Gazdaság

A korlátozások alatt: hogy esett vissza a boltok forgalma?
Márciusban a nyers adat szerint 1,5 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,0 százakkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékkal nőtt a szezonális és naptárhatástól megtisztított forgalom - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Erősödő magyar ipar – az autógyárak dübörögnek
Némileg az alacsony bázissal is magyarázható a márciusi igen szép teljesítmény.

Milliárdokat csoportosított át a kormány, amíg ön aludt
A tegnap éjszaka megjelent Magyar Közlöny ismételten újabb pénzmozgatásokat hozott.

Mégis összejöhet a minimálbér emelése nyáron?
Újabb bizonyítékot találtunk a 2022-es költségvetésről szóló törvényjavaslatban arról, hogy összejöhet a minimálbér emelése a nyáron.

Ezekre a beruházásokra két kézzel szórja a pénzt a kormány a jövő évi költségvetésben
Komoly infrastrukturális beruházások és a lakásépítés jöhet a 2022-es költségvetés tervezet szerint.

Alig növekednek a bérek: mennyit visznek haza a kétkezi munkások?
Az idei első negyedévben 1388 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.

Sikeres a pályázat – több mint 11 ezer eurót már kiosztottak
Már több mint 1000 gazdálkodó nyert támogatást a kisüzemi pályázaton - közölte Nagy István agrárminiszter.

Varga Mihály elégedett: eredményesek a támogatások
A miniszter a Facebookon örült.

Újabb rossz hír jött az autósoknak
Drágulás várható a benzinkutakon.

