Hazai iparági szakemberek szerint dizájn- és divatipari vállalkozásokba befektetést bevonni 5–10 éves szakmai tapasztalattal érdemes. Az IT startupok akár 4–6 hónapos felfutásához képest a hazai dizájniparban a kezdő vállalkozások lépcsőzetes felépítése, a szakmai profil, a csapat kialakítása az elsődleges.
Batta Barnabás, a MITTE stratégiai igazgatója szerint a hazai kreatívok alapvetően innovációs szemléletűek, ezért szükségesek a megfelelő piacosítási aktivitások is. Ebben a céghez illeszkedő értékesítési csatornák, a megfelelő elkötelezettségű, lelkes ügynökségek és buyerek megtalálása, illetve a nemzetközi sales- és PR-aktivitás kialakítása az elsődleges, ami a befektetési helyzetben válik realitássá.
Szandrocha Kamilla, a CEIS befektetési tanácsadó cég ügyvezetője szerint, a dizájnnal foglalkozó magyar cégek is vonzó célpontok lehetnek hazai és nemzetközi befektetők számára, és a szektor követheti az IT- és biotechnológiai projektekben kialakult tőkebevonási ökoszisztéma modelljét.
Egy dizájnprojektnél is hasonló a befektetési életciklus, mint más szektorokban, viszont az egyes szakaszok lassabbak lehetnek, mint például az IT-projekteknél. Indulásként FFF (friends, family and fools), angyal vagy saját finanszírozással indulnak el a dizájncégek, ahol a pár millió forint értékű beszállás jóval inkább szubjektív, jó személyes kapcsolaton alapuló döntés, mint egy későbbi, nagyobb összegű finanszírozásnál. Ha kialakult a márka személyisége, kész az első termékkollekció, és a külföldi piacok visszaigazolták a márka versenyképességét, a következő szint egy magvető vagy első körös tőkebevonás lehet pár tízmillió forint formájában. A külföldi piacok visszaigazolása történhet sikeres szerepléssel egy fontos nemzetközi vásáron, illetve a nemzetközi árbevétel megjelenésével. A CEIS ügyvezetője szerint második körös tőkebevonáshoz, melynek értéke 100–300 millió forint, jellemzően már jóval erősebb validáció szükséges, több, sikeres nemzetközi projekt, több nemzetközi kiállítás, ahol a cég kiválóan helytállt.
A tőketranzakciós tárgyalásokat a tranzakciós dokumentáció összeállítása előzi meg, amely egy professzionális üzleti tervből áll, illetve az üzleti terv kivonataként elkészülő úgynevezett „onepagerből” vagy „teaserből”. Ez utóbbi az a rövid kivonat, ami kvázi kedvet csinál a potenciális befektetőnek ahhoz, hogy egyáltalán tárgyalóasztalhoz üljön a vállalkozással. A szöveges üzleti terv tartalmazza a márka vagy termék validált „KSP” (key selling points) faktorait, vagyis azokat a megkülönböztető jegyeket, amelyek a versenyképességét adják. A projektgazdák múltját, addigi eredményeit, azokat a célokat, amelyeket a befektetés segítségével szeretne elérni a csapat, pénzben, időben és árbevétel-növekedésben, valamint az ezeket alátámasztó sales- és marketingtervet.
Divatipari projektek esetén a szezonokhoz, vagyis az időzített értékesítési ciklusokhoz illeszkedő cash flow-terv kialakítása, racionalizálása az üzleti terv kiemelt része.