Kihíztuk a Földet

A globális népességnövekedés megállíthatatlan, csak az ökológiai erőforrások gondosabb ápolása és hatékonyabb felhasználása biztosíthatja az emberi életet – vélekedtek előadók a Piac & Profit által rendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson. Vajon képesek vagyunk megfelelni és korszerű válaszokat adni a kihívásoknak?

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A konferencia megrendezésekor, 2018 novemberében az emberiség létszáma 7,7 milliárdnál állt. „Hatvanöt éve 2,5 milliárdan voltunk, itt húzták meg a Föld eltartó képességét” – mondta Dinya László, az Eszterházy Károly Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem tanára. „Feloldhatatlan ellentét van a népesség növekedése és a természeti erőforrások csökkenése között. Elsősorban az afrikai és ázsiai országok lakosságának gyarapodása a legdinamikusabb. India népessége 1990 óta 846 millióról 1,3 milliárdra nőtt, Kínáé a születésszabályozás ellenére 1,1 milliárdról 1,3 milliárdra, Egyiptomé 55 millióról 79 millióra, Etiópiáé 50 millióról 74 millióra, Kongói Demokratikus Köztársaságé 36 millióról 62 millióra” – sorolta a példákat Juhász Árpád geológus, a Fenntarthatósági Csúcs védnöke.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének 2018 őszén kiadott, 6000 tanulmányt összegző jelentésében a legoptimistább szcenárió becslése is 2 Celsius-fokos globális melegedés felett jár. A várható melegedés mértéke 2,2-4,9 Celsius-fok közé tehető, a medián 3,6, a párizsi klímaegyezmény emissziócsökkentési vállalásaival számolva is 2,2-3,4 Celsius-fok között alakulhat.

A megállapodást 179 tagország ratifikálta, 16 ország azonban még nem. De ahogy Pan Gimun mondta, amikor megkérdezték a párizsi klímacsúcs előtt, hogy mi lesz, ha nem sikerül összehozni a klímaegyezményt: „Nincs B-terv, mert nincs B Föld” – idézte a volt ENSZ-főtitkárt Bartholy Judit egyetemi tanár, az ELTE tanszékvezetője.

Kép: Pixabay

Kifutunk az időből

„Ha órával kellene ábrázolni, másfél perccel vagyunk éjfél előtt". Pechünkre Kínában jól kokszolható szén van, azzal jól ellátják a széntüzelésű erőműveket” – mondta Hetesi Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa.

„A bioszféra elnyelőkapacitása csökkent az 1960 és 2010 közötti adatok szerint, mert egyre több növénynek nem optimálisak az életkörülmények, és ha elsenyvednek, csökken a fotoszintézis. A tengerek elnyelőkapacitásával is problémák vannak, számottevő mennyiség nem tud lemenni a víz mélyére, több szén-dioxid marad fent” – mondta Mika János, az Eszterházy Károly Egyetem tanára, az MTA doktora, hozzátéve, hogy „a visszacsatolások erősítik a klímaváltozást, és valószínű, hogy sok visszacsatolást még nem ismerünk”. Ami jó hír és rossz hír is egyben.

A klímaváltozás felér egy tőzsdekrachhal
Az előző, 2014-ben kiadott jelentés segített Obamának abban, hogy megindokolhassa, miért lépteti életbe klímapolitikája ékkövét, a Tiszta Energia Törvényt, mely a teherautók és a gyárkémények emisszióját csökkenteni volt hivatott. A mostani jelentés akár muníció lehet a zöldeknek azokban a perekben, melyekben megtámadták Trump Obama zöld törvényeit hatástalanító, deregulációs intézkedéseit.
Kedvezőtlen visszacsatolás például az, hogy a melegedő sarkköri tengerekben egyre hosszabbak a jégmentes időszakok az évben, s emiatt az olajipari óriáscégek agresszíven nyomulnak az ottani olajkészletek feltárására és kitermelésére. Vagyis nagyobb mennyiségben - vagy hosszabb ideig - fogunk fosszilis energiahordozókat égetni a jövőben, s ez továbberősíti az üvegházhatást.

Hazai helyzet

Magyarországon 2014-ig csökkent az emisszió, 2008 után pár év alatt szétvált a GDP alakulása és a kibocsátás. De persze a légszennyezésünk ennél nagyobb, ha beleszámoljuk, hogy a magyar társadalom fogyasztása vagy a hazai építőipar éppúgy a Távol-Keleten előállított termékektől függ nagy részben, mint más nyugati gazdaságokban. A nyugati világ tehát kiszervezte, outsourcingolta a légszennyezését.

Ezt a trendet jól mutatja, hogy 2005 után a nem-OECD-országok átvették a vezető szerepet a kibocsátásban. 2040-re az összes légszennyezés kétharmadát adják majd ezek a nemzetgazdaságok (ha nem változik az OECD-tagországok listája). Magyarországon rosszabb az energiahatékonyság és a kibocsátás is, mint más hasonló országokban, „több szén-dioxiddal termeljük meg az egy főre jutó energiát, mint az lehetséges” – mutatott rá Mika János.

A klímaváltozás és az üvegházhatás tudomány nem új keletű. A 19. században fogalmazták meg tudósok az alapvető szabályait, mint például John Fourier, John Tyndall és Svante Arrhenius. „Hamarabb változik a hőmérséklet, mint a szén-dioxid-koncentráció, ezt a szkeptikusok a klímaváltozás teóriája ellen szokták fordítani, de ez nem azt jelenti, hogy ha növekedik a légkör szén-dioxid-tartalma, akkor nem nő tovább a hőmérséklet” – magyarázta Mika János. 2000 és 2015 között stagnált a metánkibocsátás.

Az egymilliárdot is elérheti a klímamenekültek száma
Egyszerre optimista és borúlátó Mika János éghajlatkutató. Ha nem fékezzük civilizációnk üvegházgáz-kibocsátását, elérhetjük azt a pontot, ahol visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el az éghajlatváltozásban. Az, hogy egy adott üvegházgáz-koncentráció milyen mértékű felmelegedést generál, már ismert.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo