Nem enyhül a nyomás

Az IMF tárgyalások megkezdésétől sem csökken a nyomás forinton, állítja a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank kötvénypiaci stratégája. Guillaume Tresca szerint a jelentős egyensúlytalanságok, a hazai gazdaság rendkívüli kitettsége a gyengélkedő eurózóna gazdaságának és a lanyha belső kereslet befolyásolják a magyar fizetőeszköz értékét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország az egyik legérzékenyebb európai gazdaság, exportjának 77 százaléka az EU tagországaiba irányul, ami normális körülmények között is kitetté teszi az országot az európai konjunkturális helyzetnek, de ez a hatás a belső kereslet gyengélkedése idején különösen erős lehet. Márpedig a magas adósságállomány elleni küzdelemben a közösségi költekezés visszafogása, az adóemelések, valamint a banki források elapadása miatt a belső kereslet nem képes kompenzálni a kivitel mérséklődését – írja legújabb elemzésében Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CA-CIB) kötvénypiaci stratégája.


Kép:Piac&Profit

Ugyancsak növeli az ország kitettségét, hogy bankpiacának 79 százaléka európai bankok kezében összpontosul, ami az egyik legmagasabb ráta Európában. Ehhez képest a kormány erősen üzletellenes retorikájával, a banki különadóval, valamint a fix árfolyamon történő jelzálogtörlesztés költségeinek bankokra történő áthárításával elriasztotta a külföldi bankokat, amelyek visszafogták magyarországi tevékenységüket és csökkentették magyarországi kitettségüket.

Magyarország az elmúlt években nem szenvedett a külső források hiányától. A külföldi befektetők részaránya az állampapír-tulajdonosok között rekordmagasságokat ért el, ám ez a trend az utóbbi egy hónap sikertelen állampapír-kibocsátásainak fényében megfordulni látszik. Ebben az amúgy sem kedvező környezetben érte az országot a Moody’s leminősítése, ami tovább szűkíti a külső finanszírozás mozgásterét – állapítja meg Tresca. (Ez utóbbi egyébként nem igazán lepte meg az elemzőket.)

A Magyar Nemzeti Bank is azonnal reagált és az elvárt kockázati prémiumok emelkedésének hatására a forint kamatát kedden 50 bázisponttal megemelte. Ezzel a 2011. január 25 óta változatlan alapkamat a 2009 végi szintre ugrott. A forinton azonban változatlanul marad a nyomás és a tőzsde is negatívban nyitott szerda reggel.

Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az MNB eddig lépéshátrányban volt a piacokhoz képest, hiszen addig nem akarta meglépni a kamatemelést, amíg az nem feltétlenül szükséges.
– Az inflációs folyamatok önmagukban nem indokolták az alapkamat emelését. Ugyanakkor az államadósság külső, piaci finanszírozása miatt az MNB nem hagyhatja figyelmen kívül, milyen hozamszintet várnak a tőkepiacok, és ez a 6 százalékos szintet már jóval meghaladta – magyarázta a szakember, aki szerint a jelenlegi emelést várhatóan újabb szigorítás követheti annak függvényében, hogy hogyan sikerül megállapodni az EU-IMF küldöttséggel.

Egy EU-IMF biztonsági hálóval a hátunk mögött - feltételezve, hogy az eurózóna adósságproblémái nem fordulnak rosszabbra - ez fokozatosan, kis lépésekben történhet. Amennyiben akár a külső, akár a belső tényezők miatt tovább növekednek a kockázati prémiumok, úgy a piac kamatelvárásai miatt akár nagyobb mértékű emelés is indokolt lehet. Voltak szakértők, akik már most sem tartották volna kizártnak a nagyobb, akár 200 bázispontos emelést sem.

Csak kullogunk

A Concorde Alapblogon olvasható komment szerint azonban a magyar jegybank csak kullog a piaci események mögött. "Az MNB mint tudjuk nagyon óvatos lett mostanában, nem akar kamatot emelni. Jelezni szeretné persze egyrészt, hogy a forint gyengülése nem tetszik neki, de nem akar túl magasra emelni, mert tart a kormány haragjától. Így pedig marad a görbe mögötti kullogás (amely persze lehet hogy utólag majd nagy bölcsességnek fog bizonyulni). Egyelõre véleményem szerint ez azzal jár, hogy a forint gyengülését ekkora emeléssel nem lehet megállítani, a további kamatemelési várakozások így csak nõni fognak. Sajnos várható volt ez az 50 pont (én is erre számítottam), de ez valószínûleg édeskevés lesz. Minden tekintetben inkább csak olaj a tűzre" írja a blogoldalon Citadella.

A CA-CIB elemzője szerint az IMF-tárgyalások bejelentésével a kormány feltehetőleg időt akart nyerni, átmenetileg enyhítve a forintra nehezedő nyomást, ám ez paradox módon vissza is üthet, és a korábbnál is nagyobb nyomás alá helyezheti a forintot. A harcos külföldellenes – és ezen belül az IMF-ellenes – retorika eredményeként ugyanis a kormányzat számára nehezen elfogadható egy készenléti hitelmegállapodás, amelynek feltételeit az IMF diktálja. A Nemzetközi Valutaalap másik két konstrukciója - a rugalmas hitelkeret (FCL) és az elővigyázatossági Hitelvonal (PCL) illetve az ezt a konstrukciót állítólag kiváltó újdonság, az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került államoknak hat hónapra védőhálót kínáló PLL - viszont nem passzol a magyarországi helyzethez. Ezek ugyanis egytől egyig erős, stabil gazdasággal rendelkező államoknak kitalált konstrukciók.

Kézenfekvő megoldás lenne elhalasztani a 2008–2009-es IMF-támogatás visszafizetését, ami jelentősen csökkentené az ország 2012-es külső finanszírozási igényét. A visszafizetés az eredeti megállapodás szerint 2012-től 2014-ig 16 milliárd euró külső finanszírozás megújítását teszi szükségessé, ami forintban kifejezve további forintgyengülés mellett a mainál is nagyobb terhet róhat a magyar gazdaságra. Ehhez azonban a készenléti hitelmegállapodás feltételeit legalább részben el kell fogadnia a kabinetnek – áll a CA-CIB elemzésében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo