Ezeknek a projekteknek a megtervezése és kivitelezése nagyon komoly szakértői, tanácsadási háttérrel jár. Általában azoknál a cégeknél, intézményeknél, amelyek a kedvezményezettjei ezeknek a pályázatoknak, nincs meg ez a tudás, hiszen épp azért akarnak fejleszteni, hogy egy korábban hiányzó képességet beépítsenek a vállalat működésébe.
Magyarországon nagyon nehéz új piacokat találni, mert az ország tíz legnagyobb informatikai rendszeréből nyolc közigazgatási vagy ahhoz közeli vállalathoz kötődik.
Olyan kitettsége van a magyar szolgáltatóknak és cégeknek, hogy ha nem is egy lépésből, de két lépésből szinte biztos, hogy az államnak dolgoznak. Ez szerintem káros jelenség a piac szempontjából.
A Tisza-kormány alatt ez a helyzet változhat? Fellazulhatnak az államhoz kötődő szálak?
Az ígéretek szintjén rengeteg dolog elhangzott a kampány során. Azt ebből a székből nem tudom megítélni, hogy végül mi valósul majd meg ezekből, de nagyon bizakodó vagyok.
Mondok néhány példát: lehet-e újra függetlenséget adni az energetikai piacnak? Vagy lehet-e újra teljes függetlenséget adni a közlekedési szektornak? Hogy alakul az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása?
Ami biztos, hogy jelenleg nagyon erős az állami kontroll Magyarországon. Részben ezért is akartunk külföldre menni. Szerintem a következő években az állami befolyás még meghatározó lesz ezeknél a nagy szolgáltatóknál.
Kormányváltás, EU-s pénzek
Mennyire befolyásolhatja az üzleti kilátásaikat a kormányváltás, az állami cégeket érintő, korábban megkötött szerződések felülvizsgálata?