekszik az érdeklődés a belföldi nyaralóingatlanok iránt, ennek egyik mozgatórugója a koronavírus járvány következtében megváltozott pihenési szokások lehetnek.

Koronavírus: ismét több mint 10 ezer új fertőzöttet találtak 

Az elmúlt huszonnégy órában 10 625 főnél mutatták ki a koronavírus-fertőzést, 194-en hunytak el.

Vége a felelőtlen röpködésnek – sok mindenre kell figyelnie a drónozóknak 

Drónvizsga, regisztráció, felelősségbiztosítás, légtérhasználati előírások maradéktalan betartása. 2021-től új szabályoknak kell megfelelniük a pilóta nélküli légi járművek üzembentartóinak. Az alapképzés, illetve a drónvizsga nemcsak a biztonságos üzemeltetés miatt fontos, de a biztosítási kártérítésnek is elengedhetetlen feltétele - hívja fel a figyelmet a Groupama Biztosító.

A koronavírus a prémiumfizetésnél is váratlan fejleményeket okozhat 

A tavaly kirobbant járvány és annak hatásai idén akár nem várt kellemetlenséget okozhatnak egyes cégek számára. Nem kizárt, hogy aktuálisan nemkívánatos prémiumfizetési kötelezettséggel kell szembenéznie vállalatoknak.

Oldják fel a boltzárat? Megszólalt a kamara 

25 százalékos oltottsághoz kötnék az enyhítést

Már a rendelet is megvan a korlátozások hosszabbításáról 

Azután, hogy Orbán Viktor bejelentette, a Magyar Közlönyben is megjelentek az információk.

Koronavírus: új rekordokat hozott a szombat Magyarországon 

Több rekord is megdőlt mára.

Bérlőbarát albérletárak? Csak látszólag tűnik olcsónak Budapest 

Bécshez vagy Prágához képest jóval olcsóbbak az albérleti díjak Budapesten, de az átlagos havi fizetéssel összevetve már nem annyira kedvező a helyzet.

Újranyitás, de hogyan? Komoly kihívás előtt állnak a vállalatok 

Több mint egy év telt el a koronavírus-járvány miatt bevezetett első korlátozások óta, a mostani zárás viszont egy más típusú sokkhelyzetet okoz a vállalatok életében, ugyanis a korlátozásokban való kiszámíthatatlan működés nem engedi feljönni őket a helyzet okozta gödörből. A vakcináknak köszönhetően már látszik a fény az alagút végén, de az újranyitásnak minden cég esetében kidolgozott stratégiára lesz szüksége. 

BKIK: így is lehet segíteni a bajba jutott budapesti vállalkozásokat 

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnökségi döntése értelmében kérelem benyújtásával 50 százalékos tagdíjmérséklési lehetőséggel élhetnek a 2021-es évre vonatkozóan azok a rendezett tagsági viszonnyal rendelkező önkéntes kamarai tagvállalkozások, amelyek nettó árbevétele nem haladja meg az évi 4 milliárd forintot.

A Spotify korai befektetője is beszállt egy magyar startupba 

Sikeresen zárta 10 millió eurós, „Series A” befektetési körét az online csalások megelőzésére specializálódott SEON. A tőkeemelést a világ egyik legmeghatározóbb korai fázisú befektetésekre szakosodott cége, a Creandum vezette. A magyar startup ezzel olyan induló vállalkozásokhoz csatlakozott, mint a Bolt, a Spotify, Vivino. A tranzakcióval a SEON korai befektetője, a többek között a Banzai Cloud idei exitjét is jegyző PortfoLion megtartotta részesedését a cégben.

Egy piac, ahol megéri kontaktszemélynek lenni 

Ha az adósnak problémái adódnak a törlesztéssel, akkor is ki kell alakítania egy párbeszédet a hitelezőjével – erről beszélt a Takarék Követeléskezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese a Trend FM ”A nap vendége” című műsorában. A tartozás természete már csak olyan, hogy nem múlik el magától.

Szélsőséges időjárás miatt romlik a helyzet a chipgyártásban 

A szélsőséges időjárás okozta áramkimaradások miatt több chipgyár is leállt az államban, és van, ami azóta se indult újra. Egy piackutató szerint a félvezető-piaci válság az autógyártás után további iparágakat is megreccsenthet. Az Apple fő gyártópartnere szerint viszont azért ennyire még nem kell kongatni a vészharangot.

Keresik az ország leginspirálóbb vállalkozóit 

Az idén május végéig lehet jelentkezni az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj nemzeti fordulójára.

Koronavírus: 10 ezernél is több új fertőzött egy nap alatt 

Egészen pontosan 10 759 fővel nőtt az új fertőzöttek száma.

Orbán Viktor elmondta, meddig maradnak a szigorítások 

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában jelentette be, milyen szabályok szerint élünk jövő héten.

Járvány és húspiac: nehéz éven van túl az ágazat 

A vendéglátás járvány miatti mélyrepülése érzékenyen érintette a hústermékek hazai gyártóit, de a kiskereskedelmi forgalom bővülése részben képes volt ellensúlyozni a veszteségeket 2020-ban.

A járvánnyal új szakemberek kerültek előtérbe a cégeknél 

A COVID-19 soha nem látott lehetőséget teremtett a humánerőforrás-menedzsment számára, hogy kitörjön eddigi „adminisztrátori” szerepköréből és kezébe vegye a kezdeményezést. A járványhelyzet növelte a HR szervezetek láthatóságát és stratégiai szinten vonta be a napi döntéshozatalba. A cégvezetők több, mint 80 százaléka szerint a HR szervezet vezető szerepet töltött és tölt be a pandémia okozta helyzet kezelésében.

Nehéz hetek: miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján? 

Az országos tisztifőorvos azt mondja, hogy a fertőzöttek száma még egy-két hétig növekszik, ezért nagyon fontos a járványügyi intézkedések betartása. Ugyanakkor lényeges az is, hogy naponta kiszellőztessük a fejünket, és eltereljük gondolatainkat a krízisről. A jelenlegi helyzet ugyanis lelkileg is nagyon megterhelő.

Pályázat indul egészségipari cégeknek - így szerezhető akár 2 milliárd forint is 

A közeljövőben akár 50 milliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg Magyarországon.

Munkahelyváltási hullámot hozhat a home office 

Paradox helyzet állhat elő a hazai munkaerőpiacon, hiszen bizonyos területeken egyre többen keresnek új állást. A járvány kezdetekor a HR-szakemberek biztosan megegyeztek volna abban, hogy a dolgozók inkább biztonságra törekednek a bizonytalan helyzetben, most azonban a fizikai eltávolodás a munkahelytől, illetve a munkatársi kapcsolatok lazulása ezzel ellentétes tendenciákat jelez egyes szektorokban. Többek között erről is beszélgetett Szakács László műsorvezető Hidvégi Krisztinával, a Lounge Group médiaigazgatójával, és Herczeg István coach-trénerrel, a PRO Controlling Kft. ügyvezetőjével az L20 marketingkommunikációs blokkban, a 90.9 Jazzy Rádió Márkamonitor című műsorában.

Milyen válság? Tombol a cégalapítási láz az országban 

Februárban újra 3200 fölé emelkedett az újonnan bejegyzett vállalkozások száma, ami az elmúlt 6 év második legnagyobb cégalapítási értéke.

Kormányinfó: március végéig tetőzhet a harmadik hullám 

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón számolt be a szerdai kormányülésről és a kormány döntéseiről.

Koronavírus: drámai magyar adatok jöttek ki 

Megjött az operatív törzs legfrissebb jelentése a járványügyi adatokról.

Adatkezelés az online vásárlás korában - mire kell odafigyelni? 

A koronavírus világjárvány hatására mindennapi ügyintézésünk nagy része átkerült az online térbe, például gyakran internetes webáruházakon keresztül vásárlunk. Míg azonban a „hagyományos” bevásárlásainknak már évek óta kialakult kultúrája van (pl. megbízható helyekről vásárlunk), addig ez az online térben egyelőre még nem jelent meg egyértelműen, pedig az adatvédelmi tudatosság rendkívül fontos tényező internetes ügyintézéseink során, hiszen az információ lényegében az internet pénzneme.

Hány évet kell dolgozni egy lakásért? Kiszámolták 

Vannak szektorok a gazdaságban, amelyekben az átlaghoz képest kimagasló a jövedelem, de az ezeknek helyet adó ipari körzetekben túl drága a lakás. Elvileg tehát megérné távolabb keresgélni a munkahelytől. A messze lévő kínálat és annak minősége azonban keveseket sarkall ilyen utazásra. Ennek ellenére érdekes összevetni, hogy melyik szektorban mennyit kell spórolni egy lakásra.

Beindult a dominó effektus: boltbezárások után megkezdődött az elbocsátási hullám a kiskereskedelemben 

Egymás után adják le a kulcsot a divatáru kiskereskedelmi láncok Magyarországon. A járvány miatti korlátozások átlagosan 50 százalékos forgalom kiesést jelentettek a szektornak, de van olyan cég, amelynek 70 százalékos árbevétel csökkenést kellett elkönyvelnie. A rohamosan csökkenő forgalom mellett egyre kevesebben tudják fizetni az üzletek békeidőben megállapított bérleti díjait, és megkezdődtek a tömeges elbocsátások. A Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete /BBÉE/, tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal és egy 7 pontos javaslatot készített, amely segíthetné a szektor szereplőinek túlélését a járvány végéig. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek eredményre, további boltbezárásokra és elbocsátásokra kell számítani a magyar kiskereskedelem egy jelentős szektorában – véli a BBÉE.

Álláskeresés: válaszra sem méltatják a jelentkezőket? 

10-ből 7 állásra pályázó nem kap visszajelzést a cégtől, ha a vállalat nem őt választotta a meghirdetett pozíciójára. A munkakeresők emiatt elveszítik bizalmukat a cégek felé, de egy szakértő szerint ilyenkor sem szabad általánosítani. Ugyanakkor van mire odafigyelni a pályázatok beadásánál.

Szigorítás után: mi lesz a katásokkal? Készül a NAV is! 

A január 1-jétől életbe lépett kata szigorítások kihívás elé állítják a kisadózókat és partnereiket, akik a NAV idei tervezete alapján szigorúbb ellenőrzésekre is számíthatnak. Sok vállalkozó számára ugyanakkor még kérdéses lehet, hogy milyen lehetőségei vannak, ha a szabályozási változások miatt másik adónemet kell választania. A K&H szakértői összegyűjtötték, hogy kinek lehet érdemes váltani és ha erre kerül a sor, milyen egyéb adózási formák állnak a jelenlegi katások rendelkezésére.

Van miért aggódniuk a hazai diszkontoknak 

Folyamatos a digitalizáció a kiskereskedelemben is. Az viszont új jelenség, hogy egy online mogul beveti magát a fizikai térbe és szinte már automata szupermarketeket nyit. Az Amazon pont ezt tette, halkan kérdezzük: mikor lép be a magyar piacra ezzel?
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat  

A lakáshitelek több mint harmada esetében a kölcsönösszeg meghaladta a vételár 70 százalékát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo