Ennek hatására a cégek magabiztosabbak a versenyképességüket illetően. A felmérésben részt vevő cégek összesen 82 százaléka véli úgy, hogy a piaci átlagnak megfelelő mértékben vagy az átlag felett fizetnek a dolgozóiknak. A tavalyi évhez hasonlóan 12 százalék gondolja úgy, hogy magasabb fizetést kínálnak a piaci átlagnál, 70 százalék (6 százalékkal többen, mint legutóbb) nyilatkozott arról, az általuk kínált fizetés versenytársaikhoz hasonló, és csökkent azoknak a száma (5 százalékkal 16 százalékra), akik úgy gondolják, alacsonyabb fizetést kínálnak.
„A cégek legnagyobb kihívásának így most az új- és meglévő kollégák bérigényének menedzselése számít, ami a bevételvárakozások tükrében nem meglepő” – fogalmazott Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezetője.
Bár 2024-ben a HR Trends kutatásban részt vevő cégek csupán 45 százaléka számít árbevételének növekedésére, mégis 97 százalékuk tervez fizetésemelést, döntő többségük (81 százalék) egy lépésben. A szakember szerint a bérek ilyen ütemű növekedése, még ha hozzá is járul azok reálértékének megőrzéséhez, amennyiben nem párosul a hatékonyság növelésével, úgy a vállalatok versenyképességét kockáztatja.
A vállalatok több mint fele (56 százalék) 6-10 százalékos béremelést kíván végrehajtani a tehetségek bevonzása és megtartása érdekében. A Randstad Hungary social media felméréséből azonban kiderült, hogy ez elmarad a munkavállalók várakozásaihoz képest, a 6-10 százalékos emelést nem tartják reálisnak az adott inflációs környezetben. A munkavállalók csupán 8 százaléka lenne elégedett ekkora mértékű fizetésemeléssel. A dolgozók többsége a 10-20 százalékos emelést tartja reálisnak, negyedük pedig ennél is nagyobb emelésre vágyik. A felmérésben részt vevő cégek béremelési tervei nem találkoznak ezekkel az elvárásokkal: a vállalatok közel harmada (30 százalék) tervez 11-15 százalékos emelést, csupán 4 százalékuk 16-20 százalék-emelést, és egyáltalán nem szeretnének ennél többet emelni.