Hogyan indult a ViVeTech története és személyesen mióta foglalkozik kiberbiztonsággal?
A ViVeTech 2011-ben indult, én pedig 1999-ben kezdtem el informatikával, azon belül is IT-biztonsággal foglalkozni. Ekkor jelentek meg Magyarországon azok a cégek, amelyek jogosultságkezelésre, határvédelemre, tűzfalakra és ehhez hasonló fejlesztésekre specializálódtak.
A 2000-es évek elején a kiberbiztonság még azoknak a vállalatoknak volt fontos, akik azonnali károkat szenvedtek el, ha megtámadták őket. Ilyenek voltak a telekommunikációs cégek, a bankszektor szereplői, a kritikus nemzetvédelmi, állami intézmények.
A felügyeleti szervek először ezeket a vállalatokat kezdték el törvényi úton is rákényszeríteni arra, hogy foglalkozzanak a kibervédelemmel – mondta el Márton Miklós, a ViVeTech Nyrt. vezérigazgatója a laptársunknak, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfornak adott interjúban.
Fotó: Márton Miklós
Én a Novell nevű multinacionális szoftvercégnél kezdtem dolgozni, ami az IT-biztonság alapjának számító jogosultságkezeléssel foglalkozott.
Nyolc év után csatlakoztam a magyar tulajdonú KÜRT-höz, ahol tíz éven keresztül voltam a vállalat kereskedelmi vezetője. Itt már egyértelműen az IT-biztonság és az adatmentés volt a fókuszban. 2016-ban döntöttem úgy, hogy egy saját cégben szeretném folytatni a pályafutásomat.
Nagyon erős az állami kontroll Magyarországon
Ön felelt a ViVeTech kiberbiztonsági üzletágának kiépítéséért?
Igen. Nagyon hamar, 2016–2017 környékén már megjelent a tanácsadási, IT-biztonsági üzletágunk. Akkor még – reméljük, hogy hamarosan újra – európai uniós forrásokból történt a magyarországi informatikai fejlesztések többsége.