Orbán Viktor szeptember 26-án a Parlamentben napirend előtti felszólalásában jelezte először, hogyha nem Brüsszeltől kapunk pénzt, akkor majd máshonnan szerzünk. Mintha ennek a forgatókönyvnek megvalósítása kezdődött volna el az állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Műveken keresztül.
A miniszterelnöki beszéd után nem sokkal később október 3-án bejelentették, hogy halasztott fizetésben állapodott meg a Gazprom és az MVM. A megállapodás részletei ugyan nem ismertek, mint közölték, üzleti titok, de annyit lehet tudni, hogy 2022 októbere és 2023 márciusa közötti áruforgalom egy részét három év alatt kell kifizetnünk.
Október 14-én pedig újabb hatalmas pénzügyi lehetőség érkezett az MVM-hez. 250 millió euró összegű, általános vállalatfinanszírozás célú közép-lejáratú hitelkeretszerződést írtak alá Kína és egyben a világ legnagyobb pénzintézetével.
„Az újonnan aláírt finanszírozási szerződés hozzájárul Magyarország biztonságos energiaellátásához szükséges források további bővítéséhez és lehetőséget ad az MVM Csoport pénzügyi stabilitásának további erősítésére, továbbá alátámasztja a hitelpiacok MVM Csoport hosszú távú kilátásaiba vetett bizalmát” - mondta Fazekas László, az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese.
Az MVM két mostani pénzügyi lépése természetesen nem jelent olcsóbb energiát Magyarország számára, sőt a hitelek kamata inkább csak tovább növeli a költségeket. Ez összességében azt mutatja, hogy a legfontosabb cél időt nyerni a magyar gazdaság finanszírozhatósága számára. Egyetlen dologban biztosak lehetünk. Az elmúlt 10 év pénzügyi bősége és lazasága után új időszámítás kezdődött a világban, amikor minden fillérért meg kell küzdeni a talpon maradásért. Az elmúlt évek pazarló és sokszor felesleges beruházásai pedig többszörösen okoznak most kárt.