Azt gondolom, hogy rövid távon lehetnek lassulások amiatt, hogy felülvizsgálják a közintézmények gazdálkodását. A kibervédelem viszont nem egy olyan terület, amit hosszabb távon el lehet hanyagolni.
Magyarország kiberbiztonsági törvénye minden szervezet első számú vezetőjének felelősségi körébe rendelte ezt a területet. Ha lesznek is felfüggesztett szerződések, nagyon rövid időn belül el kell jutni odáig, hogy újrainduljanak a védekezéshez szükséges fejlesztések, mert nem hiszem, hogy bármelyik szervezet vezetője hosszú távon szeretné futni az ezek elmaradásából fakadó nyilvánvaló kockázatokat.
Az állami intézményeknek és vállalatoknak ugyanúgy szükségük lesz kiberbiztonsági szolgáltatásokra, függetlenül attól, hogy éppen milyen politikai vezetése van az országnak.
Az európai uniós források hazahozatalában mekkora lehetőséget lát?
Szerintem ezek a források óriási lehetőséget jelenthetnek Magyarország és a ViVeTech számára is. Az elmúlt tíz évben éppen olyan projektekben vettünk részt, amelyek az európai uniós források felhasználását célzó operatív programokban szerepelnek. Rengeteg tapasztalatunk van ezen projektek tervezésében, kivitelezésében és a szabályoknak megfelelő pénzügyi elszámolásában az ügyfeleinknél. Erre a tudásra szerintem most óriási szükség lesz.
Az EU-s források akadozása miatt azonban számos fejlesztés lelassult vagy leállt finanszírozási okok miatt. Ha ezek újraindulnak, szerintem több munkánk lehet, mint az elmúlt három évben összesen, amikor az intézmények kizárólag hazai forrásokból tudtak gazdálkodni.