Trump 2016-os választási győzelmében fontos szerepet játszottak a „rozsdaövezet” választói: azt ígérte az egykor virágzó nehéziparral rendelkező, majd elszegényedett városoknak, hogy visszahozza az aranykort, az elvesztett munkahelyeket. Másfél évvel a nagy ígéretek után éppen az ellenkezője történik: a General Motors, az USA legnagyobb autógyártója hét további üzemének bezárását jelentette be – az egyikét éppen a „rozsdaövezetben”.
Miközben az elnök állandóan arról beszél, hogy az alacsony bérekkel dolgozó kínai ipar miatt vesznek el az amerikai munkahelyek, a GM esetében egyáltalán nem erről van szó: egyszerűen lecsökkent a kereslet a Chevroletek, Buickok, Cadillacok iránt. Válaszul az óriás vállalat alkalmazkodik a piaci változásokhoz, az elektromos és az önműködő kocsikra teszi a hangsúlyt.
Négy hazai, három külföldi gyárukat zárják be, 15 000 alkalmazottat bocsátanak el, s ettől 2020-ig 6 milliárd dolláros megtakarítást
várnak. Erre annál is inkább szükség van, mert a GM-nek (akárcsak a többi amerikai autógyártónak) további, milliárdos veszteségeket okoznak Trump vitatott, elvileg a hazai ipart védő intézkedései, amelyekkel 15 százalékos vámot vetett ki az acél -, 10 százalékosat az alumínium importjára.
A tőzsde pozitívan reagált a GM reformintézkedéseire, a konszern részvényeinek ára emelkedett. Trump ugyanakkor nemtetszésének adott kifejezést, és felhívta a GM vezérigazgatóját: nyisson újra gyárat a régi iparvidéken, viszont zárják be a vállalat kínai autógyárát.
(Forrás: Die Welt)