Adóbevallás: mire figyel különösen a NAV?
Az elmúlt évek során az adóbevallással kapcsolatos tájékoztatás széleskörűbbé vált, a kapcsolódó folyamatok egyszerűsödtek, azonban a bevalláskészítés során érdemes a bevallási tervezettel, az igénybevehető adókedvezményekkel vagy épp a nem munkaviszonyból származó jövedelmek adózásával kapcsolatban tájékozódniuk az adófizetőknek.
Nagyon kiakadtak a könyvelők a minisztériumra
Éles hangú válasz érkezett a szakmai oldalról.
Varga Mihály benyújtotta az újraindítás költségvetését
A pénzügyminiszter szerint a 2022-es büdzsé a gazdaság újraindításáról szól.
Fontos határidő közeleg a gazdálkodók számára
Május elejére 1,6 millió hektár után közel 100 ezer termelő adta be az egységes kérelmét.
Jön az infláció, több reáleszközt érdemes tartani, mint korábban
Nem tudjuk pontosan, hogy mikorra ér el zavaróan magas szintet, de számos tényező arra mutat, hogy a magasabb infláció korszaka felé haladunk. Emiatt főleg reáleszközöket érdemes vásárolni, részvényeket, árupiaci termékeket és ingatlanokat.
Nem tartották be a szerződést – figyelmeztet a jegybank egy biztosító miatt
A szlovák jegybank lépett, az MNB ennek nyomán adott ki figyelmeztetést.
Kisállatok és gyermekek – mire adják az adójuk 1 százalékát a magyarok?
Az adójuk 1+1 százalékát felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek, legtöbben gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják az adóforintokat - írja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Újranyitott üzleteket ellenőriztek - mivel volt a legtöbb gond?
Lassan egy hónapja annak, hogy újranyithattak a nem napi fogyasztási cikket árusító boltok is. A kapcsolódó veszélyhelyzeti szabályok betartását három hete ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság.
Profitálnak a kereskedelmi bankok az állami forrásdömpingből?
A válság paradoxona, hogy látszólag aligha van gondja annak, aki – legyen vállalat vagy magánszemély – most akar bankhitelhez jutni. Hiszen az állam és a jegybank a koronavírus-járvány miatti válság negatív hatásait kezelendő bőven biztosít forrást, ráadásul a piacinál alacsonyabb kamattal, sőt, ingyen is. De hogyan hat az állami hitel- és egyéb finanszírozási dömping a banki kölcsönök árazására? Ennek járt utána a Piac&Profit a leginkább illetékeseknél, a bankoknál.
Energiaklub: "A szélenergiával nem számolni nemzetellenes és emberiségellenes döntés"
A kormány az uniós helyreállítási alap pénzeivel kizöldíti a hazai energiatermelést, de csak a napenergiára koncentrálnak, egyáltalán nem számolnak a szélenergiával. Az Energiaklub szerint az indok, amivel a stratégia a szélenergia mellőzését magyarázza, hamis.
Mégis emelhetik a minimálbért júliusban - derül ki a PM jelentéséből
Lesz mozgástér a minimálbér idei újabb emelésére a Pénzügyminisztérium jelentése szerint, számolnak a szochó csökkentésével a frissen elkészült konvergenciaprogram alapján.
Véleményt mondtak a magyar válságkezelésről
A magyar hatóságok gyorsan és határozottan reagáltak a járvány okozta válságra - derült ki az IMF vizsgálatából.
Figyelem! Módosult laptársaink klubrendezvényének időpontja - május 13-án Dávid Ferenc lesz a vendég
A VOSZ volt főtitkárát, gazdasági szakembert az újranyitásról fogják kérdezni: mely cégek fogják túlélni a járványt, és melyek lesznek kénytelenek megszüntetni a tevékenységüket.
Harc indult a külföldi munkavállalókért - komoly hátrány érheti az országot, ha alulmaradunk
Az elmúlt 5-6 évben megötszöröződött a külföldi munkavállalók száma Magyarországon. A koronavírus átmenetileg megakasztotta a növekedést, de már elindult a munkaerőpiaci visszarendeződés. A munkaerő iránti kereslet összességében még nem érte el a járványhelyzet előtti szintet, és szektoronként is eltérő képet mutat a piac, de már vannak olyan területek, ahol újra munkaerőhiány van. Így például nincs elég ember az élelmiszeriparban, feldolgozóiparban, bizonyos kereskedelmi területeken és a nyáron várható nyitatással, a balatoni turizmus beindulásával újabb több ezer emberre lesz szükség hirtelen.
Fény az alagút végén? Imét növekedést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 50,8 pont volt, ami nagyobb a márciusi 48,8-nál, de a hetedik legalacsonyabb áprilisi érték 1995 óta - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Sok a késedelem: egyre nagyobb problémát jelentenek a kintlévőségek a magyar gazdaságban
Hetekkel vagy akár hónapokkal később kiegyenlített számla? Túl sokaknak ismerős ez a magyarországi gazdasági élet szereplői közül. A hazai gazdasági kultúrában ez egy állandósult probléma, és a cégműködés állandó velejárója a kintlévőségek kezelése.
Még mindig sok a hiba a hazai építkezéseken
A hazai építőipari vállalkozások a tavalyi 9 százalékos visszaeséssel szemben az idén 9-10 százalékos növekedésre számítanak az ágazatban – ez derült ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) 400 cég megkérdezésével végzett felméréséből.
A járvány után kissé csökkenhet a távmunka szerepe
A koronavírus válság okozta pandémiás helyzet hatására a távmunka elkerülhetetlenül a mindennapok részévé vált.
Ki jár jól azzal, hogy átalakul az irodapiac?
Új kkv-kör jelenhet meg a home office után megint benépesülő irodaházakban, elsősorban a szolgáltató szektorból.
Nem várt területen okozhat drágulást a koronavírus
A mezőgazdasági gépek áremelkedése várható a világjárvány hatásaként
Élet a home office után - mi jöhet az ingatlanpiacon?
Az elmúlt évben ugrásszerűen megnőtt a home office és távmunka aránya. Amennyiben ez a foglalkoztatási forma a járványhelyzet enyhülése után is a mindennapok része marad, az az otthonválasztás szempontjait is befolyásolhatja. Az OTP Ingatlanpont szakértője azt vizsgálja, hogy az otthoni munkavégzés hosszútávú jelenléte hogyan alakíthatja át az ingatlanpiacot.
Nemcsak a járványról szól majd a következő hét Magyarországon
Több statisztikai jelentés várható a jövő héten, kiemelkedik közülük a márciusi ipari termelésről szóló, és a márciusi kiskereskedelmi, valamint a külkereskedelmi forgalomról szóló statisztika.
Koronavírus: hogyan változott a hazai autósok viselkedése?
Tudatos és felelős döntésekkel igyekeznek csökkenteni a fertőzésveszély kockázatát a hazai autósok - derül ki a Hankook legfrissebb online felméréséből. A válaszolók elsöprő többsége tisztában van az óvintézkedések fontosságával és be is tartja azokat. De vajon mennyire számíthatunk egymásra? Csökkent-e az egymás iránti bizalom az elmúlt évben, vagy sikerült alkalmazkodnunk a járvány miatt bevezetett korlátozásokhoz?
Benyújtották a programot – így indítanák újra a magyar gazdaságot
Benyújtotta a Pénzügyminisztérium a Konvergencia Programot.
Újabb országokba nyílt meg az út a beoltottak előtt
Függetlenül a vakcina típusától kölcsönösen elismeri egymás oltási igazolását Magyarország és Szlovénia, jelentette be Szijjártó Péter. A napokban hasonló megállapodás született már két másik balkáni országgal, Szerbiával és Montenegróval is.
Méltányosabb lehet a NAV a járvány miatt
Kérelemmel menthető ki a beszámolók, illetve az azokhoz kapcsolódó bevallások május 31-ei határidejének elmulasztása az idén - közölte Izer Norbert.
Akadályozza a szabad versenyt az Apple? Megszólalt az EU
Az Európai Bizottság állasfoglalása szerint az Apple amerikai informatikai óriáscég visszaélt piaci helyzetével, ami torzítja a versenyt a zenei szolgáltatások piacán - közölte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztos.
Nem érdemes halogatni a menedzserszűrést
A koronavírus-járvány a menedzserszűrésekre is rányomja a bélyegét. Nemcsak azért, mert a betegség tüneteihez most még a karanténfáradtság is társul, hanem azért is, mert jóval kevesebben jutnak el a vizsgálatokra. Úgy tűnik, egyre inkább Post-Covid szűrésekre járnak az emberek.
Kevesebb munkanélküli: mit mutatnak az európai számok?
Elemzők által várt növekedés helyett csökkent a munkanélküliségi ráta az euróövezetben márciusban, és az EU egészében is visszaesést regisztráltak.
Nagy változás: új címkéket kapnak a gumiabroncsok
Május 1-jétől megújulnak a gumiabroncsok energiacímkéi - hívta fel a figyelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közleményben.
Több pályázat is várja ezeket a cégeket
Egy 50 milliárd forintos keretösszegű pályázat indul júniustól az élelmiszeripari mikro- és kisvállalkozásoknak - amit elsősorban eszközbeszerzésre fordíthatnak -, ezt követően egy 200 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre a nagyobb volumenű élelmiszeripari beruházások megvalósítására.
Még mindig megéri irodaházat és raktárt venni
A koronavírus-járvány csak kisebb sérüléseket okozott a befektetési céllal vásárolt üzleti ingatlanok (irodaházak, bevásárlóközpontok, raktárközpontok) piacán. Még mindig infláció feletti hozamokra lehet számítani.
Megütötte a járvány Európa legnagyobb gazdaságát
Kellemetlen adatok érkeztek Németországból.
Parragh László lesz laptársaink klubrendezvényének következő vendége
Az MKIK elnökét a Privátbankár.hu és az Mfor.hu Klub előfizetői is kérdezhetik írásban.
Orbán Viktor: ma egy újabb szakaszhatárhoz érkezünk
Péntek reggeli rádióinterjújában ismertette a kormányfő a nyitás következő szakaszát.
Mikor lehet hitelszerződést módosítani? Itt van néhány tudnivaló
Általánosan elterjedt sztereotípia, hogy a banki szerződések nem tárgyalhatóak, az adós a szerződés tartalmába alig szólhat bele. Ez azonban nincs így, mint minden üzleti szereplő, a bank is tud kompromisszumot kötni. Eltérő azonban a banki rugalmasság függően attól, hogy ki, milyen területen és mikor próbál engedményt keresni.
Kezd magára találni az EU
A válság előtti szintre tért vissza az Európai Bizottság euróövezeti és uniós gazdasági hangulatindexe áprilisban a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) honlapján csütörtökön publikált jelentés szerint.
Kiszámolták, mennyi hitelt lehet felvenni a legújabb átlagbérrel
414 ezer forint volt a bruttó átlagkereset a KSH ma reggeli közlése alapján februárban. A Központi Statisztikai Hivatal számítása szerint az év második hónapjában bruttó 414 400 forintot keresett átlagosan egy olyan munkavállaló, aki a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél vagy nonprofit vállalatoknál volt foglalkoztatásban.
Új pályázat indul: 30 milliárd forint várja az érdeklődőket
Harmincmilliárd forint keretösszeggel, állattartással foglalkozó gazdálkodók számára hirdetett újabb pályázatot az agrártárca - jelentette be Nagy István agrárminiszter.