Szakember utánpótlást segítő konzorciumot létesített tíz fémipari vállalkozás hétfőn Győrött. Az összességében ötszáz embert foglalkoztató, mintegy tízmilliárd forint árbevételű cégek Győr-Moson-Sopron megyében működnek, s közel félszáz jól felkészült vasas szakmunkást azonnal fel tudnának venni - közölték az érintettek a konzorcium aláírását követő sajtótájékoztatón.
Miklósy Lajos, a győri Ipartechnika Menedzser Kft. tulajdonos ügyvezető igazgatója az összefogás céljáról elmondta, hogy növelni akarják a szakma vonzerejét erőteljes marketinggel és pénzügyi támogatással.Az előbbihez pályázati forrásokat szeretnének megnyerni, az ösztöndíjakat pedig a konzorciumi tagok befizetéseiből teremtik elő.Indítanak képzéseket, mivel a szakmunkásképző intézetek lassan és nehezen reagálnak a gazdaság igényeire. (Így van ez a "kékgalléros" munkaerő esetében is.)
A vállalkozások növekedésének gátja
Lehetőséget látnak a nem keresett szakmákat végzett fiatalok átképzésében és a felsőoktatásból kikerülő, a túlképzés miatt munkanélküli diplomások foglalkoztatásában. Az ügyvezető igazgató a jelenlegi helyzetet azzal jellemezte, hogy kevés a jelentkező a szakmunkásképzőkbe, s az onnan kikerülő szakmunkások tudása, munkájuk minősége nem kielégítő. Ha ezen a helyzeten nem sikerül változtatni, akkor a minőségi munkát végző szakmunkások hiánya a vállalkozások növekedésének gátjává válik - érvelt Miklósy.
Székely Tamás, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ osztályvezetője úgy vélekedett, hogy a vasas szakmákban jelentkező munkaerőhiány egyik oka, hogy Németország és Ausztria megnyitotta munkaerőpiacát ezeken a szakterületeken , s ennek elszívó ereje kedvezőtlenül befolyásolja a hazai munkaerőviszonyokat. Győr-Moson-Sopron megyében a gazdaság valamennyi területén összesen jelenleg mintegy 3.700 álláshelyet kínálnak, s nem egészen ötszázan keresnek munkát.