Országosan, hét éves időtartamra összesen 60 milliárd forint áll rendelkezésre, de igény esetén átcsoportosítással adott a lehetőség a keret növelésére is - mondta Benke Ákos. A 60 milliárdos összeget 85 százalékban az Európai Unió Strukturális Alapja, 15 százalék pedig nemzeti forrásként a magyar költségvetés biztosítja.
A vezérigazgató megjegyezte, hogy a mikrohitel kihelyezésére eddig 18 szervezet pályázott, tízzel már megkötötték a szerződést, s az első kétszáz kölcsönt azok fizették ki. A vállalkozások 20% önerővel maximum 6 millió forint hitelt vehetnek fel, beruházási cél esetén 6 év a futamidő, két éves törlesztési türelmi idővel. Forgóeszköz kölcsönnél nincs önerő, a futamidő azonban 1 év, a türelmi időszak pedig 2 hónap. A hitel kedvezményes, a kamatmaximum 9,58 százalék, amihez még 50 ezer forint egyéb költség is járul.
Kovács István, a mikrohitelt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kihelyező nyíregyházi Primom Vállalkozásélénkítő Alapítvány ügyvezető igazgatója közölte, hogy a szerveződés 600 milliós keretet kapott, amit 150 milliós saját forrással egészített ki, így 750 millióval támogatják a régió vállalkozásainak előbbre lépését.
A központilag számított kamatmaximumnál lényegesen kedvezőbben tudják kihelyezni a kölcsönt, hiszen 6,5 százalék a kamat, amely magába foglalja a hitelgarancia díját is. Emellett semmilyen más díjat, költséget nem kérnek az ügyfelektől. A kedvező feltételeket azért tudják biztosítani, mert a Primom Alapítvány non-profit alapon, hozamelvárás nélkül hitelez.
Az alapítvány 1992 óta segíti különböző hitelekkel a térség vállalkozásait, eddig az országos és helyi kölcsönkeretekből csaknem 2500 ügyfélhez 3,9 milliárd forintot helyeztek ki.
Márciustól egyszerűen hozzáférhető kedvezményes szolgáltatáscsomagot ajánl kis- és középvállalkozásoknak a K&H, melyek az Európai Uniós források maximális kihasználásához is segítséget nyújthatnak.