A szerénység mint vezetői erény

A globalizálódó piac méretei és komplexitása miatt ma már senki nem képes egymaga válaszokat adni. Éppen ezért a jó értelemben vett alázatnak egyre több szerepe van a munkahelyi kapcsolatokban: elvégezni a saját munkát, aztán átadni a helyet másnak, hogy ő is beletehesse a maga tudását - ez a készség egyre fontosabb a jól működő cégek számára.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

A Catalyst egy felmérése szerint a munkahelyi alázat a négy legfontosabb vezetői készség egyike ahhoz, hogy a különféle demográfiai háttérrel rendelkező alkalmazottakból kreatív, jól működő egységet tudjunk kovácsolni. A több, mint 1500 amerikai, ausztrál, kínai, német, indiai és mexikói alkalmazott megkérdezésével készült tanulmányból kiderült, hogy a dolgozók jobban érzik magukat az olyan helyeken, ahol menedzser képes az önzetlen emberbarát viselkedésre. Ennek négy legjobb példája, ha a vezető képes:

- elfogadni a kritikát és elismerni a hibáit; - segíteni a beosztottakat abban, hogy fejlődjenek és tanuljanak; - képesek saját kockázatot is vállalni a csapat eredményeinek előmozdítása érdekében; - a dolgozókat felelőssé tenni a saját eredményeikért.

Az ilyen helyeken mind a férfi, mind a női válaszadók úgy érezték, jobban beillenek a csapatukba, mint másutt.

Ugyancsak nagy előny, hogy az emberbarátibb főnökök keze alatt a dolgozók sokkal innovatívabbak, többször jönnek elő saját ötletekkel. Ráadásul szívesebben vesznek részt a csapat számára fontos munkákban, legyen szó önkéntes szociális munkáról, túlóráról vagy egy hiányzó kolléga feladatainak átvételéről.

Egyediség és összetartozás

A Catalyst elemzőinek sikerült azt is megfejtenie, mitől érzik magukat jobban az ilyen helyen a kollégák: az egyediség a valahová tartozás kettős érzete az, aminek köszönhetően a dolgozók úgy érzik, be tudnak illeszkedni a munkakörnyezetbe. Egyedinek érzik majd magukat a dolgozók, ha elismerik a képességeiket és tehetségüket egy-egy adott téren és valahová tartozónak, ha van kivel megosztani, továbbdolgozni az eredményeket. A két érzés közti egyensúlyt nehéz a vezetők számára fenntartani, az egyik elem túlzott súlya könnyedén visszavetheti a másikat. Az altruista, emberbarát főnök az, aki képes ezt a két érzést összekovácsolni egy dolgozóban.

Gyors és hatékony - ez kell
Egy jó vezető elsősorban gyorsan dönt és hatékonyan kommunikál - ez derült ki legalábbis egy friss felmérésből. Mára már közhely, hogy ha valaki nem képes megfelelően kommunikálni az elvárásait, legyen bármennyire is alkalmas a pozícióra, nem fog tudni hatékonyan irányítani. A válság viszont azt eredményezte, hogy a vezetőknek sokkal több döntést kell hozniuk, tehát sok esetben nincs idő hosszas mérlegelésre.
Ahhoz, hogy egy új dolgozót sikerüljön rendesen integrálni a csapatba és learatni az együttműködés gyümölcseit, a vezetőnek önzetlennek kell lennie. Ahhoz, hogy elinduljon ebbe az irányba, mutatunk négy pofonegyszerű lépést:

- Tanítson másokat a saját hibáiból. Ha egy vezető a saját példáján keresztül mutatja meg, hogyan fejlődött a munkahelyén, másokat is "felhatalmaz" arra, hogy fejlődjenek és másoktól tanuljanak. A saját hibái bemutatásán keresztül pedig elérheti azt, hogy a dolgozói ne érezzék bűnnek a hibázás lehetőségét. Azokkal, akik képesek beismerni a hibáikat, amúgy is közvetlenebb kapcsolatba tudunk kerülni, emberibbnek látjuk őket. A munkacsapatokban, akik képesek a saját hibáikat beismerni, képesek másokat is rávenni erre, ezáltal pedig erősödik a közös munka fontosságának érzése. Természetesen fontos tudatosan szelektálnia a vezetőnek, hogy mely gyengeségeit mutatja meg. De valamit érdemes, összességében erősebbé válik tőle mások szemében.

- Vitázzon, ne vitatkozzon. Az építő integráció elérésének egy másik fontos eleme, az akár teljesen eltérő vélemények befogadása. A vezetők sokszor hajlamosak arra, hogy mindenáron a saját igazukat erőltessék a csapatra és lemossák az ellenkező dolgozókat. Az így vitázó vezetők azonban remek lehetőségeket vesztegetnek el arra, hogy más szempontból is rálássanak az esetre, egyéb megoldásokat is figyelembe vegyenek. Pedig a munkatársak a saját területükről értékes plusz információkhoz juttathatják azt, aki majd a döntést meghozza. A szerény vezető nem helyezi a saját véleményét más fölébe, sőt saját magát és a projektet fejleszti a csapattagok egyéni meglátásai alapján.

- Ne féljen a bizonytalanságtól. A sokoldalúság és a bizonytalanság igencsak jellemző a mai üzleti környezetre. Ne féljen tőlük, inkább használja a maga javára. A vezető, aki nem fél kijelenteni, hogy nem ismeri minden kérdésre a választ, olyan környezetet teremt, ahol mások előléphetnek az ötleteikkel és megoldásaikkal. Ezzel egy kicsit erősíti az egymástól való függés érzését, vagyis a csapatszellemet is. Ha jól csinálja, a dolgozói rájönnek majd, hogy csak egymást segítve tudják az összetett vagy nem eléggé pontosan körülírható problémákat megoldani.

- Legyen a követés a követendő példa. A szerény vezetők arra biztatnak másokat, hogy néha vegyék át a kezdeményezést. A szerepek megfordításával nem csak a dolgozók munkahelyi fejlődését könnyíti meg, hanem az is elősegíti, hogy más szemszögből lássák a folyamatokat, ami - mint láttuk - létfontosságú a csapatban való munkához.

A cikk az alábbi írás alapján készült.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo