A jövőbeni terveket tekintve a magyar ingatlanpiacon dolgozók elsősorban a korszerzűbb adatgyűjtést (41 százalék), a dokumentumkezelést és riportolást (35 százalék), valamint a folyamatok automatizálását (33 százalék) kívánják fejleszteni. A legnagyobb potenciált az energiahatékonyság (13 százalék), a pályázatkezelés (12 százalék) és a könyvelés (10 százalék) területén látják.
A Drees & Sommer Innovációs Központ több különböző AI munkacsoporttal és az AI használatában érdekelt féllel együtt sikeresen létrehozott egy AI-stratégiát, amellyel világszerte, köztük a közép- és kelet-közép-európai régióban működő vállalatoknak segítséget nyújthat az AI-alkalmazásokkal kapcsolatban. Ez a folyamat egy AI-készültségi felméréssel kezdődik, amely feltérképezi a vállalat AI-érettségi szintjét, célja pedig, hogy felgyorsítsa a jövőbeli fejlődésüket.
„A cégen belül az összes munkavállalónkra kiterjedő, rendszeres prompt képzéseket, rövid, mesterséges intelligenciával kapcsolatos leckéket, AI Ideathonokat szervezünk. Legújabb fejlesztésünk, a Dreso.AI platform, különböző mesterséges intelligencia-megoldásokat integrál” – tette hozzá Hanna Huber, a Drees & Sommer Innovációs Menedzsment vezetője.
Kihívások és lehetőségek
A magyar ingatlanpiacon dolgozók több mint egyharmada nem tájékozott a cégeik mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységeiről, és 10 százalékuk szerint cégük nem is népszerűsíti az AI-t. A leggyakoribb promóciós módszer a cégeknél a képzések szervezése (15 százalék), ezt követi az innovatív ötletek és projektek ösztönző rendszereinek kiépítése (13 százalék), valamint a belső innovációs laboratóriumok és kutatóhelyek létrehozása (8 százalék). Ezzel szemben a külső kutatóintézetekkel és startupokkal való együttműködés még kevésbé elterjedt (5 százalék). Lengyelországban gyakoribb az iparági eseményeken való részvétel (14 százalék) és a startupokkal való együttműködés (11 százalék), míg Csehországban a képzés mértéke valamivel alacsonyabb (11 százalék) a magyarországihoz képest.