100 milliós bírságot kaptak hangszerkereskedők

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 100 milliós bírságot szabott ki számos hazai és egy szlovák hangszerkereskedőre, mert titokban egyeztették áraikat; a vizsgálat feltárta, hogy az egyik legszélesebb palettájú hangszergyártó, a Yamaha évekig meghatározta viszonteladóinak a termékei minimális árait - közölte a nemzeti versenyhatóság.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tájékoztatás szerint több hazai és egy szlovák hangszerkereskedő vállalkozás csaknem tíz éven keresztül egyeztette árait, hogy egységes árszintet teremtsenek egymás között. A cégek nem csak árlistákat készítettek és osztottak meg egymással, de figyelték egymás árait és figyelmeztették azt, aki eltért az előzetesen egyeztetett áraktól.

Meglepő, hogy egy ilyen piaci területen is van visszaélés (Fotó: depositphotos)

Az árak titkos rögzítése, vagyis a kartellezés különösen súlyos versenyjogi jogsértésnek minősül, amely folyamatos károkat okoz az érintett termékek vásárlóinak - hangsúlyozta a versenyhivatal.

A vizsgálat során kiderült az is, hogy a Yamaha - a hangszerek egyik legszélesebb körének gyártója és forgalmazója - 2014-től széles körben rögzítette a kiskereskedőknek a termékek minimális viszonteladási árait, amelyeket a nyílt írásbeli kommunikáció elkerülése érdekében a hangszerkereskedők által használt anonim e-mail cím használatával egyeztetett a viszonteladókkal.

A viszonteladói árak rögzítése szintén akadályozta a fogyasztókért folyó versenyt, mert célja a fogyasztói árak egységes szinten tartása volt - hívta fel a figyelmet a GVH.

A versenyhatóság figyelembe vette, hogy a Yamaha Music Europe GmbH önként fedte fel a történteket és bizonyítékokat szolgáltatott a jogsértésre. A japán cégen kívül további kilenc cég ismerte el a jogsértést, lemondva a bíróság előtti jogorvoslat lehetőségéről.

A GVH Versenytanácsa a cégek többségének együttműködésére, illetve a kis- és középvállalkozásnak minősülő cégek korlátozott pénzügyi teljesítőképességére tekintettel szabta ki az összesen mintegy 100 millió forintos bírságot kilenc hazai és egy szlovák hangszerkereskedésre, illetve három egyéni vállalkozóra.

A versenyhatósággal történő együttműködésnek és a bírósági felülvizsgálati lehetőségről való lemondásnak több előnye is van, a felek időt és költséget takarítanak meg a bírósági szakasz elkerülésével, másrészt jelentős bírságcsökkentő tényező is - fejtette ki a közlemény szerint Tóth András, a GVH Versenytanácsának elnöke, hozzátéve, hogy a bírság összege Magyarország központi költségvetését gyarapítja. (MTI)

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo