Gazdaság
Hónapok óta nő a magyarok munkanélküliségtől való félelme
A GKI konjunktúraindexe januárban érezhetően emelkedett, a járvány kezdete óta a legmagasabb értékét érte el, de áprilisi zuhanásának még így is csak alig több mint felét dolgozta le. Az év első hónapjában az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak - közölte a GKI Gazdaságkutató.
Az építőipar már idén feltámadhat a járvány után
Az építőipar teljesítménye az idén elérheti a 4500 milliárd forintot, ami a járványhelyzet előtti, 2019. évi szintnek felel meg – fogalmazott Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
2021-ben is a koronavírus vethet árnyékot a cégekre
A COVID-19-hez kapcsolódó három kockázat vezeti a 2021-es, összességében tizedik Allianz Kockázati Barométer rangsorát; tükrözve azokat a lehetséges diszruptivitási- és káresemény-forgatókönyveket, amelyekkel a vállalatok a koronavírus-járvány nyomán szembesülnek.
Mit hozott 2020 a magyar cégek létszámában?
Bár kevesebb cég szűnt meg, kevesebb felszámolás, csőd és kényszertörlés indult, csak minimális mértékben nőtt a vállalkozások száma 2020-ban az előző évhez képest. Miközben az ágazatok nagy többségénél kevesebb cég működött 2020 végén, mint egy éve, a megyék túlnyomó többségében emelkedett ez az érték.
Keresetek a járvány árnyékában – ezekről is szól majd a következő hét Magyarországon
A statisztikai tájékoztatási naptárban munkaerőpiaci és kereseti statisztika is szerepel, megkülönböztetett figyelemre azonban a monetáris tanács januári kamatdöntő ülése tarthat számot.
Már nincs szüksége Varga Mihály jóváhagyására a kormánynak a tartalékoláshoz
Már bármennyit tartalékolhat a kormány a járvány elleni védekezésre
Volt már ilyen: nem először kapnának adókedvezményt a fiatalok
A korhoz kapcsolódó adókedvezmények nem ismeretlenek az elmúlt 10 évben kialakított jövedelemadó rendszerben, így nem ez az első alkalom, hogy a 25 év alattiak adókedvezményben részesülnek.
Pórul járhatnak azok a családok, akik korábban igényeltek már csok-ot?
Az otthonteremtési program számos új elemmel bővült 2021-ben, ám ezek egy részének feltétele, hogy csok-ot – családi otthonteremtési kedvezmény – is igénybe vegyen a család.
Licitharcok aukciókon - melyek voltak 2020 legnagyobb meglepetései?
A BÁV Aukciósház 100 éves története során sok legendás licitharcnak adott otthont – nem volt ez másként 2020-ban sem. A licitálók olykor egészen váratlan tárgyakért mutattak heves érdeklődést: ilyen volt például a Debreceni Lámpagyár art deco lámpája, vagy éppen egy aprócska kínai ezüst mokkáskanna. Íme a legérdekesebbek.
Összezsugorodott a turizmus kormányzati mentőcsomagja
Tragikus állapotban van a hazai turizmus, de a kormány mentőcsomagja sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: mindössze 3 milliárd forint lett a támogatás 2020 végén, mert sokan inkább elbocsátottak dolgozókat, így pedig nem járt a segítség.
Visszavesznek a németek – nincs ok a bizakodásra?
Jelentős mértékben csökkenteni készül az idei GDP-növekedési előrejelzését a német kormány a Spiegel lap pénteki beszámolója szerint.
Akár 6,8 százalékos GDP-növekedést is várnak Magyarországon?
Csaknem kétszer magasabb, 6,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a hitelintézet 2021-re, mint a Pénzügyminisztérium, ez még a Magyar Nemzeti Bank 3,5-6 százalékos előrejelzési sávjának felső értékét is meghaladja. Derűlátásukat a Takarékbank elemzői arra alapozzák, hogy az ipar és az építőipar dübörögni fog. Szerintük a többi szektor teljesítménye függ a járvány lefutásától, a vakcinák elérhetőségétől és a beoltottságtól.
Újabb pénzeső: 110 milliárdot mozgatott meg a kormány a versenyképesség-növelés érdekében
Kis híján 110 milliárd forintos átrendezésről döntött a kormány a szerda esti Magyar Közlönyben megjelent határozat alapján.
Kiváló év van a Takarékbank MFB Pontjai mögött
Több mint 67 milliárd forintot folyósítottak a Takarékbank vezette konzorcium MFB Pontjai tavaly a vállalkozásoknak és a lakosságnak, ami rekordnak számít. A 2016-os indulás óta a legjobb évet zárták, túlszárnyalva az előzetes tervet, és így támogatva a gazdaság működésének fenntartását a válsághelyzetben. A vállalkozások leginkább a nulla százalékos forgóeszközhitelt keresték, amelyet a járvány következményeinek enyhítésére indítottak el, de sokan igényeltek kedvezményes forrást a válságra reagáló fejlesztéseikhez, beruházásaikhoz is. Az MFB Pontok az észak- és a dél-alföldi régióban fogadták be a legtöbb igénylést. Idén a hétéves uniós költségvetési ciklus kifutása miatt nem várnak bővülést, hanem a tavalyihoz hasonló forgalomra készülnek.
Előrelépés a bértárgyalásokon – 4 százalékos emelés jöhet
Elhúzódó egyeztetés után ma sem született végső megállapodás az idei legkisebb bérekről. Készül viszont egy megegyezés-tervezet, benne 4 százalékos emeléssel.
Milliárdos bírság megtévesztő reklámok miatt - mire figyeljenek a cégek?
Az év eleji időszakban számos cégnél döntenek reklámozási és marketing kérdésekben, ezzel pedig igen érzékeny területre lépnek. Az elmúlt két évben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ilyen ügyekben csaknem 6 milliárd forint bírságot szabott ki. Aki biztos akar lenni a dolgában, annak napi szinten követnie kell a jogszabályi háttér változásait – hívja fel a figyelmet a Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Mivel várják majd újra az utasokat Ferihegyen?
Egy sereg eszközzel és a nemzetközi gyakorlatban már ismert megoldásokkal készül a Budapest Airport (BA) arra az időre, amikor majd ismét nagyságrendekkel több utas fordul meg Ferihegyen. Ez még nagyon messze van, pótlólagos informatikai beruházás viszont valószínűleg nem kell majd a járványügyi ellenőrzéshez, bár erre nem adott egyértelmű választ a cég.
Meghosszabbíthatják a zárlatot Németországban
Február közepéig hosszabbíthatják meg a koronavírus-járvány második hulláma miatt a gazdasági és társadalmi élet legtöbb területét befagyasztó zárlatot keddi sajtóértesülések szerint.
600 ezer magyart tart bizonytalanságban az Orbán-kormány
A koronavírus-járvány miatt minden korábbinál nagyobb bizonytalanság övezi a mindennapokat. Ha ez nem lenne elég, erre most még a kormány is rátett egy lapáttal; a bértárgyalások során ugyanis olyan helyzet alakult ki, amire nagyon régóta nem volt példa.
A fogyasztóvédelmi razzia mérlege: ebben a vizsgált üzletek harmada elhasalt tavaly
A fogyasztóvédelem tavaly mintegy ötezer bolt árfeltüntetési, áralkalmazási gyakorlatát ellenőrizte, a szakemberek közel 1700 helyszínen tapasztaltak hiányosságot. Termékekre vetítve jóval kedvezőbb volt az arány: a kereskedelmi egységekben vizsgált 600 ezer árucikknek mindössze 3 százalékánál merült fel kifogás. A vásárlók megtévesztésének megelőzése érdekében az ellenőrzések januártól is folytatódtak. Jövőre szigorodnak az akciós árak feltüntetésének szabályai.
Nettó bérek: óriási a szakadék az egyes települések között
Közel tizenháromszoros volt a különbség 2019-ben.
Pályázat indult élelmiszeripari cégeknek - kijöttek a részletek
Hétfőtől ötmilliárd forintra pályázhatnak az élelmiszeripari vállalkozások: beruházásaik támogatására akár 500 millió forint vissza nem térintendő támogatás is szerezhető.
Átrajzolta a vásárlási szokásokat a 19 órás boltzár
Az online kasszaadatok alapján decemberben 2,4 százalékkal csökkent a hagyományos boltok bevétele.
Már néhány kattintással ellenőrizhetjük, jogosultak vagyunk-e a lakásfelújítási támogatásra
Nincs szükség pénzügyi szakértő bevonására, és várakozni sem kell. A Bank360.hu elkészítette az első jogoultság-ellenőrző alkalmazást, amely az adatok megadása után azonnal megmondja, hogy igényelhetjük-e a legfeljebb 3 millió forintos lakásfelújítási támogatást. Azt is kiszámolhatjuk az oldalon, hogy az önerőt helyettesítő kölcsönnek mekkora lesz a törlesztőrészlete.
Örülhetnek a magyar gazdák - ennyivel nőtt a jövedelmük
Az Eurostat – az EU statisztikai hivatala – előzetes adatai alapján Magyarországon kiugró mértékben, 14,9 százalékkal nőttek a mezőgazdasági jövedelmek 2020-ban. Tavaly az EU átlag 3,5 százalék volt. A jövedelemnél ugyan szerényebb mértékben – 4,1 százalékkal - de nőtt az agrárium kibocsátása is, miközben az uniós tagországok összességében -1,6 százalékos visszaesést könyvelhettek el.
Jön a januári fizetés - erre érdemes odafigyelni
Célszerű már az első bérszámfejtés előtt nyilatkozni az adókedvezményekről, így a munkáltatók már a januári fizetésben is figyelembe veszik a munkavállalóknak járó adókedvezményeket - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert.
Mi van a naptárban? Erre figyelhetünk a jövő héten
A következő héten a Központi Statisztikai Hivatal nem tesz közzé jelentést, így az egyetlen fontosabb adat a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatója lesz az államháztartás tavaly decemberi és egész éves helyzetéről.
Így vehetünk fel lakáshitelt 2021-ben
A koronavírus járvány és annak gazdasági hatásai a lakáshitelezést sem hagyták érintetlenül, jó hír ugyanakkor, hogy jelenleg akár olcsóbban kölcsönhöz lehet jutni, mint egy évvel korábban. A bankok azonban óvatosabbak lettek, emiatt a hitelbírálat során szigorúbban járnak el.
Több százezer forintot hagyna a fiatalok zsebében az Orbán-kormány
A foglalkoztatottak 6,2 százalékát támogatná Orbán Viktor a személyi jövedelemadó most belengetett elengedésével, ami rengeteg pénzt hagyna a fiatal dolgozóknál.
Használt vagy újépítésű – milyen szempontok alapján döntsünk?
A lakásvásárlás általában hosszú távra szóló döntés, ezért a szokásosnál alaposabb átgondolást igényel. Az alapvető kérdés, ami valószínűleg mindenkiben felmerül, hogy új vagy használt ingatlanban képzeli-e el álmai új otthonát. A kormányzati otthonteremtési program a használt és új lakás vásárlását, új ingatlan építését, illetve meglévő felújítását, bővítését és korszerűsítését is támogatja, ezért arra a kérdésre, hogy mi a legjobb döntés, most még nehezebb lehet választ találni.
Amíg ön aludt, két frissen kinevezett államtitkára lett Magyarországnak
A csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlöny hozott mozgást az államtitkárok körében.
A kijárási tilalom bevezetését a hazai szállodák is megemlegették
A vendégéjszakák száma 2019 novemberéhez képest 85 százalékkal, a belföldi vendégéjszakák száma a kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz mérten 65 százalékkal csökkent
Hol tart az ágazati bértámogatás? Megjelentek a friss számok
A program a vendéglátásban, a turizmusban és a szolgáltató szektorban tevékenykedőknek nyújt célzott segítséget a koronavírus-járvány második hullámában.
Orbán Viktor: szja-mentességet kapnak a fiatalok
Legkésőbb 2022-től.
Egy lépéssel közelebb a megállapodáshoz: ennyi lesz a minimálbér?
A Munkástanácsok Országos Szövetsége nyitott arra, hogy megállapodás szülessen a munkáltatókkal a minimálbérek négyszázalékos emeléséről.
Milyen éve volt az Audinak?
Csökkent tavaly az Audi Hungaria Zrt. gyártási eredménye 2019-hez képest, a győri üzemben 1 millió 661 ezer 599 motort és 155 ezer 157 járművet készítettek – közölte a vállalat.
Angliába telefonálnál? Ezt jó ha tudod
Már nem vonatkoznak a roaming és nemzetközi hívások díjának maximálására vonatkozó szabályok az Egyesült Királyságra, ami 2020. december 31-e óta nem az Európai Unió része, így harmadik országnak minősül.
Drágább volt a magyar nyugdíjasok élete, mint a fiatalabbaké
2020 vesztesei a nyugdíjasok, és idén is erre kell készülni az inflációs folyamatok alapján.
Szijjártó Péter bejelentette – ehhez a beruházáshoz ad 675 milliót a kormány
A GE 3,3 milliárd forintos beruházással bővíti a budapesti és szegedi digitális egészségügyi fejlesztésekkel foglalkozó központjait, a kormány ehhez 675 millió forint támogatást biztosít - mondta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön sajtótájékoztatón, Budapesten.
Rekordot döntött az amerikai hiány az elnökválasztás idején
Még soha nem volt olyan nagy a decemberi amerikai költségvetés hiánya, mint a múlt hónapban.
Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021?
A koronavírus járvány nagymértékben hatott a hazai építőiparra is. Hogy milyen kilátásai vannak az ágaztatnak azt a KCG Partners szakértői tekintették át az alábbiakban. A nagy hanyatlás után a tavalyi év végére újra növekedésnek indult az iparág, és sok támogatási lehetőség is bejelentésre került melyekkel mind a lakásépítőket, mind az építőipari vállalkozásokat segítené a kormány. Mi várható a 2021-es évben, milyen tendenciákra és kihívásokra kell számítani? Az otthonteremtési program és a kedvezmények hatására megnövekedett lakásépítési igényeket bírni fogja a magyar építőipari kapacitás?
Van, ahol évek alatt múlik majd el a koronavírus hatása
Legkorábban három év múlva érheti el a magyar légi közlekedés a 2019-es szintet, miután a járvány korábban sosem látott visszaesést okozott az iparágban.
Patthelyzet: most sem sikerült megegyezni a minimálbérről
Szerdán sem született megállapodás a minimálbér és a garantált bérminimum idei emeléséről. A koronavírus-járvány miatt az országos béralkut soha nem látott bizonytalanság jellemzi. A munkáltatók belemennének a 4 százalékos, a munkavállalói oldal kitart az 5 százalékos emelés mellett.
Varga Mihály elárulta: 50 milliárd forint jutott egészségipari beruházásokra
Az elmúlt öt hónapban 46 egészségipari beruházást segített a kormány 50 milliárd forint támogatással.
Mire volt képes a magyar ipar?
Az ipari termelés volumene tavaly novemberben 3,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztítva 1,6 százalékkal emelkedett.
Komoly ütést kaptak a taxisok is: februárig nincs esély a helyzet javulására
Azután, hogy a kormány hivatalosan is február elsejéig meghosszabbította a kijárási tilalmat, kérdéseinkkel megkerestük Metál Zoltánt, az Országos Taxis Szövetség elnökét.
Nyártól jöhet az áremelkedés az albérletpiacon
Az év első felében még a bérlőké lehet a pálya az albérletpiacon, a nyári hónapoktól azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a bérleti díjak, de a koronavírus elleni oltás felfutásával és a turizmus beindulásával párhuzamosan gyorsuló emelkedésre számíthatunk – derül ki a Rentingo.com 2021-es fővárosi albérletpiaci előrejelzéséből. Miközben a keresleti árszint továbbra is mélyponton van, decemberben némileg már élénkült az albérletpiac, és az egészségesebb működés, valamint a hosszabb távon várható áremelkedés egyik első jele lehet, hogy az újonnan meghirdetett albérleteknél egyre több esetben már nem egy, hanem újra kéthavi kauciót kérnek a bérbeadók.
200 millió euró hitelhez juthatnak a magyar cégek
Az Európai Beruházási Bank (EIB) 200 millió euró (mintegy 72 milliárd forint) hitelt nyújt a magyar Eximbanknak, az új hitelkeret elősegíti a magyar vállalatok gyorsabb talpra állását a koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatásokat követően - közölte a luxembourgi székhelyű uniós bank.